Ha az USA túlfeszíti a húrt, Törökország máshonnan szerzi be a vadászgépeit
Recep Tayyip Erdogan török elnök arra figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy amennyiben Törökországnak nem adnak el F-16-os vadászgépeket, Ankara más országokhoz, például Oroszországhoz fordulhat.
Törökország 6 milliárd dollárra becsült megállapodásban 40 F-16-os vadászrepülőgépet és közel 80 módosító készletet kért 2021 októberében, hogy korszerűsítse elöregedő flottáját, írja az EurasianTimes.
Júliusban az amerikai törvényhozók olyan jogszabályt fogadtak el, amely megtiltja az eladást Ankarának, kivéve, ha a Biden-kormányzat kijelenti, hogy az amerikai nemzetbiztonság érdekében erre szükség van. A leendő megállapodásban részletesen ki kell térnie azokra az intézkedésekre is, amelyek biztosítják, hogy azokat ne használják Görögország jogellenes átrepüléseire.
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy megpróbálja meggyőzni a törvényhozókat az eladásról, míg júniusban Erdogan felidézte, hogy az amerikai elnök azt mondta neki, hogy “minden támogatást meg fog adni az F-16-osokkal kapcsolatban”.
Erdogan optimizmusát fejezte ki, hogy az Egyesült Államok “nem fogja” Törökországot “más utakra” terelni, mondván:
“Az USA nem az egyetlen, aki harci gépeket ad el a világon. Az Egyesült Királyság, Franciaország és Oroszország is eladja őket. Máshonnan is be lehet szerezni őket, és mások jeleket küldenek nekünk”
– mondta szeptember 9-én újságíróknak.
Erdogan az európai energiaválságot a nyugati szankcióknak tulajdonította, és a Nyugatot az Oroszország elleni “provokációk” megrendezésével vádolta meg.
Charles Gramaglia, egy amerikai nemzetbiztonsági elemző és volt amerikai haditengerészeti parancsnok úgy véli, hogy “Erdogan arra akarja ösztönözni az Egyesült Államokat, hogy végigvigye az F-16-os eladást.
Az F-16-os egy rendkívül megbízható, nagy teljesítményű csapásmérő vadászgép, amely képes precíziós levegő-föld fegyverek és a levegő-levegő rakéták teljes skáláját hordozni. A török légierő több mint 30 éve üzemelteti az F-16-ost, és a török repülőgépipar hasonlóan hosszú múltra tekint vissza a repülőgépek építésében és szervizelésében.”
Kiemelte, hogy figyelembe kell venni a török szolgálatban lévő repülőgépet körülvevő hatalmas támogatási rendszert, beleértve a karbantartást, a légi és földi személyzet kiképzését stb.
“Új repülőgépet keresni egy harmadik országbeli beszállítótól feltűnően drága lesz, nem annyira a repülőgép költségei, hanem az évtizedekig tartó támogató infrastruktúra fejlesztése miatt” – tette hozzá.
S-400, Görögország, további gondok
S-400
Törökország korábban partner volt az F-35-ös fejlesztési programban. A programban való részvételét azonban 2019-ben felfüggesztették, mivel Ankara beszerezte az orosz Sz-400-as légvédelmi rendszert, és az országot végül kirúgták a projektből. Recep Tayyip Erdogan török elnök 2021-ben azt mondta, hogy az Egyesült Államok azt tanácsolta Törökországnak, hogy inkább negyedik generációs F-16-os vadászgépeket vásároljon, mint ötödik generációs F-35-ösöket. Az amerikai fegyverek Törökországba történő átadása az orosz gyártmányú Sz-400-as védelmi rakétarendszerek beszerzése miatt problémássá vált.
Robert Menendez, az amerikai szenátus külügyi bizottságának vezetője szerint Törökországnak addig nem adnak F-16-os vadászgépeket, amíg Ankara nem változtat külpolitikáján, és nem tartja be NATO-ígéretét az orosz Sz-400-as rakétavédelmi rendszer elutasításával.
A törvényhozó aggodalmának adott hangot azokkal a hírekkel kapcsolatban is, amelyek szerint
Törökország további Sz-400-as rakétavédelmi rendszerek beszerzését fontolgatja Oroszországtól, amivel állítólag megsérti az amerikai szankciókat.
Felszólította Ankarát, hogy gondolja át kétszer is a Moszkvához fűződő kapcsolatait.
Görögország
A problémát súlyosbítják azok a hírek, amelyek szerint Görögország biztonsági aggályaira hivatkozva nyomást gyakorol az Egyesült Államokra, hogy megakadályozza, hogy Washington modernizált F-16-os harci repülőgépeket adjon el Törökországnak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/07/ujabb-sulyos-konfliktus-a-torokok-keszek-lerohanni-gorogorszagot/” ][/hm_embed]
További ellentétek
Emellett Ankara és Washington stratégiai kapcsolatai régóta feszültek olyan problémák miatt, mint Törökország siralmas emberi jogi helyzete és az Erdogan által “terroristáknak” tartott szíriai kurd erők amerikai támogatása.
Ha nem F-16, akkor…
Ha az Egyesült Államok nem hagyja jóvá az eladást, Törökország megvizsgálhatja, hogy Franciaországtól, az Egyesült Királyságtól vagy Oroszországtól vásároljon repülőgépeket.
Ezt figyelembe véve a francia gyártmányú Rafale vadászgép, az Eurofighter Typhoon és az orosz gyártmányú Szu-35, Szu-57, vagy akár a Sakk-matt (Szu-75) lesz a fő versenytárs ebben az esetben.
Rafale
Korábban arról számoltak be, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök Franciaországhoz fordulhat Rafale vadászgépekért. Gramaglia úgy véli, hogy Franciaország hajlandó lesz eladni a Rafale vadászgépeket Törökországnak, a nézeteltérések ellenére.
Rámutatott:
“Franciaország elsődleges stratégiai érdeke a Földközi-tenger keleti részén van. Ha Görögország és Törökország egyformán felfegyverzett és ütőképes, az valószínűleg tovább stabilizálja e nemzetek tartós katonai szembenállását. Emellett a francia Rafale-ok Törökországnak történő eladása a francia repülőgépipar számára is áldás lenne, és további előnye lenne, hogy az amerikai repülőgépek hosszú távú vevőjének adná el, miután az USA “ellopta” az ausztrál haditengerészetet, mint az új tengeralattjárók vevőjét.”
Gramaglia kifejtette, hogy Franciaországnak nagy múltja van a repülőgépek és a hozzájuk kapcsolódó támogató rendszerek külföldi országoknak történő értékesítésében. Ez egy megvalósítható alternatíva Törökország számára, és kétségtelenül jobb (, ha lényegesen drágább is), mint az orosz gyártmányú Szu-35-ös.
Eurofighter Typhoon
Ami az Eurofighter Typhoon-t illeti, Seyyid Akr, egy isztambuli védelmi szakember az EurAsian Timesnak elmondta, hogy “az Egyesült Királyság számos területen stratégiai partnere Törökországnak. A Typhoon vadászrepülőgépek beszerzése tűnik a legvalószínűbbnek az általuk felvetett három lehetőség közül. Úgy gondolom, hogy a törökök által leginkább támogatott opció is”.
Kifejtette, hogy az Eurofighter Typhoonok alkalmas repülőgépek, és a britek már részt vesznek Törökország vadászrepülőgép-projektjének, a TFX-nek a fejlesztésében a BAE Systems és a Rolls Royce révén.
“Ha az F16-os üzlet meghiúsul, akkor a Typhoonok a legvalószínűbb következő opció, és úgy tűnik, hogy a britek ezt az opciót már számos alkalommal felvetették az ankarai tisztviselőknek” – jegyezte meg.
Másrészt Gramaglia elmondta, hogy nem hiszi, hogy az Egyesült Királyság támogatná az Eurofighter/Typhoon eladást Törökországnak.
“Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság számos programban szorosan együttműködött, a legnyilvánvalóbb az F-35/Lightning II közös csapásmérő vadászgép. Egy hosszú távú amerikai vevőnek való eladásnak felesleges politikai következményei lehetnek. Ez egy életképes lehetőség, ha, és csakis akkor, ha az USA állami politikává teszi, hogy soha nem ad el Törökországnak.”
Szu-35
Továbbá azt mondta, hogy “az egyetlen reális orosz opció a Szu-35-ös (az 1980-as évekbeli szovjet Szu-27-es származéka). A Szu-57 Felon és a Szu-75/Checkmate még évtizedekig nem áll majd rendelkezésre megfelelő számban. A Szuhoj még nem tud megfelelő mennyiségű Szu-57 Felon készletet gyártani az Orosz Légierő számára, nemhogy az exportpiacra”.
Visszatérve a Szu-35-ösre, az Ukrajna feletti harcban nem mutatkozott túl ígéretesnek. “Figyelembe véve a Szu-35 gyenge taktikai, Oroszország gyenge logisztikai és humán erőforrás (légi és földi személyzet kiképzése) támogatását az export vásárlóknak, ez egy megkérdőjelezhető opcióvá teszi. De a Szu-35 a legjobb orosz opció” – mondta Gramaglia.
Seyyid Akr kiemelte az orosz repülőgép beszerzésének kihívását, mondván: “Nem tartom nagyon hihetőnek, hogy Törökország orosz gyártmányú repülőgépet vásárolna. Nyilvánvaló technikai nehézségek vannak, mint például a NATO lőszerek integrálása az orosz gyártmányú repülőgépekbe.”
“Aztán ott vannak a nyilvánvaló politikai korlátok a további orosz felszerelések beszerzésével kapcsolatban, tekintettel a NATO-tagságra. Meg lehetne csinálni, de véleményem szerint valószínűtlen” – jegyezte meg.
Gramaglia azzal zárta mondandóját, hogy “az USA végül jóvá fogja hagyni az új F-16-os repülőgépek eladását Törökországnak”.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/30/video-igy-szedi-le-a-torokok-uj-legvedelmi-raketaja-a-harcidront/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti