Egyre mocskosabb módszereket alkalmaz Putyin az ukrán lakosság ellen
Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán inváziója egyértelműen megbukott, de otthon ezt nem ismerheti be. Ehelyett egyre mocskosabb és mocskosabb módszerekhez folyamodik, a pár hete tartó új orosz bombázási taktika lényege egyértelműen a civilek ellen találták ki, de ez hatással van a frontra is.
Mindenki tisztában van azzal, hogy egy háború nem lehet tiszta, de az új orosz módszer minden képzeletet felülmúlt. Most már a látszatra sem ad a Kreml, a parancs egyértelműen a lakosság megtörésére irányul. A háború elején még igyekeztek az oroszok azt propagálni, hogy ez a támadás valójában nem az ukrán nép ellen szól, hanem a vezetőség ellen. Aztán amikor eltaláltak egy-egy civil létesítményt, lakóházat, akkor a propaganda úgy szólt, hogy katonai felszerelés volt például a lakótelepen, ezért küldtek be bombát a közepére, és ezért öltek meg civil áldozatokat.
Ahogy szokták mondani, a sarokba szorított állat a legveszélyesebb, ez igaz a mostani helyzetre is: Oroszország az elfoglalt területeket folyamatosan adja fel, otthon pedig hatalmas felzúdulást keltett a mozgósítás, hiszen így már orosz családok tízezrei nem csupán a tévéből értesülnek a harci cselekményekről, hanem most már aggódhatnak a gyenge kiképzést és felszereléssel a frontvonalra küldött orosz férfiakért.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/31/dobbenetes-video-tragedia-lett-az-orosz-alakulat-fejvesztett-menekulese/” ][/hm_embed]
Új stratégia: civilek a célpontok, így vagy úgy
Az ukrán villamosenergia-hálózatot támadta az orosz hadsereg az elmúlt három hétben. Támadások érik a szén- és gáztüzelésű erőműveket, és mindenekelőtt a hálózat különböző részeit összekötő alállomásokra irányuló támadások. A tél közeledtével az áramkimaradások az új normális állapotot jelentik, és így kell éljenek milliók Ukrajnában. Az egyszerű emberek életét teszi tönkre Moszkva a katonaság segítségével. Fegyvertelen emberekre támadnak, hogy előnyhöz jussanak egy elvesztett háborúban.
Az áramellátás leállításának lehet némi hatása az ukrán hadseregre, amelynek harctéri lendületét a Kreml kétségbeesetten igyekszik megállítani, de nyilvánvaló, hogy a legsúlyosabb következményekkel a civileknek kell szembenézniük, akiket az áram és más közművek nélkülözése fenyeget egy olyan országban, ahol a téli hőmérséklet akár -20 Celsius-fokig is süllyedhet.
Oroszország cinikus döntése, hogy hétfőn Ukrajna vízerőmű-hálózatát vette célba. Még nem lehet tudni, hogy a hétfői támadások, amelyek a Dnyeper folyó két vízerőművét és egy harmadikat a nyugati Dnyeszteren érintették, mennyire károsak, de célba vételük arra utal, hogy Oroszország tovább akarja folytatni Ukrajna “sötétségbe bombázását”: a háború előtt a vízerőművek az ország energiakapacitásának mintegy 14%-át adták, írja a The Guardian.
Ukrajna ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy Oroszország aláaknázta a Nova Kakhovka gátat az ország megszállt déli részén, és visszavonuló erői még elpusztíthatják azt, hogy fedezzék a Herszonból való visszavonulást. Moszkva arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna felrobbanthatja a gátat a Dnyeper folyón túl, bár néhány oroszbarát blogger animált térképeket tett közzé, hogy megmutassa, milyen súlyos lehet a fennakadás a folyón lefelé.
Szinte biztos, hogy a hétfői támadásoknak lesz folytatása, és bár Ukrajna állítása szerint 50 beérkező rakétából 44-et sikerült kiütni, a helyzet az, hogy egy kisebb részük továbbra is átjut, hogy stratégiai szempontból létfontosságú célpontokat károsítson, és a nagy számok törvénye alapján lassan, de biztosan célt érnek a támadások.
Civil lakosság ellen
John Lough, a Chatham House kutatóintézet Oroszország-szakértője arra figyelmeztet, hogy “ez nagyon fájdalmas lehet a civil lakosság számára”, de valószínűleg “arra ösztönzi az ukránokat, hogy jobban beássák magukat, és elfogadják, hogy Oroszország úgy döntött, hogy áldozattá teszi őket, és a lehető legnagyobb fájdalmat okozza nekik”.
A bombázás, bármennyire is félelmetes, olyan katonai taktika, amely kevéssé alkalmas arra, hogy megváltoztassa a szíveket és az elméket.
A vietnami háborúban például nagymértékben alkalmazták, de nem sikerült megfékezni az észak-vietnamiak általános elszántságát, és ha az oroszok egy kicsit is tanulmányozzák a történelmet, akkor ismerik a korlátait.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/10/28/az-orosz-lakossag-betarazott-jodtablettakbol-erszoritokbol-es-antidepresszansbol/” ][/hm_embed]
Nyugat ellen
De Oroszországot valószínűleg ez a tény sem érdekli. Stratégiája szintén a nyugat ellen irányul: szégyentelen kísérlet arra, hogy több millió migráns újabb áradatát indítsa el a határon túlra. Ukrajna megpróbálta megkérni a már külföldön tartózkodó menekülteket, hogy ne térjenek vissza ezen a télen, hogy segítsenek megvédeni az energiaellátást. “A hálózatok nem fognak megbirkózni ezzel” – mondta a múlt héten Iryna Verescsuk miniszterelnök-helyettes.
Oroszország ugyanakkor azt reméli, hogy növelni tudja Ukrajna támogatásának költségeit, amely a múlt héten először importált próbaképpen energiát Európából. Történelmileg Ukrajna energiafelesleggel rendelkezett. Most viszont szükség lehet arra, hogy olyan időszakban vásároljon utánpótlást, amikor kincstára szűkös az Oroszország elleni harc igényei miatt.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrégiben úgy becsülte, hogy Ukrajnának havonta 3 és 4 milliárd dollár (2,6 és 3,5 milliárd font) közötti kölcsönt kell felvennie ahhoz, hogy átvészelje a jövő évet, de figyelmeztetett, hogy Kijev pénzügyi támogatási igénye tovább nőhet, ha a “szociális és infrastrukturális követelmények” növekednek – más szóval ha a háborús károk súlyosbodnak a háborúban, amely valószínűleg legalább a jövő évig tart.
Ukrajnának és szövetségeseinek hosszabb távra kell felkészülniük, és készen kell állniuk arra, hogy a további humanitárius támogatásra összpontosítsanak, szem előtt tartva azt a tényt, hogy a Kreml a nihilizmust elsődleges hadviselési módszerként alkalmazza. Vagy ahogy Lough fogalmaz:
“Ha Putyin nem tudja elfoglalni Ukrajnát, akkor tönkreteszi”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra