A német védelmi miniszter a NATO fellépését sürgeti Putyin ellen
Christine Lambrecht német védelmi miniszter sajtótájékoztatón a litvániai Ruklában 2022. október 08-án. Lambrecht azért látogatott Litvániába, hogy megfigyelje az első gyakorlatokat, amelyeken egy új német NATO-dandár vesz részt Litvániában. A német hadsereg tájékoztatása szerint a német NATO-dandár összesen 250 katonája vett részt a hadgyakorlaton, litván csapatokkal együtt. EPA/VALDA KALNINA
Németország védelmi minisztere felszólította a NATO-t, hogy tegyen többet a szövetség védelmében Oroszországgal és Vlagyimir Putyin elnökkel szemben.
Christine Lambrecht szombaton tette ezt a kijelentést, miközben Litvániában felavatta a NATO újonnan létrehozott frontdandárjának főhadiszállását. “Egy dolog biztos: a jelenlegi helyzet azt jelenti, hogy közösen többet kell tennünk” – mondta, hozzátéve, hogy “nem tudhatjuk, meddig mehetnek el Putyin nagyzási téveszméi”, idézi az Euronews.
Majd így folytatta: “Az orosz háború Ukrajnában egyre brutálisabb és gátlástalanabb… Oroszország atomfegyverrel való fenyegetése azt mutatja, hogy az orosz hatóságoknak nincsenek elveik”. Putyin az elmúlt hetekben kétszer is kilátásba helyezte a nukleáris fegyverek bevetését az orosz erők dél- és kelet-ukrajnai visszavonulása során.
Németország először 2017-ben telepített csapatokat Litvániába, amely az orosz Kalinyingráddal határos. Berlin 2022 júniusában, az ukrajnai februári orosz inváziót követően Berlin beleegyezett, hogy fokozza jelenlétét az országban.
Az új főhadiszállás állomáshelyként fog működni, ahonnan szükség esetén egy 5000 fős egység gyorsan bevethető egy potenciális harci frontvonalra. Lambrecht hozzátette, hogy a gyakori hadgyakorlatok felgyorsíthatják ezt a folyamatot. Arvydas Anusauskas, Litvánia nemzetvédelmi minisztere szerint a jelenleg egy dandár átcsoportosításához szükséges tíz nap “nagyon gyors”. Hozzátette: “Emlékezzünk arra, hogy Ukrajna esetében csaknem 90 napja ismertek az információk az orosz erők határán való összpontosításáról”.
Az ukrajnai invázió óta a balti államok, Lettország, Litvánia és Észtország felszólították a NATO-t, hogy növelje jelenlétét a térségben. A volt szovjet államok attól tartanak, hogy Oroszország potenciálisan veszélyeztetheti saját biztonságukat vagy szuverenitásukat és a szövetségét. Más NATO-tagállamok aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az Oroszország peremén való megerősített jelenlét fokozhatja a feszültséget, míg az állandó NATO-jelenlét fenntartása milliárdokba kerülne a szövetségnek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/09/a-feher-haz-bagatellizalja-biden-nuklearis-armageddon-megjegyzeseit/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya
Építési engedélyt kapott a Magyar Építészeti Múzeum
A Föld leghosszabb hegyvonulata a tenger fenekén húzódik