VIDEÓ: Egyre merészebb Észak-Korea, most rakétakísérletet hajtottak végre Japán felett
Az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Korea kedden öt év óta először lőtt ki ballisztikus rakétát Japán fölött, ami miatt a hatóságok a lakosságot arra figyelmeztette, hogy vonuljanak fedezékbe, és ideiglenesen felfüggesztették a vonatforgalmat Japán északi részén.
A rakéta a jelek szerint átrepült a japán terület felett és elhaladt mellette, mielőtt a Csendes-óceánba zuhant. 2017 óta ez volt az első észak-koreai rakéta, amely ilyen pályát követett, és Tokió szerint a 4600 kilométeres távolság a leghosszabb távolság, amelyet egy észak-koreai tesztrepülés megtett. Általában a kísérleteknél a röppályát “felemelik” az űrbe, hogy elkerüljék a szomszédos országok feletti repülést, de most a kommunista ország vezetése nem így tett, mintegy üzenetet üldve Japánnak.
Japn a fenyegetést komolyan vette, így például a teszt miatt felfüggesztették a vonatforgalmat az északi régiókban, írja a Reuters.
Közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta
Tokiói és szöuli tisztviselők szerint a rakéta 4500-4600 kilométert repült, a maximális magassága körülbelül 1000 kilométer volt.
A dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága szerint úgy tűnik, hogy egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétáról (IRBM) volt szó, amelyet az észak-koreai Jagang tartományból indítottak. Észak-Korea a közelmúltban több tesztet is indított ebből a tartományból, köztük több olyan rakétát, amelyekről azt állította, hogy “hiperszonikusak” voltak.
🚨🇯🇵For the first time, #NorthKorea‘s ballistic missile flew over Japanese territory.
Raid sirens sounded in #Japan and thousands of people have been ordered to urgently seek shelter. pic.twitter.com/nbmsD6OPnJ— Terror Alarm (@Terror_Alarm) October 4, 2022
Az első repülési részletek arra utalnak, hogy a rakéta a Hwasong-12 IRBM lehetett, amelyet Észak-Korea 2017-ben mutatott be a Guamban lévő amerikai katonai támaszpontok elleni támadással fenyegető tervének részeként – mondta Kim Dong-yup, a dél-koreai haditengerészet volt tisztje, aki jelenleg a Kyungnam Egyetemen tanít.
A Hwasong-12-t 2017-ben Japán felett átrepülő tesztek során használták, és Kim megjegyezte, hogy januárban Jagang tartományból is próbalövést hajtottak végre vele.
Egy rakéta ilyen nagy távolságra történő berepülése lehetővé teszi az észak-koreai tudósok számára, hogy a rakétákat reálisabb körülmények között teszteljék. A szokásos, magasan felemelt röppályához képest ez lehetővé teszi a hadsereg számára, hogy egy nagy hatótávolságú visszatérő járművet olyan hőterhelésnek és légköri visszatérési stressznek tegyenek ki, amelyek jobban reprezentálják azokat a körülményeket, amelyeket a valós használat során elviselnének.
As promised, I asked @DuitsmanMS to fly the Hwasong-12 in STK on a similar trajectory to what North Korea just did. pic.twitter.com/ojKLWvdzl1
— Dr. Jeffrey Lewis (@ArmsControlWonk) October 4, 2022
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/06/nagy-bajban-lehet-oroszorszag-ha-mar-eszak-koreai-tuzersegi-raketakat-vasarol/” ][/hm_embed]
Reakciók a rakétatesztre
Phenjan folyamatosan provokálja a szomszédos országokat, öt rakétakilövést számoltak 10 nap alatt. Az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán a múlt héten háromoldalú tengeralattjáró-elhárítási gyakorlatot tartott, amelynek keretében egy amerikai repülőgép-hordozó is megállt Dél-Koreában, 2017 óta először. Részletek itt.
A közelmúltbeli tesztek viszonylag visszafogott reakciókat váltottak ki Washingtonból, amely az ukrajnai háborúra, valamint más bel- és külföldi válságokra összpontosít, de most az amerikai hadsereg fokozta az erődemonstrációkat a térségben.
Dél-Korea közölte, hogy megerősíti hadseregét és fokozza a szövetséges együttműködését. Yoon Suk-yeol dél-koreai elnök “meggondolatlannak” nevezte a tesztet, és azt mondta, hogy az országa hadseregének, szövetségeseinek és a nemzetközi közösségnek határozott válaszlépéseket kell tennie.
Tokió közölte, hogy nem tett lépéseket a rakéta lelövésére.
Japán az észak-koreai rakétakilövések ismétlődése miatt igyekszik megerősíteni védelmi rendszerét, és Jaszukazu Hamada védelmi miniszter nem zárta ki a lehetőségét akár az ellentámadának sem, amennyiben Phenjan tovább provokálja Tokiót.
Fumio Kishida japán miniszterelnök Tokióban újságíróknak nyilatkozva “barbárnak” nevezte Észak-Korea akcióját, és kijelentette, hogy a kormány folytatja az információk gyűjtését és elemzését.
Az Egyesült Államok közölte, hogy határozottan elítéli Észak-Korea “veszélyes és meggondolatlan” döntését, hogy Japán fölött nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát indított. Antony Blinken amerikai külügyminiszter telefonbeszélgetést folytatott dél-koreai és japán kollégájával, amelynek során “határozottan elítélték” az északiak legújabb kísérletét. A kilövés sérti az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, amelyek Phenjan nukleáris és rakétaprogramja miatt szankciókat rendeltek el.
“Ez a lépés destabilizáló, és azt mutatja, hogy Észak-Korea égbekiáltóan semmibe veszi az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait és a nemzetközi biztonsági normákat” – fogalmazott közleményében Adrienne Watson, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon