Toszkán vidék, finom borok, kellemesen buborékos pezsgők. Ez most nem álmaid utazási ajánlata, hanem egy verseny, ahol Itália legjobb pincéjének díjára hajtasz. A Társasjáték Ligetnek köszöhetően kipróbáltuk a Viticulture: Esszenciális kiadás társasjátékot.
Minő a gazda, olyan a bora.
A Viticulture egy munkás-lehelyező, stratégiai társasjáték. A témája sok szívhez közel állhat, hiszen borgazdaságokat kell igazgatnunk és különböző rendeléseket teljesítenünk annak érdekében, hogy minél több pontot bezsebeljünk. A téma mellett a játék alkatrészei is mind kifejezetten szépek és igényesek.
A Viticulture a bortermelés bizonyos részeit nagyon szépen és reálisan ábrázolja.
A szabálykönyv érthetően fogalmaz, a szabályok pedig nem bonyolultak, viszont a lehetőségek sokasága összetetté teszi a játékot.
A játékosok fix számú munkással kezdenek, de az évek előrehaladtával többet is betaníthatnak. Egy kör négy évszakból áll, és minden évszakban más akciókat hajthatunk végre.
A birtokunkat (játékostáblánkat) betelepíthetjük különböző szőlőkkel, a bortermelés szempontjából hasznos épületeket építhetünk rá és persze mustot és
borokat készíthetünk, amik az idővel érlelődnek és egyre értékesebbé válnak.
Van a bornak titka.
A játékban azonban elég nagy szükség lesz egy ütős stratégia kialakítására, hiszen akciót szinte kizárólag a munkások lehelyezésével tudunk végrehajtani. Azonban minden akciót csak véges számú munkás hajthat végre, így előfordulhat, hogy amit kinéztünk magunknak, már foglalt mire sorra kerülnénk.
A játék előnyére válik, hogy
minden körben változhat, hogy melyik játékos mikor következik.
Az év elején (tavasszal) mindenki kiválasztja a neki megfelelő szabad pozíciót, elveszi a pozíció által biztosított extrát, és így áll fel a játékosok aktuális sorrendje. Aki a sorban előrébb van, vagyis korábban kel, hamarabb hajthat végre akciót, aki viszont hátrébb kerül, nívósabb extrával gazdagodik az adott évben.
Ennek a játéknak is van azonban bizonytalansági faktora, a fentebb említett sorrend-változáson kívül is. A szőlőt, a pontokat adó célokat és a különböző extrákat biztosító „idénymunkásokat” a játékosok egy lefelé fordított pakliból huzzák. Így sajnos előfordulhat, hogy te csak fehérbor szőlőt húzol, de a célkártyáid szerint vörös és rozé borokat kéne készítened.
Bor nélkül szegény a vendégség.
A Viticulture azon kevés munkás-lehelyezős stratégiai játék közé tartozik, amit akár hatan is lehet játszani. Ha valaki ekkora társasággal szeretné élvezni a bortermelés örömeit az készüljön, mert valószínűleg éjszakába nyúló parti lesz belőle.
Eddigi tapasztalataink alapján
három vagy négy borbarát tudja igazán csúcsrajáratni a Toszkán vidék borgazdasági lehetőségeit.
Ajánljuk minden bor és pezsgőrajongónak, de akik nem kedvelik az alkoholos italokat, azok is üljenek a játékostábla mellé, mert egy könnyen tanulható játékmenettel rendelkező és élvezetes partiban lesz részük.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon