Ennyi volt a népszavazás: tényleg annektálják az oroszok a megszállt területeket
Oroszország pénteken megkezdi az ukrán területek akár 18%-ának hivatalos annektálását: Vlagyimir Putyin elnök várhatóan ünnepélyes keretek között a Kremlben négy megszállt ukrán területet nyilvánít Oroszország részévé.
Az ünnepségre helyi idő szerint pénteken 14 órakor kerülne sor a Kreml Szent György-termében – közölte Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője. Putyin beszédet mond és találkozik a négy megszállt terület orosz támogatású vezetőivel az ünnepség keretein belül, írja a CNN.
Peszkov bejelentése azután történt, hogy Ukrajna négy megszállt területén az emberek állítólag nagy számban szavaztak az Oroszországhoz való csatlakozás mellett az ötnapos szavazáson. A szavazások a nemzetközi jog szerint illegálisak voltak, amelyet Kijev és a Nyugat csalásnak könyvelt el.
Az úgynevezett népszavazásokat az oroszok által támogatott szakadárok szervezték az önhatalmúlag kikiáltott Donyecki Népköztársaságban (DPR) és a Luhanszki Népköztársaságban (LPR) a keleti Donbász régióban, ahol azóta dúlnak a harcok, hogy a lázadók 2014-ben átvették az ellenőrzést Donyeck és Luhanszk egyes részei felett. A másik két terület, ahol úgynevezett népszavazást tartottak, a dél-ukrajnai Herszon és Zaporizzsja volt. Oroszország röviddel azután, hogy február végén lerohanta az országot, megszállta a két régiót.
Elsöprő siker
Volodimir Saldo, az oroszok által támogatott herszoni adminisztráció vezetője szerdán, az ottani úgynevezett népszavazást követően sürgette Putyint, hogy annektálja a régiót. A Moszkvával szövetséges vezetés mind a négy helyen azt állította, hogy a folyamatok során hatalmas többséggel “szavaztak” az orosz fennhatósághoz való csatlakozás mellett: Herszonban 87,05%, Zaporizzsjában 93,11%, az LPR-ben 98,42%, a DPR-ben pedig 99,23%.
A folyamatot széles körben illegitimnek minősítették, mivel szakértők szerint lehetetlen szabad és tisztességes választásokat tartani háborús övezetben vagy megszállt területen. Az ENSZ egyik vezető tisztviselője, Rosemary DiCarlo szerint a szavazások “nem nevezhetők a népakarat valódi kifejeződésének”.
“Az egyoldalú lépések, amelyek célja, hogy a legitimitás látszatát keltsék egy másik állam területének erőszakos megszerzésére tett kísérletben, miközben azt állítják, hogy a nép akaratát képviselik, a nemzetközi jog szerint nem tekinthetők jogszerűnek” – mondta DiCarlo, az ENSZ főtitkárhelyettese.
A helyszíni jelentések szerint a megszállt régiókban a szavazás lényegében – és néhány esetben szó szerint – fegyverrel fenyegetve zajlott. Szerhij Haidai, a luhanszki régió katonai közigazgatásának ukrán vezetője elmondta, hogy a hatóságok fegyveres őrök kíséretében házról házra jártak, hogy szavazatokat gyűjtsenek, és hogy a helyi lakosságot megfélemlítették, hogy az Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavazzon.
A háború előtt máshogy gondolták
Az eredmények ellentmondanak a háború előtti adatoknak is. A CNN exkluzív, ukránok körében februárban, közvetlenül az orosz invázió előtt végzett felmérése szerint a keleti ukránok mindössze 18%-a – beleértve a Luhanszk és Donyeck régiót – értett egyet azzal a kijelentéssel, hogy “Oroszországnak és Ukrajnának egy országnak kell lennie”. A déli ukránok 16%-a – beleértve Herszon és Zaporizzsja régiót – támogatta ezt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden azt mondta, hogy a folyamat “bohózat”, amelyet “még csak népszavazás-imitációnak sem lehet nevezni”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország már javában az új ballisztikus rakétáit telepíti
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria