Ez nem egy film, ez a valóság: ma a NASA eltérít egy asztrodiát becsapódással
A NASA egyik űrszondája hétfőn szándékosan nekicsapódik egy aszteroidának, és mindezt a bolygóvédelmében teszik.
A DART-misszió, vagyis a Double Asteroid Redirection Test (Kettős aszteroida átirányítási teszt) 10 hónappal ezelőtti indítása után, ET (amerikai keleti parti idő) 19:14-kor fog az űrsziklának ütközni. Az űreszköz megpróbálja majd befolyásolni egy aszteroida mozgását az űrben. Az űrszonda által rögzített képek élő közvetítése a NASA honlapján lesz elérhető ottani időszámítás szerint 18 órától, Magyarországon ez éjféltől látható.
A Dimorphos, a Didymos földközeli aszteroida körül keringő kis hold. A NASA illetékesei szerint az aszteroida-rendszer nem jelent veszélyt a Földre, így tökéletes célpont egy kinetikus becsapódás tesztelésére, amire bármikor szükség lehet, ha egy aszteroida valaha is a Földbe akar csapódni, írja a CNN.
Az esemény lesz az ügynökség első teljes körű demonstrációja a bolygónk védelmére alkalmas eltérítési technológiának.
“Először fogjuk mérhetően megváltoztatni egy égitest pályáját a világegyetemben”
– mondta Robert Braun, a Johns Hopkins Egyetem Alkalmazott Fizikai Laboratóriumának űrkutatási ágazatának vezetője a marylandi Laurelben.
A földközeli objektumok olyan aszteroidák és üstökösök, amelyek pályája a Földtől 48,3 millió kilométer távolságon belülre esik. A NASA és a világ más űrszervezetei elsősorban a földközeli objektumok, azaz a NEO-k által jelentett, súlyos károkat okozó fenyegetés felderítésére összpontosítanak.
Jelenleg egyetlen aszteroida sincs közvetlen becsapódási pályán a Földdel, de több mint 27 000 földközeli aszteroida létezik mindenféle formában és méretben. A DART és a Hera által gyűjtött értékes adatok hozzájárulnak a bolygóvédelmi stratégiákhoz, különösen annak megértéséhez, hogy milyen erő képes eltolni egy olyan földközeli aszteroida pályáját, amely potenciálisan összeütközhet bolygónkkal.
Didymos, Dimorphos
A csillagászok több mint két évtizeddel ezelőtt fedezték fel a Didymost. Ez görögül azt jelenti, hogy “ikertestvér”. A Didymos átmérője nagyjából 780 méter. Eközben a Dimorphos átmérője 160 méter, és a neve azt jelenti, hogy “két alak”.
Az űrszonda Didymos felderítő és aszteroida optikai navigációs kamerája által készített felvételek segítségével először a Dimorphosról lehet majd képet kapni. Az űrszonda ezeket arra is felhasználja majd, hogy autonóm módon irányítsa magát az apró holddal való találkozáshoz.
Az esemény során ezek a képek másodpercenként egy-egy képet fognak visszaküldeni a Földre, és várhatóan lenyügöző képet nyújtanak a holdról – mondta Nancy Chabot, az Alkalmazott Fizikai Laboratórium bolygókutatója és a DART koordinációs vezetője.
Az ütközés idején a Didymos és a Dimorphos viszonylag közel lesz a Földhöz, 11 millió kilométeren belül. Az űrszonda körülbelül 21 600 kilométer/óra sebességgel fog felgyorsulni, amikor a Dimorphos-szal ütközik.
Az ütközést az Olasz Űrügynökség által biztosított LICIACube, azaz egy kísérő kocka műhold fogja rögzíteni. Az aktatáska méretű CubeSat nemrégiben települt ki az űrszondából, és most mögötte halad, hogy rögzítse a történéseket. Három perccel a becsapódás után a CubeSat elrepül a Dimorphos mellett, hogy képeket és videót rögzítsen. A képek, bár nem állnak azonnal rendelkezésre, az ütközést követő hetekben visszaküldik a Földre. Az eseményt az űrbe telepített távcsövek, például a Hubble, a Webb és a NASA Lucy missziója is megfigyeli majd.
A Dimorphos-t azért választották ki erre a küldetésre, mert a mérete a Földre veszélyt jelentő aszteroidákhoz képest viszonylag kicsi. Az űreszköz körülbelül százszor kisebb a Dimorphosnál, így nem fogja eltörölni az aszteroidát.
A gyors becsapódás csak 1%-kal változtatja meg a Dimorphos sebességét a Didymos körül keringve, ami nem hangzik soknak, de megváltoztatja a hold keringési idejét. A Dimorphos 11 óra 55 percenként tesz meg egy pályát a Didymos körül. Az ütközés után ez 11 óra 45 percre változhat, de a további megfigyelésekkel meg lehet határozni, hogy mekkora elmozdulás történt. A csillagászok földi távcsövekkel fogják megfigyelni a kettős aszteroida-rendszert, és megnézik, hogy mennyire változott a Dimorphos keringési ideje, amiből kiderül, hogy a DART sikeres volt-e.
“Néha úgy írjuk le, mintha egy golfkocsival belerohannánk egy nagy piramisba, vagy valami ilyesmi. De a Dimorphos esetében valójában az aszteroida eltérítéséről van szó, nem pedig megzavarásáról.”
– mondta Chabot. A lökés a Dimorphost kissé eltolja, és gravitációsan jobban kötődik a Didymoshoz – így az ütközés nem változtatja meg a kettős rendszer Föld körüli pályáját, és nem növeli annak esélyét, hogy veszélyt jelentsen a bolygónkra, mondta Chabot.
A NASA hivatalos oldalán lehet majd élőben nézni az eseményt, itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?