Részleges napfogyatkozást láthatunk a jövő héten
Október 25-én a Nap, a Hold és a Föld közel tökéletes együttállásba kerül, és részleges napfogyatkozás jön létre, ahogy a Hold elhalad a Nap előtt.
Részleges fogyatkozás akkor következik be, amikor a Föld bizonyos nézőpontjaiból a Hold közöttünk és a központi csillagunk között van, és korongja részben lefedi a Napét. Ez azt jelenti, hogy nem fog teljesen elsötétülni, de a Nap fénye elhalványul.
Ez 2022 második részleges napfogyatkozása, és az utolsó előtti fogyatkozás, ugyanis lesz még egy holdfogyatkozás is november 8-án.
Jól megfigyelhető majd a jelenség Ázsiában, Európában és Észak-Afrika egyes részein, a legnagyobb arányú, mintegy 80 százalékos fedés Középnyugat-Oroszországban és Kazahsztánban lesz. Ahogy nyugatabbra megyünk, egyre csökken a csillagászati ritkaság intenzitása, Budapesten már csak 36,69 százalékát fogja kitakarni a Napnak égi kísérőnk.
Az esemény magyar idő szerint 11:17-11:18-kor kezdődik, a maximuma pedig 12:25-kor várható. Majd ezután ismét egyre világosabb lesz, végül 13:33-kor véget ér a különleges jelenség.
Ha valaki élőben szeretné megtekinteni a nem mindennapi látványosságot, vegye figyelembe, hogy közvetlenül a Napba nézni még ilyenkor, „csökkentett üzemmódban” is rendkívül veszélyes, ideiglenes vagy akár tartós látásromlást, sőt, vakságot is okozhat. Mindenképpen ajánlott egy erre a célra készített speciális szemüveg vagy fólia beszerzése (a sima napszemüveg nem elég!), vagy használjunk közvetett megtekintési módot, például lyukkamerát.
„Nem biztonságos közvetlenül a Napba nézni, ha nincs speciális szemvédő a napsugárzás ellen” – figyelmeztet a NASA. „Az Eclipse szemüveg NEM hagyományos napszemüveg; a normál napszemüvegek, legyen bármilyen sötét is, nem biztonságosak a Napba nézéshez.”
Évente általában kettő-négy – részleges vagy teljes – napfogyatkozás van, egy naptári évben maximum öt lehet. A NASA szerint ez azonban meglehetősen ritka, mivel az elmúlt 5000-ből mindössze 25 évben volt erre példa.
A nap- és holdfogyatkozás mindig párban jön létre – a napfogyatkozás vagy két héttel a holdfogyatkozás előtt vagy után következik be. A jövő havi holdfogyatkozás teljes lesz, ami azt jelenti, hogy a Föld a telihold és a Nap közé kerül, teljesen blokkolva a Nap sugarait, amelyek általában megvilágítják a Holdat.
Legközelebb 2023. április 20-án lesz teljes napfogyatkozás Földünkön, ám ez tőlünk sajnos nem lesz látható. Aki mégis meg szeretné tekinteni, annak egészen Délkelet-Ázsiáig kell utaznia ezért a páratlan élményért. Hazánkban sajnos csak meglehetősen sokára, 2081. szeptember 3-án gyönyörködhetünk a Napot teljesen kitakaró Hold látványában.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/22/az-oroszoknal-elve-eltemettetheted-magad-de-szigoruan-csak-terapias-celbol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az új rakétájuknak hála nincs is szükségük atomfegyverekre
Egyetlenegy híd sincs az Amazonas fölött, és ennek meglepően egyszerű oka van
500 év után fedeztek fel egy új részletet Michelangelo egyik festményén
‘Már télen megkezdődhetnek a béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között’
Ha meglátod ezt a repülőgépet, valószínűleg csak perceid maradtak hátra
Megoldották a teniszpálya alól előbukkant visegrádi templom rejtélyét