Hírek a frontról, avagy ezek történtek a hétvége folyamán Ukrajnában
Továbbra is dúl a háború Ukrajnában, ráadásul Oroszország nem úgy tűnik, hogy lassítana. Nézzük, mik történtek ezen a hétvégén:
A herszoni szeparatisták “azonnali” távozásra szólítják fel a lakosokat
A Moszkva által beiktatott hatóságok felszólították a déli Herszon régió – amelyet a Kreml állítása szerint annektált – lakóit, hogy a kijevi ellentámadással szemben hagyják el a fő várost.
“A fronton kialakult feszült helyzet, a város tömeges ágyúzásának megnövekedett veszélye és a terrortámadások fenyegetése miatt minden civilnek azonnal el kell hagynia a várost, és át kell mennie a Dnyeper bal partjára” – közölték szombaton a régió Oroszország által beiktatott hatóságai a közösségi médiában. Egy Moszkva által Herszonba telepített tisztviselő, Kirill Sztremouszov az Interfax orosz hírügynökségnek azt mondta, hogy mintegy 25 ezer ember kelt át a folyón. A kijevi erők a Dnyeper nyugati partján nyomultak előre a Herszon régió névadó fő városa felé, közölte az Euronews.
Ezrek maradtak áram nélkül a legutóbbi orosz csapások után
Oroszország szombaton hatalmas rakétatámadást indított, amely kritikus infrastruktúrát célzott – közölték az ukrán hatóságok -, így az ország középső és nyugati részein több százezer ember maradt áram nélkül.
Moszkva drónokat és rakétákat egyaránt bevetve fokozta az erőművekre, vízellátó rendszerekre és más kulcsfontosságú infrastruktúrákra mért csapásait az ország egész területén, a háború legújabb szakaszában, amely közeledik a nyolc hónapos határhoz.
A levegőből és a tengerről indított 33 cirkálórakéta közül legalább 18-at lőttek le szombaton – közölte az ukrán légierő egy közleményben. Az ukrán hatóságok szerint a légvédelem vasárnapra virradó éjszaka legalább egy újabb tucatnyi, iráni gyártmányú drónt lőtt le. Az elnöki hivatal reggeli közleményében azt írta, hogy öt robbanóanyaggal megrakott drónt lőttek le a Kijevtől délkeletre fekvő Cserkaszi régióban.
Az Ukrenergo ukrán állami energetikai vállalat közleményében azt állította, hogy a szombati támadások “az október 10-12-i támadás következményeihez hasonló vagy azokat meghaladó” károkat okoztak – a Kreml által a krími Kercsi híd bombázása miatt végrehajtott megtorló csapások.
Oroszország “szándékosan” késlelteti az ukrán gabonaexportot
Volodimir Zelenszkij pénteken azzal vádolta Oroszországot, hogy “szándékosan” késlelteti az ukrán gabonával megrakott hajók áthaladását, ezzel korlátozva számos afrikai és ázsiai ország létfontosságú ellátását.
“Több mint 150 hajó áll sorban, hogy teljesítse a mezőgazdasági termékeink szállítására vonatkozó szerződéses kötelezettségeit” – mondta az ukrán elnök. “Ez egy mesterséges sor, amely csak azért alakult ki, mert Oroszország szándékosan késlelteti a hajók áthaladását”. Kína, Egyiptom, Banglades, Indonézia, Irak és Libanon a fő érintett országok a “mintegy hárommillió tonna élelmiszert” érintő fennakadásokban.
Oroszország és Ukrajna júliusban megállapodott abban, hogy újraindítják az ukrán gabonaexportot. A kitermelt gabona a háború februári kezdete óta a silókban sínylődött. Moszkva később bírálta az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodást, mondván, hogy a szankciók akadályozzák a saját exportját.
Az EU beleegyezik az Ukrajnának nyújtott pénzügyi támogatás növelésébe
Az Európai Unió vezetői jóváhagyták azt a tervet, amely szerint Ukrajnának 18 milliárd euró pénzügyi támogatást nyújtanak a következő egy évben.
Erre Zelenszkij figyelmeztetése után került sor, miszerint Oroszország az ukrán energetikai infrastruktúra tönkretételével menekültáradatot próbál kirobbantani. A terv eredményeként a 27 országból álló blokk mostantól ugyanakkora mértékben támogatja a háború sújtotta országot, mint az Egyesült Államok.
“Ukrajna azt mondta, hogy havonta körülbelül 3-4 milliárd euróra van szüksége ahhoz, hogy elegendő forrás álljon rendelkezésre az alapvető dolgokhoz” – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Ezt az összeget az EU és az Egyesült Államok egyenlő arányban fedezné, további pénzeket pedig a nemzetközi pénzügyi intézményektől kapna – mondta. “Ukrajna számára nagyon fontos, hogy kiszámítható és stabil jövedelemáramlással rendelkezzen” – mondta von der Leyen újságíróknak. Elmondta, hogy az EU havonta mintegy 1,5 milliárd eurót kíván biztosítani, és ezt olyan finanszírozási összegnek nevezte, amely “stabil és megoldható” lenne. A blokk pénzügyminiszterei azt a feladatot kapták, hogy dolgozzanak ki egy rendszert a pénzösszegek összegyűjtésére, amely az EU által már most is küldött 9 milliárd eurós makroszintű finanszírozási támogatáson felül érkezne.
Zelenszkij sürgeti a Nyugatot, hogy nyomást gyakoroljon Oroszországra, hogy ne rombolja le a gátat
Az ukrán vezető sürgette a Nyugatot, hogy figyelmeztesse Oroszországot, ne robbantson fel egy hatalmas gátat, amely elárasztaná Dél-Ukrajna nagy részét, miközben erői arra készülnek, hogy a háború egyik legfontosabb csatájában kiszorítsák Moszkva csapatait Herszonból.
Egy televíziós beszédében Zelenszkij elmondta, hogy az orosz erők robbanóanyagot helyeztek el a hatalmas Nova Kahovka gát belsejében, amely egy hatalmas víztározónál helyezkedik el, aminek lerombolása Dél-Ukrajna nagy részére veszélyt jelenthet.
Egy a térségbe telepített orosz tisztviselő, Vlagyimir Leontyev csütörtökön azt mondta, hogy az ukrán erők öt rakétacsapást mértek a Herszon várostól mintegy 70 kilométerre lévő gátra és vízerőműre. Az orosz televízióban azt mondta, hogy ha a létesítményeket megsemmisítik, akkor elvágják az elcsatolt Krím vízellátását biztosító csatornát. Zelenszkij azt állította, hogy Oroszország aknázta alá a gátat és az erőművet azzal a tervvel, hogy felrobbantja azokat, amit terrorcselekménynek nevezett.
Az ukrán elnök figyelmeztetett, hogy ez 18 millió köbméternyi vizet szabadíthatna fel, elárasztva Hersont és több tucatnyi olyan területet, ahol több százezer ember él. Az Európai Tanács előtt azt mondta, hogy Oroszország ezután megpróbálná Ukrajnát hibáztatni.
Az Ukrajnával határos orosz régiók “védelmi erődítményeket” létesítettek
Az oroszországi Kurszki terület kormányzója, Roman Sztarovoit vasárnap közölte, hogy az Ukrajnával határos régióban két védelmi vonalat állítottak fel az ukrán erők esetleges támadása ellen.
“Ezen a héten befejeződtek a munkálatok a kurszki régió két megerősített védelmi vonalán” – írta Sztarovoit a Telegramon, és közölte, hogy november 5-ig egy harmadik védelmi vonalat is ki fognak építeni.
“Készen állunk arra, hogy bármilyen, a területünket érő támadással szembenézzünk” – tette hozzá.
A szintén Ukrajnával határos oroszországi Belgorod régió kormányzója szombaton bejelentette, hogy megkezdődött a védelmi sáncok kiépítése a régiójában. “A Belgorodi területen megkezdtük a védelmi erődítmények építését” – közölte Vjacseszlav Gladkov a Telegramon, és fotókat tett közzé több, piramis alakú betontömbről, amelyeket egy falu szélén telepítettek.
Moszkva október közepén elítélte, hogy “jelentősen megnőtt” az ukrán tűz több orosz határ menti régióra, köztük Belgorodra, de Kurszkra és Brjanszkra is. Szombaton Belgorod térségében két ember meghalt a polgári infrastruktúra elleni ukrán csapásokban, és a helyi hatóságok szerint mintegy 15 ezer ember maradt több órára áram nélkül. Az ukrán hatóságok azonnal visszautasították a vádakat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/23/kaoszban-oroszorszag-olajlogisztikaja-hetek-mulva-jonnek-a-szankciok/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Utazás Sárdzsába, az Emirátusok kulturális központjába – képgaléria
8 ezer kilométernyi óceán lehet az Uránusz és a Neptunusz felszíne alatt
A Seuso-kincs felmérhetetlen értéke és bűnügyekkel tarkított, zavaros utóélete
Csak mostanra sikerült megfejteni a világ legfurcsább uborkaféléjének titkát
160 kilométeren keresztül húzta horgonyát a kínai hajó, amely elvágta a kábeleket a Balti-tengeren
Lehet, hogy a kutatók teljesen félreismerték a Föld második holdját