Az orosz vezetők most már csak az atomfegyverről beszélnek
Az egyik orosz újság vezércikke célba vette a Dmitrij Medvegyev volt elnök által hangoztatott nukleáris retorikát, ami a szigorúan ellenőrzött médiakörnyezetben ritka támadás a tisztviselőkkel szemben.
A Nezaviszimaja Gazeta című lapban megjelent véleménycikk egy Telegram közösségi médiában közzétett bejegyzést követ, amelyben Medvegyev, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács helyettes vezetője, kilátásba helyezte, hogy Moszkva “kénytelen lehet bevetni a legfélelmetesebb fegyvert az ukrán rezsim ellen”, számol be a Newsweek.
Medvegyev, Vlagyimir Putyin szövetségese, aki 2008 és 2012 között volt Oroszország elnöke, azt mondta, erre akkor kerülhet sor, ha Ukrajna “nagyszabású” agressziót hajt végre, amely az orosz államot fenyegeti. Medvegyev hozzátette, hogy ha Moszkva inváziója atomcsapássá válna, a NATO nem avatkozna be közvetlenül, mert a szövetség sorsát többre értékeli, mint Kijevét.
Korábban ez tabutéma volt
A Nyezaviszimaja Gazeta véleménycikke szerint “nem igazán érthető”, hogy Medvegyev miért vált Moszkvában viszonylagos liberálisból “keményvonalas retorikát” hangoztatóvá. Az egyik magyarázat szerint az atomfegyverekről szóló diskurzus már nem a Kreml “elmejátékainak” része, hanem “gondolkodási stílussá” és Moszkva “komoly napirendjének” részévé vált.
“A nagyhatalmak sokáig inkább nem beszéltek közvetlenül nukleáris arzenáljukról, nem emlékeztettek rá, nem ijesztgették a világközösséget” – áll a véleménynyilvánításban, a tömegpusztító fegyverekről többnyire azok elterjedésének megakadályozása keretében beszéltek. “Most a ki nem mondott tabu megtört” – áll a közleményben. “a nukleáris csapás lehetőségéről vagy egy ilyen csapásra adott válaszról közvetlenül beszélnek”.
A véleménycikk azt állította, hogy az oroszok generációi, akik a második világháborút lezáró hirosimai és nagaszaki atombombák után nőttek fel, abban a gondolatban nevelkedtek, hogy egy nukleáris csapás “teljesen elfogadhatatlan”, de most “magas rangú tisztviselők… a nukleáris gombról való beszédhez fordulnak”.
“Könnyedén teszik ezt, mintha csak egy új taktikai döntés lenne, és nem egy rendszerszintű ugrás” – írta az újság – “a nukleáris konfliktus gondolatban és szóban való engedélyezése biztos lépés afelé, hogy a gyakorlatban is engedélyezzék”. Ezzel nemcsak országok és városok, hanem civilizációk pusztulnának el, és “aligha lehet így megvédeni az érdekeket”.
Amióta Vlagyimir Putyin elindította Ukrajna teljes körű invázióját, az orosz állami média szigorú ellenőrzés alatt áll, és az ukrajnai invázióval kapcsolatos Kreml-vonaltól való eltérés gyakorlatilag tilos. Az orosz állami televízió gyakran fenyegetőzik azzal, hogy Moszkva atomfegyvereket vet be a harctéren, sőt, akár csapásokat is mér a nyugati fővárosokra.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Föld forgástengelye 80 centivel mozdult el, a kutatók pedig végre rájöttek, mi az oka
Az 1000 éves arab szakácskönyvben még a másnaposságra is találni megoldást
Lenyűgöző bolygóegyüttállást láthatunk december elsején
Elképesztő méretű aranylelőhelyre bukkantak Kínában
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria
8 ezer kilométernyi óceán lehet az Uránusz és a Neptunusz felszíne alatt