Videóválogatás: fesztiválhangulat van Herszonban, Zelenszkij jelenlétében felvonták az ukrán zászlót
Hivatalosan felvonták az ukrán zászlót hétfőn az orosz megszállás alól felszabadított dél-ukrajnai Herszon városában, az eseményen jelen volt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – közölte Andrij Jermak, az ukrán elnöki iroda vezetője az Instagramon.
A zászlófelvonást Ukrajna himnusza kísérte – számolt be az Ukrainszka Pravda hírportál. A felszabadult Herszont Zelenszkijjel együtt meglátogatta Jermak, továbbá Kirilo Timosenko és Roman Masovec, az elnöki iroda helyettes vezetői, Jaroszlav Janusevics, Herszon megye kormányzója, valamint több kormánytag is.
Official flag-raising in Kherson with the participation of the President of Ukraine pic.twitter.com/djFHbFRbCB
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) November 14, 2022
Herson is Ukraine 🇺🇦 pic.twitter.com/QVtKK2i7Pl
— always light@always good🇺🇸🇺🇦 (@ponomar_S1973) November 11, 2022
Herson !#Kyiv #Kiev #Київ #Киев #Ukrayna #Ukraine #Україна #Украина #Rusya #Russia #Росси́я #Росія #Moskova #Moscow #Москва #kherson #Donetsk #Turkey #Türkiye #İstanbul #Ankara #İzmir #Kherson pic.twitter.com/Nzz5Cjtnr0
— Степа́н Банде́ра🇺🇦🇹🇷 (@StepanBandera44) November 11, 2022
This is how civilians greet Ukrainian military in Kherson. Previously, you could only see this kind of thing in movies, but these are live emotions right now.#Ukraine️ #ХерсонцеУкраїна #Herson pic.twitter.com/6atVVYtgJQ
— Artur Petruk (@artur_petruk) November 11, 2022
Our citizens in decoupaging Herson. What more do you need to know about referendum? Slava Ukraini! pic.twitter.com/suTo2VdKfk
— Volodymyr Tolkach (@VolodymyrTolka1) November 11, 2022
Our citizens in decoupaging Herson. What more do you need to know about referendum? Slava Ukraini! pic.twitter.com/suTo2VdKfk
— Volodymyr Tolkach (@VolodymyrTolka1) November 11, 2022
Közben Oleh Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő reagált arra a moszkvai nyilatkozatra, amely szerint az orosz vezetés nem fogadja el Kijev feltételeit, amelyeket a béketárgyalások lefolytatásához támasztott.
“Oroszország nincs abban a helyzetben, hogy feltételeket diktáljon”
– jelentette ki a szóvivő. Hangsúlyozta, hogy az Ukrajna által szabott feltételek változatlanok, ezek pedig a háború azonnali leállítása, az összes orosz katona kivonása, Ukrajna területi integritásának helyreállítása, az okozott károk megtérítése és hatékony garanciák nyújtása az agresszió megismétlődése ellen. “Más feltételek mellett lehetetlen lesz fenntartható békét elérni” – mutatott rá Nyikolenko.
Kreml reakciója
Zelenszkij elnök személyes jelenlétére a Kreml csak annyit válaszolt, hogy Herszon Oroszország része.
“Ezt kommentár nélkül hagyjuk” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Hozzátette: “Tudják, ez a terület az Orosz Föderáció része”.
Alekszandr Grusko külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy Oroszország nem járul hozzá a csapatok kivonásához, mint a béketárgyalások előfeltételéhez. “Az ilyen feltételek elfogadhatatlanok” – idézte őt hétfőn az Interfax orosz hírügynökség. “Elnökünk többször is elmondta, hogy készek vagyunk a tárgyalásokra. De ezeknek a tárgyalásoknak természetesen figyelembe kell venniük a helyszíni helyzetet”.
Ukrán jelentés a frontvonalról
Megérkezett Ukrajnába a Litvánia által adományázott 12 darab M113-as típusú páncélozott szállítójármű – számolt be a Jevropejszka Pravda hírportál Arvydas Anusauskas litván védelmi miniszterre hivatkozva. A járművek közül tizet 120 milliméter kaliberű aknavetővel szerelték fel. “Litvánia teljesíti kötelezettségeit” – hangsúlyozta a litván miniszter, hozzátéve, hogy összesen 62 darab M113-as szállítójárművet küldtek Ukrajnának.
Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője sajtótájékoztatóján közölte, hogy Oroszország októberben 15 Kalibr típusú rakétát lőtt ki ukrán területre. Szavai szerint ez nem túl sok, ami azt mutatja, hogy Oroszországnak fogynak a készletei ebből a típusú rakétából. A szóvivő ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy az orosz erők továbbra is folyamatosan tüzérségi és Sz-300-as légvédelmi rendszerekkel lövik a front mentén fekvő területeket.
Az ukrán vezérkar hétfői jelentésében arról számolt be, hogy az elmúlt napon Ukrajnában 510 orosz katona halt meg, velük együtt az orosz csapatok emberveszteségei mintegy 81 370 főre nőttek. Ezen felül az orosz erők vasárnap nyolc harckocsit és két tüzérségi rendszert veszítettek. A háború februári kezdete óta a felsoroltakkal együttesen 2848 orosz harckocsit és 1839 tüzérségi rendszert, valamint 278 repülőgépet és 261 helikoptert semmisítettek meg az ukrán erők.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/13/katasztrofa-kozepette-unnepelnek-az-emberek-herszonban/” ][/hm_embed]
Stoltenberg: Nem szabad alábecsülni Oroszországot
Az elkövetkező hónapok nehezek lesznek Ukrajna számára, ezért folytatni kell a megtámadott ország támogatását és nem szabad elkövetnünk azt a hibát, hogy alábecsüljük Oroszországot – jelentette ki a NATO-főtitkár hétfőn Hágában.
“Ukrajnának el kell döntenie, milyen feltételek fogadhatók el számára a háború lezárását szolgáló tárgyalások megkezdéséhez Oroszországgal, a mi dolgunk, hogy támogassuk őket” – fogalmazott Jens Stoltenberg, a holland fővárosban tett látogatását követően tartott sajtóértekezletén.
A NATO-főtitkár aláhúzta, Ukrajna tárgyalási pozícióit a harctéren elért eredmények határozzák meg. Figyelmeztetett továbbá: Vlagyimir Putyin orosz elnök célja, hogy Ukrajnát hidegen és sötétben tartsa ezen a télen.
Közölte, Ukrajna területének nagy részét továbbra is Oroszország irányítja, rendkívüli haderővel rendelkezik a térségben. Az orosz fegyveres erők jelentős képességekkel és nagy számú katonával rendelkeznek. Moszkva megmutatta, hogy hajlandó jelentős veszteségeket vállalni. Emellett az orosz fegyveres erők “különös brutalitást tanúsítanak”. Amit ebben a helyzetben a NATO-nak tennie kell, az az, hogy segíti a megtámadott országot – jelentette ki.
A főtitkár kiemelte továbbá, az önvédelemhez minden nemzetnek joga van. A NATO-tagországok Ukrajna számára biztosított támogatása az ország jogos önvédelmének sikerét szavatolja – húzta alá.
Stoltenberg végezetül köszönetét fejezte ki amiatt, hogy Hollandia egyebek mellett anyagi forrással, üzemanyaggal, téli ruházattal, egészségügyi felszereléssel és dróntámadást elhárító rendszerekkel segíti Ukrajnát.
Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter a sajtótájékoztatón azt mondta, az ukrajnaiak morális támogatásán túl a katonai segítségnyújtás jól mutatja, hogy az ország képes győzelmet aratni a harctéren. Ennek érdekében az ukrán katonai képességek javítását szolgáló támogatás mellett Hollandia képzéssel segíti az ukrán fegyveres erőket, valamint részt vesz az Ukrajna területén elkövetett feltételezett háborús bűnök elkövetésének kivizsgálásában. A NATO katonai képességeinek fejlesztésével kapcsolatban a holland védelmi miniszter hangsúlyozta: “fegyveres erőink képesek győzedelmeskedni úgy a jelen, mint a jövő konfliktusaiban”. Ha Oroszország felhagy a háborúskodással, vége a konfliktusnak. Ha Kijev hagy fel a küzdelemmel, nem lesz többé Ukrajna – tette hozzá a holland védelmi miniszter.
Wopke Hoekstra holland külügyminiszter kijelentette: “Kijev nincsen egyedül”. A NATO és tagországa, Hollandia folytatja támogatását, és megerősíti elhatározását a béke és a biztonság szavatolása mellett Európában és az egész világon. Ennek érdekében Hága 20 millió eurót biztosít a NATO-erőfeszítések támogatására Ukrajnában, valamint 25 millió eurót fordít az ukrán fegyveres erők képességei fejlesztésére – tette hozzá a holland külügyminiszter.
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Csak mostanra sikerült megfejteni a világ legfurcsább uborkaféléjének titkát
160 kilométeren keresztül húzta horgonyát a kínai hajó, amely elvágta a kábeleket a Balti-tengeren
Lehet, hogy a kutatók teljesen félreismerték a Föld második holdját
Hallottál már a papról, aki egyben DJ is? És a finn metal misékről?
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt