Lapid belengette a független palesztin államot, fél Izrael kiakadt
Jair Lapid izraeli miniszterelnök az ENSZ-közgyűlésen elmondott beszédében „kétállami megoldást” javasolt az évtizedek óta tartó izraeli-palesztin konfliktus rendezése érdekében.
Az ügy említésével a kormányfő lényegében megismételte Joe Biden amerikai elnök augusztusi szavait.
„A palesztinokkal kötött megállapodás, amely két államon alapul két nép számára, a helyes dolog Izrael biztonsága, Izrael gazdasága és gyermekeink jövője szempontjából” – mondta Lapid.
Hozzátette, minden megállapodás feltétele egy békés palesztin állam, amely nem fenyegeti Izraelt.
Lapid kevesebb mint hat héttel a november 1-jei választások előtt beszélt erről, amely nagyban megerősítheti, sőt, növelheti a korábbi jobboldali miniszterelnök, Benjámin Netanjahu támogatói bázisát.
Izrael az 1967-es közel-keleti háborúban elfoglalta Kelet-Jeruzsálemet, Ciszjordániát és Gázát – azokat a területeket, ahol a palesztinok a saját, független államukat elképzelik.
Az azóta is feszült helyzet elsimítása érdekében életre hívott, az Egyesült Államok által támogatott izraeli-palesztin béketárgyalások 2014-ben megszakadtak.
A palesztinok és a jogvédő csoportok szerint Izrael a palesztinok milliói feletti katonai uralma és a kitartó telepépítések révén megszilárdította ellenőrzését a megszállt palesztin területek felett és elnyomásban tartja az ott élőket.
Netanjahu, az ellenzéki jobboldali Likud párt elnöke videofelvételt tett közzé már a beszéd elhangzásának idején, amelyben azzal vádolta Lapidot, hogy Izrael jövőjét veszélyezteti a palesztin államiságról folyó közbeszéd felújításával.
“Lapid visszahozza a palesztinokat a világ színpadjának előterébe, és Izraelt egyenesen a palesztin gödörbe löki” – mondta Netanjahu, és azt állította, hogy ő “levette a palesztin államiságot a globális napirendről”.
A Likud vezetője kijelentette, hogy a palesztin állam biztonsági fenyegetést jelentene Izraelre, szerinte Lapid “terrorista államot fog létrehozni az ország szívében, egy olyan államot, amely mindannyiunkat fenyeget”.
A The Times of Israel című angol nyelvű hírportál felidézte, hogy az utóbbi években az izraeli politikusok általában elhatárolták magukat a palesztin állam létrehozásának kérdésétől, noha 2016-ban még maga Netanjahu is ezt a politikai tervet szorgalmazta az ENSZ-ben.
Az izraeli Twitter-oldalakon csütörtök este többen olyan videorészleteket tettek közzé, amelyekben korábbi időpontokban Netanjahu is a palesztinoknak önálló államot ígérő kétállami megoldást hangoztatta.
Becalel Szmotrics, a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus párt vezetője is ostorozta a kormányfőt. “A palesztin állam szégyenletes önfeladás a terrorizmus irányába” – vélekedett Szmotrics, aki szerint Lapid ezzel “a föld felosztására, a területek átadására és zsidók tízezreinek otthonaikból való kiűzésére törekedik”.
A szélsőjobboldali politikus szerint a palesztin államról folytatott eszmecsere “reménnyel kecsegteti a palesztin nacionalizmust”, amely szerinte az izraeli állampolgárok elleni terrortámadások növekedéséhez vezet.
Lapid kormányának egyik tagja, a jobboldali Ajelet Saked belügyminiszter a 13-as kereskedelmi csatornának azt mondta, hogy a miniszterelnök tévedett, amikor kijelentette, hogy az izraeliek többsége támogatja a kétállami megoldást, mert azt szerinte a többség elveti.
A baloldal liberális Merec párt elnöke, Zehava Galon viszont “történelminek” nevezte a Lapid-beszédet, és kijelentette, a Merec Lapid mellett fog állni, hogy azt jövőképből valósággá változtassa.
Merav Michaeli, a Munkapárt elnöke is dicsérte a kormányfőt, szerinte fontos és stratégiai, cionista beszéd volt Izrael számára.
Wasel Abu Youssef, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet magas rangú tagja azt mondta a Reutersnek, hogy Lapid szavai “semmit sem jelentenek”.
“Aki kétállami megoldást akar, annak a helyszínen kell végrehajtania” – mondta, azaz tiszteletben kell tartania a korábban megkötött megállapodásokat, le kell állítania a települések terjeszkedését és el kell ismernie Kelet-Jeruzsálemet egy jövőbeli palesztin állam fővárosaként.
Tom Nides, az Egyesült Államok izraeli nagykövete “bátornak” nevezte Lapid beszédét, amiért támogatja a kétállami megoldást.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/12/itt-a-nagy-bejelentes-izrael-valoszinuleg-mar-jovore-beindithatja-europaba-iranyulo-foldgazexportjat/” ][/hm_embed]
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje