A NASA szerint még ebben az évtizedben emberek élhetnek a Holdon
Howard Hu, az ügynökség Orion Hold-űrhajó-programjának vezetője szerint holdi élőhelyekre lenne szükség a tudományos küldetések támogatásához.
Az űrkutatási szakember vasárnap úgy fogalmazott a BBC-nek, hogy az Oriont szállító Artemis rakéta szerdai fellövése “történelmi nap az emberi űrrepülés számára”.
Az Orion jelenleg körülbelül 130.000 km-re van a Holdtól.
A 100 méter magas Artemis rakéta a Kennedy Űrközpontból indult a NASA azon küldetéssorozatának nyitányaként, melynek keretében az emberiség visszatérne Földünk égi kísérőjére.
A rakéta tetején az Orion űrhajó található, amely az első útjára még emberi személyzet nélkül indult, ám egy utasa azért mégis van: a vezérlőben egy bábut helyeztek el, amely regisztrálja a repülés emberi testre gyakorolt hatását.
A szerdai sikeres indítást megelőzte két korábbi, augusztusi és szeptemberi kilövési kísérlet, amelyeket műszaki okok miatt a visszaszámlálás során megszakítottak.
Hu elmondása szerint „hihetetlen érzés” és „álomszerű” volt nézni, ahogy az Artemis felszáll.
“Ez az első lépés, amelyet megtesszük a hosszú távú mélyűrkutatás felé, nemcsak az Egyesült Államok, hanem a világ számára is” – mondta.
“És azt hiszem, ez egy történelmi nap a NASA számára, de történelmi nap mindazok számára, akik szeretik az emberi űrrepülést és a csillagászatot.
“Visszamegyünk a Holdra, egy fenntartható programon dolgozunk, és ez az a jármű, amely viszi majd az embereket.”
Hu elmagyarázta, hogy ha a jelenlegi Artemis repülés sikeres lesz, akkor a következő már legénységgel történik, majd a harmadik során ugyanott, ahol 50 évvel ezelőtt, 1972 decemberében, először szállnak le űrhajósok a Holdon az Apollo 17 óta.
Az Artemis I küldetés egyik legkritikusabb fázisa az Orion modul biztonságos visszajuttatása a Földre. 38.000 km/h sebességgel, vagyis a hangsebesség 32-szeresével fog újra belépni a bolygó légkörébe, miközben a pajzsa 3000 C fokot megközelítő hőmérsékletnek lesz kitéve.
Miután az Artemis alkatrészeinek és rendszereinek biztonságát tesztelték, Hu szerint a terv az, hogy “ebben az évtizedben” emberek éljenek a Holdon.
A Holdra való visszatérés oka nagyrészt az, hogy felfedezzék, van-e víz az égitest déli pólusán, mert az – hidrogénné való átalakítás után – üzemanyagként szolgálhatna a világűrbe – például a Marsra – eljutó járművek számára.
“Embereket fogunk küldeni a felszínre, és ők ott fognak élni és tudományos kísérleteket fognak folytatni” – mondta Hu.
“Valóban nagyon fontos lesz számunkra, hogy tanuljunk egy kicsit a Föld pályáján túlról, majd egy nagy lépést tegyünk, amikor a Marsra megyünk.
“Az Artemis küldetések pedig lehetővé teszik számunkra, hogy fenntartható platformmal és szállítási rendszerrel rendelkezzünk, amely lehetővé teszi számunkra, hogy megtanuljuk, hogyan működjünk a mélyűri környezetben.”
Az Orion kapszula december 11-én érkezik vissza a Földre.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/14/vilaghaborus-repulo-helyett-nasa-ursiklot-talaltak-az-atlanti-oceanban/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén