Törökország megbosszulja a kurd terrortámadást, Szíriába és Irakba is utánuk mennek
A törökök és a kurdok közti ellentét nagyon hosszú időre nyúlik vissza. 1978-tól kezdve azonban folyamatos fegyveres konfliktusok állnak fenn Törökország és a függetlenedni kívánó kurdok között. Ennek az összetűzésnek a kiélesedését láthatjuk jelenleg is a legutóbbi bombatámadás után Isztambulban. A törökök a kurdokat vádolják a november 13-án elkövetett támadással. A feszült helyzetet tovább súlyosbítják a szíriai határmentén kiújult összecsapások.
Erdogan erővel lép fel a kurdok ellen, miután azt állítja, hogy a november 13-ai isztambuli merénylet a kurdok műve volt. Több kurd csoport is tagadta, hogy közük lett volna a támadáshoz. Ettől függetlenül Törökország támadást intézett a Kurd Népvédelmi Egységek támaszpontjai ellen. Az Aljazeera információi alapján, egy hét alatt több mint 500 célpontot találtak el a törökök. A cél az észak-szíriai kurd erők megsemmisítése, amelyek ellen Törökország 2016 óta, már három szárazföldi hadműveletet is indított.
Kiújult konfliktus
Az isztambuli merénylet lett az ürügy, hogy a régóta tervezett újabb hadműveletet megkezdjék. Törökország a kurd csoportosulásokat terrorista csoportoknak tekinti. Az összes kurd csoportot a Kurdisztáni Munkáspárt kiterjesztésének tekintik, amely már évtizedek óta harcol a kurd autonómiáért.
A BBC értesülései szerint, az Igazság és Fejlődés Pártjának tagjaihoz szólt Erdogan, miszerint egy biztonsági folyosó kialakítása Szíriában még sosem volt ennyire fontos. A beszédében hangsúlyozta, hogy az légitámadások folytatódni fognak és amikor időszerűnek ígérkezik, akkor a szárazföldi hadműveletet is meg fogják kezdeni.
A Szíriai Demokratikus Erők vezetője, Mazloum Abdi attól tart, hogy a saját városa Kobane lenne ennek a támadásnak az igazi célpontja. Az ő állítása szerint az isztambuli merénylet Törökország irányítása alatt álló szír ellenzéki csoportok műve volt. Oroszország, a szír kormány támogatója figyelmeztette Törökországot, hogy egy hadművelet az erőszak elfajulásához vezethet. Az USA szintén a hadművelet elkerülését szeretni elérni az Iszlám Állammal folytatott harcra hivatkozva, amit a szárazföldi hadművelet veszélybe sodorna. Mindeközben az USA arra is figyelmeztetett, hogy a török légitámadások amerikai egységeket is veszélybe sodortak. A Szíriai Demokratikus Erők két emebere meg is halt a támadásokban.
Egyre csak feszültebb a helyzet
Valószínűleg a török támadásokra válaszul Szíriából is érkeztek válasz csapások. A török belügyminiszter szerint a csapások a török Karkamis kerületet érték, közel a szír határhoz. A jelentések szerint öt rakéta került kilövésre és a támadásokban tízen megsérültek, ketten súlyosan és ketten meg is haltak.
A légitámadások Irak és Szíria északi részét érték, amelyekkel a török védelmi miniszter szerint sikerült 254 terroristát ártalmatlanítani. Problémát jelent az is, hogy a Szíriai Demokratikus Erőket a Kurd Népvédelmi Egységek vezetik, viszont az amerikai egységek is őket segítik, hogy felszámolják az Iszlám Állam megmaradt erőit a régióban. Ez már csak azért is probléma, mert az USA és Törökország szövetségesek és a jelenlegi helyzetben, ellentétesek az érdekeik.
A helyzet egyelőre változatlan, de ez bármelyik pillanatban változhat. Ami nagyon valószínű, hogy a légitámadások és a határon keresztüli lövöldözések folytatódni fognak, de a szárazföldi hadművelet megkezdésének pontos ideje még nem meghatározott.
Karim-Kard hadművelet
A Karom-Kard hadművelet célpontjai Észak-Szíriában a Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, Észak-Irakban pedig a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) terrorszervezet hadállásai. A PKK-t, amely 1984 óta folytat fegyveres felkelést Délkelet-Törökországban, Ankara mellett az Európai Unió és az Egyesült Államok is terrorszervezetnek nyilvánította. Ankara szerint azonban az YPG a PKK szíriai szárnyaként ugyancsak terrorszervezet, és szintén nemzetbiztonsági fenyegetést jelent számára, írja az MTI.
A miniszter a nyilatkozatában arra a híresztelésre is reagált, miszerint a török hadsereg Észak-Szíriában csapást mért volna az Egyesült Államok egyik megfigyelőállására. A tárcavezető hangsúlyozta: szó sem lehet arról, hogy Törökország kárt okozzon civileknek vagy az Egyesült Államok vezette terrorellenes koalíciónak.
“Egyetlen célpontunk van, az pedig a terroristák”
– nyomatékosította.
Törökország újabb szíriai és iraki légi műveletének az az előzménye, hogy a török vezetés a szíriai kurd milíciát okolja a november 13-ai isztambuli robbantás miatt, amely hat halálos áldozatot követelt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk