Az USA mellett több tucat ország választásába avatkozott be Oroszország
Jevgenyij Prigozsin, a hírhedt Wagner-csoport tulajdonosa, nemrég elismerte, hogy beavatkoztak a 2016-os egyesült államokbeli elnökválasztásba, sőt a jövőben is folytatni fogják ezt a tevékenységüket. Miközben a főbb hírek csak az USA-ra koncentráltak, kevesebb figyelem jutott annak, hogy fél Afrikában és a Balkánon is hasonló tevékenységet végzett „Putyin séfje”.
Afrika kétharmada érdekelte
Nem meglepő módon Prigozsinnak jóval szélesebb palettájú, sokkal erőszakosabb eszközkészlet állt rendelkezésre a kontinensen, hogy választásokba, a belpolitikai folyamatokba beavatkozzon, mint az USA-ban (Kapcsolódó cikkünk: Putyin szövetségese beismerte, beleavatkozott az amerikai választásokba). Az orosz Proekt oknyomozó oldal hosszú kutakodásának eredményeként mutatja be, hogy miként volt képes az egyszerű tanácsadáson túl megvesztegetéssel, vagy a zsoldosok révén az oroszbarát jelölt védelmével befolyást gyakorolni. A nyomozás szerint 2019-ben legalább húsz országban volt bizonyított Prigozsin érdekeltségeinek jelenléte, legalább tanácsadói révén és további tizenkilenc iránt tanúsított érdeklődést. Afrikában 54 államából tehát 49-ben, összesen mintegy kétharmad esetében legalább a szándék létezett.
A beavatkozás természetesen minden esetben „testreszabott” volt. Katonai jelenlét és üzleti befektetés révén a Közép-afrikai Köztársaságban (KAK) és Madagaszkáron, illegális fegyveresek támogatásával Beninben és Csádban, illetve nagy befolyású politikai stratégákat az említett Madagaszkáron kívül Zimbabweba és a Kongói Demokratikus Köztársaságba is küldtek. Fontos szerepet kaptak a kivitelezésben az orosz hadsereg egykori, vagy aktív magasrangú tagjai is. Valerij Zaharov például a KAK elnökének személyes tanácsadójává vált. Ez az ország egyébként annyira az afrikai beavatkozások „ékköve”, hogy 2021-ben „Turisták” címmel készült egy itt játszódó orosz akciófilm, amiben a Wagner zsoldosai játszák a pozitív szerepet, akik ártatlan civileket mentenek. A Proekt nyomozása szerint azonban épp az oroszok felelősek fegyvertelenek megkínzásáért és kivégzéséért. Nem meglepő, hogy a „Turisták” mögött is Prigozsint lehet sejteni.
A Putyinhoz kötődő üzletember afrikai tevékenysége az orosz ellenzéki média más szereplőinek is feltűnt. 2018-ban egy oknyomozóportál három újságíróját ölték meg feltételezhetően a Wagner-csoport zsoldosai, miközben azok épp a témában gyűjtöttek bizonyítékokat, írja a brit The Guardian.
Balkán
2014 őszén nem csak elnökválasztást tartottak a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaságban, hanem ezzel egyidőben egy kulturális fesztiválra 144 oroszországi kozák táncos is érkezett. A két esemény úgy függ össze, hogy a Bellingcat oknyomozása alapján utóbbiak az orosz különleges erők tagjai voltak és a Moszkva által támogatott – és egyébként újraválasztott – Milorad Dodik ellenzékével szemben léptek fel. Talán a leginkább meggyőző tény az, hogy miközben elvileg fellépésre érkeztek a „táncosok”, tartózkodtak a videó- és fényképfelvételektől. Egyedül Konsztantyin Pikalovot, Prigozsin egyik bizalmasát lehetett látni felismerni az ekkor készült képeken, aki Afrikában szintén számos alkalommal megfordult.
Prigozsin és vállalatai ellen 2016 decembere óta több szankciós intézkedés született az Egyesült Államokban. Az üzletember egészen 2022 novemberéig tagadta ezen vádakat, miközben az elmúlt évtizedben nem csak az USA-ban, hanem több tucat országban is folytattak hasonló, adott esetben sokkal véresebb beavatkozást, melyeket egyre részletesebben mutattak be különböző oknyomozó portálok. Prigozsin ezalatt az EU-ba számos alkalommal szabadon utazott be és csak idén februárban tiltották meg belépését az unió területére.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/02/a-wagner-csoportnak-legalabb-akkora-hatalma-van-moszkvaban-mint-egyes-minisztereknek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét