Ukrajna az ENSZ-nél lobbizik Oroszország megbüntetéséért
Volodimir Zelenszkij vezető tanácsadója azt mondja a Politico-nak, hogy egy különleges bíróságnak kellene kivizsgálnia az orosz atrocitásokat.
Miközben az ENSZ Közgyűlése javában zajlik New Yorkban, Ukrajna kormánya az eseményt arra használná fel, hogy egy különleges, háborús törvényszéket hozzanak létre.
Mivel az ukrajnai háború lesz a tárgyalások fő témája, és az elmúlt napokban újabb bizonyítékok kerültek elő a tömeges gyilkosságokról, Zelenszkij kormánya lehetőséget lát a diplomáciai vélemény megváltoztatására. Azt szeretné, ha támogatnák egy nürnbergi mintájú per létrehozását az orosz csapatok által elkövetett atrocitások kivizsgálására.
Ukrajna érvelését erősítette, hogy a múlt héten több mint 450 holttestet találtak tömegsírokban az ország keleti részén fekvő Iziumban. Zelenszkij azt mondta, hogy kínzásra utaló bizonyítékok vannak, és Oroszországot a “terrorizmus állami támogatójának” bélyegezte. Oleg Szinegubov, a harkivi területi közigazgatás vezetője pedig azt állította, hogy a holttesteket hátrakötött kézzel találták meg. Több hírügynökség megerősítette a jelentéseket az ukrán hatóságok által pénteken szervezett helyszíni látogatás során.
Súlyosbodnak a vádak
A világ vezetői gyorsan elítélték a történteket. Az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken azt mondta, hogy ez újabb bizonyíték arra, hogy Oroszország háborús bűnöket követett el: “Nincs észszerű magyarázata annak, ami ott történt. Szinte biztosan szándékosan történt”. Emmanuel Macron francia elnök azt mondta, hogy “a leghatározottabban” elítéli az “atrocitásokat”.
A legfontosabb éves diplomáciai találkozó napirendjén kiemelt helyen szerepel az elszámoltatás kérdése, amely a háború okozta globális élelmiszerválságot is érinti. Az EU, az Afrikai Unió és az Egyesült Államok az ENSZ Közgyűlésének keretein belül kedden tartandó globális élelmezésbiztonsági csúcstalálkozót.
Az Oroszország ukrajnai akcióit ért kritika ellenére azonban nem világos, hogy nemzetközileg hogyan tervezik Moszkvát felelősségre vonni háborús bűnökért.
Andrij Szmirnov, az ukrán elnöki hivatal helyettes vezetője azt mondta, hogy az izsnyevi gyilkosságok a legújabb bizonyíték arra, hogy szükség van egy független háborús bűnökkel foglalkozó bíróságra.
“Biztosítani akarjuk, hogy a felelőseket előállítjuk, és ez azt jelenti, hogy a legmagasabb politikai és katonai vezetést kell felelősségre vonni” – mondta Szmirnov. “Hány ártatlan ukrán sírját kell még megtalálni ahhoz, hogy az egész világ felébredjen és megpróbáljon tenni valamit? Bucsában számos megölt civil sírját találták meg. Ez nem elég?”
Miután áprilisban az orosz csapatok kivonultak a Kijevtől északnyugatra fekvő Bucsa városából, ukrán és nemzetközi megfigyelők bizonyítékokat találtak civil gyilkosságokra és más bűncselekményekre. Vlagyimir Putyin orosz elnök “tagadta” az állításokat.
Egy új bíróság helyett sok ország a már létező szerveket, például a Nemzetközi Büntetőbíróságot (ICC) tartja a legjobb fórumnak az oroszok elleni ügyek elbírálására. Ez azonban nem elegendő az ukrán tisztviselők számára, akik attól tartanak, hogy az ICC csak azokat fogja elővenni, akik közvetlenül követték el a bűncselekményeket. Az ukránok viszont a Putyin-kormány magasrangú tisztjeit akarják felelősségre vonni. Továbbá, az ICC nem lesz képes az országot az “agresszió bűncselekményéne” miatt felelősségre vonni, mivel Oroszország (Ukrajnához hasonlóan) nem fogadta el a Római Statútumot – a bíróságot 2002-ben létrehozó nemzetközi egyezményt.
Máris vannak támogatók
Jan Lipavský cseh külügyminiszter támogatta az ötletet. “A 21. században a polgári lakosság elleni támadások elképzelhetetlenek és visszataszítóak… Egy különleges nemzetközi törvényszék mielőbbi felállítására szólítok fel, amely az agressziót üldözni fogja”.
Ukrajna már maga is megkezdte a háborús bűnök kivizsgálását, és a Bucsában összegyűjtött bizonyítékok alapján tárgyalásokat tartott. Különböző ügynökségek és nem kormányzati szervezetek is dokumentálják a háborús bűnöket az országban, míg a Nyugat bevezette az ukrán nyomozókkal együttműködő mobil csoportok rendszerét.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/20/borzalom-gyermekek-holtesteit-is-exhumaltak-a-legujabb-ukrajnai-tomegsirhelynel/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon