Kamikaze drónok: az oroszok ráfázhatnak, ha Irán miatt Izrael is besegít az ukránoknak
A világ figyelme azután terelődött az iráni gyártmányú “kamikaze” drónokra, miután hétfőn reggel drónok sokasága csapódott Kijev egyes részeibe és más ukrán városokba. A gyilkoló és pusztító szándékkal küldték az oroszok, és sikert is arattak, hiszen legalább négy ember megöltek, és többen megsebesültek. Jelentős károkat okoztak épületekben is, egy lakóházat is eltaláltak az ukrán fővárosban, más drónok pedig hőerőműveket céloztak meg országszerte.
A háború kezdete óta a legnagyobb dróntámadás volt a hétfői, amelyet Oroszország polgári célpontok ellen indított. Oroszország összesen 43 drónt indított, de Ukrajna hat kivételével mindet sikeresen lelőtte, közölte az ukrán légierő.
Moszkva háborús tervei becsődöltek, folyamatosan szorulnak vissza a február óta megszerzett területekről, ezért Oroszország egyre inkább az Irán által épített és szállított támadó drónok használatához folyamodik.
Nyugati és ukrán tisztviselők szerint több ezer katonai drónt rendelt az iráni kormánytól, mivel az oroszok saját drónarzenálja fogytán van, illetve a nagy hatótávolságú rakétákban sem bővelkednek. A szakértők szerint a drónok legnagyobb előnye a Kreml szempontjából, hogy a hagyományos rakétákhoz képest olcsók, és Irántól nagyon kevés ország vásárol ilyen technológiát, így Teherán örömmel üzletel Moszkvával.
Mit lehet tudni az iráni drónokról?
Az ukrán kormány szerint a támadásokban használt drónok többnyire iráni Shahed-136-osok voltak, nagyméretű, úgynevezett lődörgő lövedékek, amelyeket Oroszország lassú, kisméretű cirkálórakétákhoz hasonlóan alkalmaz.
Az iráni kormány tagadja, hogy drónokat szállítana Oroszországnak ukrajnai bevetésre, de szeptember óta már széles körben dokumentálták a bevetésüket.
Zelenszkij elnök egyik főtanácsadója, Mihajlo Podoljak Iránt hibáztatta a hétfői támadásokért, a Twitteren azt írta, hogy “Irán a felelős a támadásokért”.
Az ukrán csapatok rendszeresen posztolnak képeket roncsaikról, és a drónok jellegzetes szárnyformája könnyen azonosíthatóvá teszi őket.
Itt egy másik típusú drón, amit az ukrán erők szedtek le:
A 11 láb hosszú, légcsavarral hajtott drónok védelmi elemzők szerint viszonylag fejletlenek, de még mindig komoly fenyegetést jelentenek, különösen, ha Oroszország nagy számban kapja őket.
A Shahed-136 egy kis civil motorra és a kereskedelemben kapható GPS-rendszerekre támaszkodik, ami sebezhetővé teszi a zavarással szemben, és viszonylag könnyen le lehet szedni – mondta Samuel Bendett, a CNA, egy virginiai székhelyű biztonsági kutatócsoport orosz pilóta nélküli katonai rendszerek szakértője az ABC Newsnak. Az orosz csapatok a drónokat “mopedeknek” becézik – mondta.
De bár jóval lassabbak, mint az orosz fejlett cirkálórakéták, mégis több száz mérföldet képesek repülni, és képesek szinte bárhová eljutni Ukrajnában. Lassúak és alacsonyan repülnek, ezért egyes légvédelmi rendszerek is nehezen észlelik őket. Az 50 kilogrammos hasznos teher is viszonylag korlátozott, de mint a hétfői támadások mutatják, a rakéták néha még így is jelentős károkat okozhatnak.
1750 darab drón
Az Oroszországnak eladott iráni drónok első tétele 1750 darabot tett ki, az ukrán erők ugyanakkor az oroszok által ukrán terület felé elindított drónok mintegy 70 százalékát lelövik – jelentette ki Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés főnöke egy interjúban, amelyet kedden hoztak nyilvánosságra ukrán hírportálok.
“Az első tételt 1750 drón mennyiségben rendelték meg, ezt újabb megrendelések követték. A gyártás és az oroszországi szállítás azonban nem egylépéses folyamat. A készleteket fokozatosan merítik ki, az irániak újakat gyártanak, de van ennek a problémának egy másik oldala is: az, hogy az összes drón körülbelül 70 százalékát folyamatosan lelőjük” – fejtette ki a hírszerzés vezetője.
Ukrainian forces recover a Russian Shahed-136 shot down over the Black Sea near Kobleve, Mykolaiv Oblast pic.twitter.com/R4xeX2QcM0
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) October 16, 2022
Az MTI tudósításából kiderült, hogy Budanov szavai szerint
a Kreml a rakétáiból is kezd kifogyni.
Példaként említette, hogy az Iszkander típusú rakétákból az ukrán hírszerzés értesülései szerint már alig 13 százaléka maradt meg a háború előtti készletnek. Megjegyezte, hogy elméletben ennek nem lett volna szabad 30 százalék alá “esni”, de “a háború megteszi a maga korrekcióit”.
A legtöbb független szakértő egyetért abban, hogy Oroszország képtelen elég nagy számban gyártani rakétákat ahhoz, hogy feltöltse készleteit. A drónokkal viszont folytathatja a pressziót, és időt is nyernek a gyártáshoz.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten azt mondta, hogy Oroszország 2400 drónt szeretne beszerezni Irántól.
Terrorkampány
“A Shahedek használatának lényege, hogy hullámokban küldjék őket, hogy stresszeljék az ukrán légvédelmet, hogy elköltsék a lőszert, és hogy az embereket idegesítsék”
– mondta Bendett. “Nem arról van szó, hogy az összes átjut, hanem arról, hogy csak néhányuk jut át.”
⚡️⚡️Must watch.
Ukrainians attempt to take down Russian Kamikaze drones over Kyiv tonight. pic.twitter.com/ZG8SyMq77s
— War Monitor (@WarMonitors) October 17, 2022
Úgy tűnik, hogy Oroszország az iráni drónokat arra használja, hogy fenntartsa a légi terrorkampányt, amelynek célja az ukránok harci kedvének elszívása, mondják egyes szakértők. Putyinék különösen Ukrajna energetikai infrastruktúráját veszi célba, remélve, hogy a tél közeledtével komoly kárt okozhatnak Ukrajnának, és így meggyengítik a védelmi képességeiket. A hétfői támadás ismét kritikus energetikai létesítményeket ért, és több száz települést vágott el az elektromos hálózatról – közölte az ukrán miniszterelnök.
Izrael aktivizálja magát Ukrajna oldalán?
A The Washington Post a hétvégén tisztségviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Irán beleegyezett, hogy növelje a harci drónok szállítását Oroszországnak. Ez viszont azt is jelenti, hogy Irán Moszkvába irányuló fegyverszállításai Izraellel is feszültséget szítanak. A The Washington Post riportja után már Nachman Shai izraeli diaszpóraügyi miniszter is nyilvánosan arról beszélt, hogy Izraelnek katonai segélyt kellene küldenie Ukrajnának.
Izrael szerepe eddig kérdéses volt a háborúban, hiszen nagyon visszafogottan segítette Kijevet. Ukrajna a nagyra becsült “Iron Dome” rakétavédelmi rendszert kérte, de eddig az izraeli kormány vonakodott tőle. Most viszont aktuális lehet az iráni-orosz kapcsolatok megerősödése miatt.
Az oroszoknak Izrael szerepvállalása újabb fiaskó lenne katonai és diplomáciai téren is. Dmitrij Medvegyev volt elnök hétfőn arra figyelmeztette Jeruzsálemet, hogy ez “tönkretesz minden államközi kapcsolatot” Oroszország és Izrael között.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/17/video-hatalmas-pusztitast-vegeztek-az-orosz-kamikaze-dronok-kijevben/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon