Bajban a Törökországba menekült oroszok, nem férnek hozzá a pénzükhöz
A maradék három török állami bank is kilépett Oroszország Mir fizetési rendszeréből az Egyesült Államok szankciókra való figyelmeztetése miatt – jelentette a Reuters.
Az NTV török műsorszolgáltató arról számolt be, hogy Törökországban ezzel nem maradt olyan bank, amely elfogadná a Mir-t.
A Turkiye Halk Bankası, a TC Ziraat Bankası és a Turkiye Vakıflar Bankasi is leállította a Mir használatával történő fizetések feldolgozását. Két nagy török magánbank már a múlt héten meghozta hasonló döntését.
Recep Tayyip Erdogan török elnök egy hete a Mir alternatíváiról tárgyalt pénzügyi vezetőivel, akik szintén beszéltek orosz kollégáikkal. Erdogan a mai napig nem csatlakozott az Oroszország elleni, annak ukrajnai inváziója miatt meghozott nyugati szankciókhoz, és közvetítőként szolgált az ENSZ által támogatott gabonaügyletben.
A Bloomberg szerint azonban a Mir felfüggesztése finom változást jeleznek semleges álláspontjában.
Nureddin Nebati pénzügyminiszter megerősítette, hogy az intézkedés életbe lépett, ami azt jelenti, hogy az országban tartózkodó orosz állampolgárok bankkártyái használhatatlanná válnak.
Törökország az ukrajnai háború és Vlagyimir Putyin elnök e hónapi katonai behívása elől menekülő oroszok kedvelt célpontja – legalábbis eddig az volt.
A hírt követően a Kreml bírálta Washingtont amiatt, hogy nyomást gyakorolt a török bankokra, visszafogva ezzel az országok közötti kereskedelmet.
“Egyértelmű, hogy a bankokra és a gazdasági szereplőkre a lehető legerősebb nyomás nehezedik az Egyesült Államok részéről, és másodlagos szankciókkal fenyegetik őket a bankrendszeren keresztül. És ez a döntés természetesen ennek a példátlan nyomásnak a hatására született” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
A becslések szerint Oroszország lakosságának több mint fele rendelkezik Mir-kártyával, amelyet Oroszország 2015-ben kezdett fejleszteni, hogy megkerülje a nyugati szankciókat.
Egyes bankok más oroszbarát országokban, köztük Kazahsztánban, Üzbegisztánban és Tádzsikisztánban is felfüggesztették a Mir használatát.
Örményország, Fehéroroszország és Kirgizisztán továbbra is az a néhány ország, amely még mindig elfogadja az orosz rendszert használó kártyákat.
Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma ebben a hónapban figyelmeztette az Egyesült Államokon kívüli bankokat, hogy a Mirrel való kapcsolattartás „kockáztatná Oroszország azon erőfeszítéseit, hogy kikerülje az amerikai szankciókat”.
Törökország felfüggesztésre irányuló döntése után mindössze Vietnam és Dél-Korea maradt, amely nem volt tagja a Szovjetuniónak, és elfogadja a Mirt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/19/ha-az-usa-sokaig-huzza-az-idot-torokorszag-mashonnan-szerzi-be-a-vadaszgepeit/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon