Az egyházfő nemrég kijelentette, hogy Oroszországból származnak a legkegyetlenebb harcosok, most azonban bocsánatot kért. Mi történhetett?
A Vatikán bocsánatot kért Oroszországtól a pápa azon megjegyzéséért, miszerint az ő csapataikban vannak a „legkegyetlenebb” harcosok Ukrajnában, írja a Daily Mail.
A városállam megerősítette, hogy bocsánatot kért a katolikus egyházfő múlt havi megjegyzéseiért, amelyek bizonyos etnikai kisebbségi csoportokhoz tartozó orosz katonákra utaltak.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova egy moszkvai sajtótájékoztatón azt mondta, Oroszország az ügyet lezártnak tekinti. Hozzátette, konstruktív párbeszédet remél Oroszország és a Vatikán között.
A 85 éves pápa november 22-én egy jezsuiza magazinnak adott interjújában nyilatkozott a csecsenekről és burjátokról. Azt mondta: „A legkegyetlenebbek talán azok, akik Oroszországból származnak, de nem az orosz hagyományhoz tartoznak. Mint például a csecsenek, a burjátok és így tovább.” Hozzátette, olyan népekről van szó, amelyek tagjai képesek mártírhalált halni.
Matteo Bruni, a Vatikán szóvivője is reagált Maria Zakharova kijelentésére, miszerint a Vatikán bocsánatot kért a pápa megjegyzései miatt. “Megerősíthetem, hogy volt diplomáciai kapcsolatfelvétel az üggyel kapcsolatban” – mondta.
Komoly a vita az oroszországi kisebbségekről
A pápa megjegyzései felháborodást váltottak ki Oroszországban. Zakharova „a russzofóbián is túlmutatónak” és „perverziónak” minősítette a megjegyzéseket.
Moszkvát viszont azzal vádolják, hogy a Szibériában és Kaukázusban élő etnikai kisebbségekből vonzott be férfiakat az ukrajnai háborúba. A Kreml kritikusai szerint az elszegényedett és elszigetelt régiókból származó kisebbségek nagyobb számban halnak meg Ukrajnában, mint az oroszok.
De az etnikai kisebbségek állítólag komoly szerepet játszottak olyan helyszíneken is, mint Bucsa, ahol a vizsgálatok jelenlegi állása szerint tömegesen mészároltak le ukrán civileket.
A csecsenek egyébként a dél-oroszországi Csecsenföldről származnak, míg a burjátok egy kelet-szibériai etnikai csoport.
Maria Zakharova Telegram csatornáján is kommentálta az ügyet. Mint írta: „Egy család vagyunk a burjátokkal, csecsenekkel és többnemzetiségű és több felekezetű országunk más tagjaival is. És biztosan imádkozni fogunk a Szentszékért, mindenki a maga módján.”
Az invázió feszültséget okozott a katolikus vezető és Kirill pátriárka között is, aki az oroszországi ortodox egyház feje.

Érdemes elolvasniAz ukrán várost gyakorlatilag eltörölték a Föld színéről
Source: Daily Mail
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezt a csodálatos magyar helyszínt a világ egyik legszebbjének választották
Egy most felfedezett kvarkpár az univerzum kezdetéről árulkodik
Az ukrán külügyminiszter szerint egyértelmű, hogy Oroszország meg akarja támadni egész Európát
A Bibliából ismert szexuális betegség végzetes pusztítást okozhat
Te mennyire ismered a Margitsziget lenyűgöző történetét?
Mátyás kori várkastélyt építenek újjá