Lengyelország, az EU új katonai szuperhatalma
Lengyelország a Dél-Koreával kötött nagyszabású fegyverüzletek felé fordul, hogy megteremtse elsőbbségét Európában.
Néhány nappal ezelőtt egy eltévedt rakéta egy lengyel határ menti településen landolt és két ember életét oltotta ki. Néhány európai vezető legalább annyira aggódott amiatt, hogy Lengyelország jobboldali kormánya hogyan fog reagálni, mint amiatt, hogy Oroszország rendelte el a csapást. Lengyelország régóta fennálló bizalmatlansága minden orosz dologgal szemben, valamint kormányuk Moszkva iránti mély ellenszenve Brüsszeltől Berlinig aggodalmat váltott ki, hogy Varsó esetleg meggondolatlanul cselekszik, számol be a Politico.
Varsó azonban ahelyett, hogy elvesztette volna az önuralmát, higgadt maradt. Riadókészültségbe helyezte fegyveres erőit, ugyanakkor szárazon tartotta a puskaport, amíg nem tisztázódnak a történtek. A vizsgálatok alapján egy légvédelmi rakétáról van szó, amelyet Ukrajna lőtt ki, hogy megvédje magát egy tévútra jutott orosz támadástól. Nyugalmuk abból az egyszerű tenyből fakadt, amely évek óta elkerüli Európa nagy részét: Lengyelország rendelkezik Európa vitathatatlanul legjobb hadseregével. És csak erősödni fog.
Lengyelországot az Oroszországgal kapcsolatos paranoiája arra késztette, hogy elkerülje az Európában uralkodó korszellemet, amely szerint a hagyományos hadviselés a múlté. Ehelyett jó úton halad afelé, hogy az EU leghatalmasabb szárazföldi haderejévé váljon.
“A lengyel hadseregnek olyannak kell lennie, hogy szükség esetén ne csak az erejére tudjon támaszkodni”,
mondta Mateusz Morawiecki miniszterelnök Lengyelország függetlenségi napjának előestéjén.
Ez a váltás visszhangra talált Lengyelország nélkülözhetetlen szövetségesénél.
Katonai nagyhatalom?
“Lengyelország a legfontosabb partnerünkké vált a kontinentális Európában” – mondta az amerikai hadsereg egyik magas rangú európai tisztviselője. Ezzel utalva arra a döntő szerepre, amelyet Lengyelország játszott Ukrajna támogatásában és a NATO védelmének megerősítésében a Baltikumban.
Míg Németország, amely hagyományosan Amerika legfontosabb szövetségese a régióban, logisztikai csomópontként továbbra is fontos láncszem marad. De Berlin végtelen vitái arról, hogy miként támassza fel a hadseregét, és a stratégiai kultúra hiánya megakadályozta partnerként való hatékonyságát – mondta a tisztviselő.
Miközben Németországban továbbra is vitatkoznak az általuk “Zeitenwende”-nek, azaz stratégiai fordulópontnak nevezett esemény részleteiről, amelyet Oroszország ukrajnai inváziója váltott ki, Lengyelország máris jelentős beruházásokat hajt végre.
Varsó közölte, hogy a bruttó hazai termék 2,4 százalékáról 5 százalékra emeli a védelmi kiadások célértékét. Eközben Németország tavaly a GDP mintegy 1,5 százalékát költötte védelemre. Emellett kérdéses számukra, hogy fenn tudják-e tartani a NATO 2 százalékos célját, miután kimerítik az év elején jóváhagyott 100 milliárd eurós védelmi beruházási alapot.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/19/a-haboru-osszehozta-a-lengyeleket-es-az-ukranokat/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon