Oroszország elkezdni tesztelni a nukleáris torpedóit, így Putyin akár az amerikai városokat is fenyegetheti
Oroszország hatalmas atom-tengeralattjárója, a nemrég hadrendbe állított ‘Belgorod’ hamarosan végrehajtja az orosz Poseidon nukleáris torpedók első tesztjét, derül ki egy szigorúan titkos NATO-jelentésből.
Belgorod
A Belgorod a világ leghosszabb, 183 méter hosszú tengeralattjárója, amelyet a legújabb fejlesztésű, nukleáris meghajtású, nagy hatótávolságú atomtorpedók hordozására terveztek. A 14 700 tonnás, nukleáris meghajtású Belgorod tengeralattjárót júliusban állította hadrendbe az orosz haditengerészet. Akkor még nem derült ki, hogy hol fogják bevetni a gigantikus víz alatti hajót.
A legfrissebb hírek szerint a Belgorod a Jeges-tengeren fogja teljesíteni első küldetését, amelynek során először tesztelik Oroszország szuperfegyverét, a Poseidon pilóta nélküli víz alatti járművet (UUV), írja a The EurAsian Times.
Egy olasz napilap, a la Repubblica szeptember végén arról számolt be, hogy a NATO által nemrégiben készített titkos hírszerzési jelentés aggodalmakat fogalmazott meg a Belgorodnak a sarkvidéki tengereken való bevetésével kapcsolatban, amely valószínűleg a Poseidon UUV első alkalommal történő tesztelésére szolgál.
A Belgorodot két szerepre tervezték: az első, hogy gazdalattjáróként vagy “anyahajóként” szolgáljon a kis, nukleáris meghajtású tengeralattjárók számára, amelyek mélyre tudnak merülni, a második pedig nukleáris csapásmérő és elrettentő hajó. A nukleáris csapás végrehajtására a Belgorod hat nukleáris töltetű Poseidon UUV-t fog hordozni.
A tengeralattjáró állítólag óránként körülbelül 60 kilométeres sebességgel halad, és állítólag 120 napig képes a víz alatt maradni anélkül, hogy visszatérne a felszínre. A hajócsavarjait állítólag úgy tervezték, hogy elkerülje a szonárokat.
A Belgorod egy kiterjedt, egyedi fejlesztésű különleges célú tengeralattjáró, amelyet egy soha el nem készült Oscar-II cirkálórakéta tengeralattjáró törzséből építettek, és a vízkiszorítása eléri a 30 000 tonnát (víz alá merülve). A tengeralattjárót lehetetlen lemásolni az egyedi építéstörténete és a túlzott költségek miatt.
A Belgorodot az orosz haditengerészet tengerészei fogják személyzettel ellátni, de a GUGI, a titkos Mélytengeri Kutatási Főigazgatóság titkos szervezete fogja működtetni, írja HI Sutton, a haditengerészeti hadviselés neves amerikai szakértője. Sutton azt is megjegyzi cikkében, hogy a tengeralattjáró valószínűleg jelentős átalakításokon esett át, és valószínűleg tartalmazhat néhány modern technológiát. Ettől függetlenül a tengeralattjárók korábbi generációjához tartozik, és valószínűleg kevésbé lopakodó, mint a legújabb generáció.
Poseidon pilóta nélküli víz alatti jármű (UUV)
A Poseidon az orosz katonai tervezők által elképzelt nukleáris elrettentés igen zseniális módszerét képviseli. Az oroszok már régóta szerették volna megkerülni az Európában telepített amerikai ballisztikus rakétavédelmi rendszereket, ami stratégiai egyensúlytalanságot teremt Oroszországgal szemben. Így a nukleáris fegyverek víz alatti telepítésének lehetősége lehetővé teszi az orosz hadsereg számára, hogy kikerülje az amerikai ballisztikus rakétavédelmi (BMD) szűrést. A Poseidon állítólag “háromdimenziós” kitérő manőverek végrehajtására is képes, hogy növelje élettartamát.
Az USA infravörös érzékelőkkel felszerelt műholdak hálózata van az orosz interkontinentális ballisztikus rakéták észlelésére és követésére. A levegőben a rakéta hajtóművének begyújtása rendkívüli hőt termel, ami a hideg háttérrel szemben hőmérséklet-különbséget hoz létre, amelyet a fölötte lévő műholdak érzékelnek. A műholdak nem látják, mi történik a tenger mélyén. Emellett a Poseidont állítólag úgy tervezték, hogy nagyon kevés hőt bocsásson ki, és hangtalanul közlekedjen.
A Poseidon UUV egyike Oroszország hat stratégiai fegyverének, más néven “szuperfegyverének”, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök 2018-ban a Kreml melletti Manezs központi kiállítóteremben tartott beszédében mutatott be. A többi szuperfegyver a Sarmat kontinensközi ballisztikus rakéta (ICBM), az Avangard hiperszonikus siklójármű (HGV), a Burevestnik cirkálórakéta, a Kinzhal légi indítású hiperszonikus rakéta és a Tsirkon hajóról indítható hiperszonikus rakéta.
Ezek közül a Poszeidon talán a legnagyobb jelentőséggel bíró szuperfegyver az orosz arzenálban, mivel a nukleáris elrettentés egy újabb dimenzióval bővülhet. Ez egy “interkontinentális nukleáris meghajtású, nukleáris fegyverzetű autonóm torpedó”.
A fegyver sebessége várhatóan 70 csomó körüli lesz – gyorsabb, mint a meglévő torpedóké -, sőt egyes jelentések szerint akár 108 csomós is lehet, ami utolérhetetlenné teszi. Működési mélysége körülbelül 1000 méter, ami szintén megfoghatatlanná teszi.
A nukleáris reaktorral hajtott Poseidon UUV korlátlan működési rugalmassággal rendelkezik a kilövési és célpontok tekintetében. A jégsapkák alól is indítható.
A két megatonnás nukleáris robbanófejjel felfegyverkezve a Poseidon képes megsemmisíteni a repülőgép-hordozó csapásmérő csoportokat (CSG) és az ellenséges infrastrukturális létesítményeket a part menti régiókban. Valószínűleg a csendes-óceáni flottában fog szolgálatot teljesíteni, fenyegetve az amerikai haditengerészeti támaszpontokat a nyugati parton és olyan kulcsfontosságú városokat, mint Los Angeles. Oroszország valamivel több mint 30 Poseidon UUV-t kíván telepíteni.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/24/mar-csak-rozsdas-fegyverek-jutnak-az-orosz-katonaknak/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?