Zelenszkij nukleáris együttműködést sejt az oroszok és Irán között
Ráadásul nem nézi jó szemmel, hogy Izrael megtagadja a Vaskupola rakétavédelmi rendszer biztosítását, és azt mondja, hogy az országa elleni támadás közelebb hozta Moszkvát és Teheránt egymáshoz.
Volodimir Zelenszkij elnök bírálta Izrael semlegességét az ukrajnai háborúban, mondván, hogy az ország vezetőinek azon döntése, hogy nem támogatják Kijevet fegyverekkel, bátorította Oroszország katonai partnerségét Iránnal. A Haaretz című izraeli napilap által hétfőn szervezett konferencián Zelenszkij megismételte kérését, hogy az izraeli Vaskupola rakétaelhárító technológiával akadályozzák meg az orosz csapásokat.
Az ukrán hadsereg legyőzi az oroszokat a csatatéren, “de sajnos nincs saját Vaskupolánk. Még mindig nincs modern és hatékony légvédelmi és rakétavédelmi rendszerünk, amely biztosíthatná az égboltunkat” – mondta videokapcsolaton keresztül. Hétfőn Benny Gantz izraeli védelmi miniszter ukrán kollégájának, Olekszij Reznyikovnak azt mondta, hogy “Izrael nem fog fegyverrendszereket szállítani Ukrajnának”.
A februári orosz invázió óta Izrael humanitárius segítséget ajánlott fel Ukrajnának, de katonai felszerelések biztosításától tartózkodott, mert félt, hogy ez árthat az Oroszországgal való kapcsolatoknak. Zelenszkij szerint az a döntés, hogy “nem bosszantjuk” Oroszországot azzal, hogy katonailag segítjük Ukrajnát, lehetővé tette a Moszkva és Teherán közötti partnerséget, anélkül, hogy pontosan megmondta volna, hogyan.
“Ez a szövetségük egyszerűen nem jött volna létre, ha az önök politikusai annak idején csak egy döntést hoztak volna” – mondta Zelenszkij. “… Úgy tűnik, hogy ezt már régen elfogadták – 2014-ben, amikor Oroszország megkezdte az Ukrajna elleni agresszióját”. Ukrajna vezetője többször bírálta Izraelt, amiért nem lépett fel határozottan Oroszországnak az országa elleni támadásával szemben.
Oroszország és Irán nukleáris programja?
Miután Oroszország kimerítette saját rakétakészleteit, más országoktól keresett fegyvereket – mondta Zelenszkij. “Iránban találta meg őket. Lenne egy kérdésem: Ön szerint hogyan fizet Oroszország Iránnak ezért? Iránt csak a pénz érdekli? Valószínűleg egyáltalán nem a pénz, hanem az iráni atomprogramhoz nyújtott orosz segítség”.
Elmondta, hogy Oroszország mintegy 2000 Shahed-136 “kamikaze” drónt rendelt Irántól, ugyanolyanokat, amelyeket Kijev szerint Moszkva a közelmúltban Ukrajna elleni támadásaiban használt. “Az iráni drónok undorító hangja minden éjjel hallatszik az égboltunkon. Hírszerzésünk szerint Oroszország mintegy 2000 Shahedet rendelt Iránból” – mondta Zelenszkij. “Iráni kiképzők jöttek, hogy megtanítsák az oroszoknak, hogyan kell drónokat használni [Ukrajnában]”.
Irán tagadta, hogy fegyvereket szállított volna Oroszországnak a háborúhoz. “Az Iráni Iszlám Köztársaság semmiképpen sem szállított egyik félnek sem fegyvereket az ukrajnai háborúban való felhasználásra, és politikája az, hogy ellenzi bármelyik fél felfegyverzését a háború befejezése céljából” – mondta Hoszein Amirabdollahian iráni külügyminiszter.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/25/miert-nem-resze-romania-es-bulgaria-schengennek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon