Németország a G7-en túlról kérne segítséget
Olaf Scholz kancellár a gázárplafon bevezetése helyett “japán és koreai barátaival” akar együttműködni.
Németország új tervet javasolt a gázárak csökkentésére. Az energiaéhes ázsiai országokkal vásárlói szövetséget hoz létre, hogy meggyőzze a nagy exportőröket a költségek csökkentéséről. Olaf Scholz kancellár a csütörtökön és pénteken Prágában megrendezésre került találkozó keretein belül vetette fel az ötletet az uniós vezetőknek – közölte három tisztviselő és diplomata a POLITICO-val. A terv szerint Németország a G7-csoportban az év végéig betöltött elnökségét arra használná fel, hogy globális szövetséget hozzon létre a gázárak csökkentése érdekében.
A szövetség lehetővé tenné, hogy az EU összefogjon olyan országokkal, mint Japán és Dél-Korea, amelyek a világ legnagyobb cseppfolyósított földgáz (LNG) vásárlói közé tartoznak, hogy elkerüljék egymás túllicitálását. A szövetség arra is felhasználható lenne, hogy közösen közeledjenek az olyan nagy gázexportáló országokhoz, mint az Egyesült Államok, Kanada és Norvégia, és meggyőzzék őket az árak csökkentéséről.
Lesz-e végleges megoldás?
Az egyik tisztviselő “G7 plusz” néven említette a programot, mivel olyan országok is részt vennének benne, mint Norvégia, amelyek nem tagjai a világ legnagyobb demokratikus gazdaságait tömörítő Hetes Csoportnak. Scholz csütörtökön újságíróknak nyilatkozva utalt a tervre, és kifejezetten Japánt és Dél-Koreát említette lehetséges partnerként.
“Arról van szó, hogy megvitassuk, hogyan tudjuk csökkenteni a túl magasra emelkedett árakat, például a gáz világpiaci árát” – mondta Scholz. “Ez nemcsak Európát érinti, hanem például japán és koreai barátainkat is, és sok mást is, akik gázt vásárolnak. A keresletet és a kínálatot egyensúlyba kell hozni, és az áraknak drasztikusan csökkenniük kell.”
Scholz a hét elején arról is beszélt, hogy globális megoldást kell találni, mivel a gázexportáló országok érdeke, hogy “elégedett” vásárlóik legyenek.
“Meg kell találnunk a módját annak, hogy csökkentsük a gázárakat. Ez egy olyan közös erőfeszítés, amelyről csak globálisan lehet megállapodni, és végső soron a szállító országoknak is érdekük, hogy a vevőik elégedettek legyenek” – mondta a kancellár kedden Mark Rutte holland miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
“Úgy gondolom, hogy Norvégia, az Egyesült Államok, Kanada, az arab országok és más beszállítók is hajlandók együttműködni. Azt hiszem, erre is lehet alapozni, amit közösen akarunk elérni” – tette hozzá Scholz. A német javaslatra azért került sor, mert számos uniós ország – köztük Franciaország, Belgium, Olaszország és Lengyelország – azt szorgalmazza, hogy vezessenek be árplafont az Európába irányuló gázimportra. Németország és Hollandia ellenezte ezt, attól tartva, hogy egy ilyen erőltetett árkorlátozás egyszerűen a gázexport ázsiai országokba történő átirányításához vezetne. Ezzel hosszú távra gázhiányt okoznának Európában.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon