Ez lehet az utolsó kép, amit a NASA robotja küldött
A NASA Mars Insight leszállóegysége a Mars poros lávasíkságán helyezkedik el, tőlünk mintegy 87 millió kilométerre, talán most küldte haza utolsó képét a vörös bolygóról.
Azóta, hogy 2019 elején megkezdte az adatgyűjtést, a leszállóegység forradalmasította a Mars belsejének megismerését. Mostanra napelemeit por borította be, energiája fogy, és csak idő kérdése, hogy az InSight végleg kikapcsoljon, írja a Science Alert.
A NASA még májusban jelentette be, hogy az InSight tudományos tevékenysége valószínűleg az év végén leáll. Most azonban beigazolódott a rideg valóság, és egy újabb marsi úttörőtől kell búcsút vennünk. A NASA egy tweetben hozta nyilvánosságra, hogy valószínűleg ez lesz az utolsó kép, amit az InSighttól láthatunk, mivel az erőforrása túlságosan lemerül a nagy adatátvitelhez.
My power’s really low, so this may be the last image I can send. Don’t worry about me though: my time here has been both productive and serene. If I can keep talking to my mission team, I will – but I’ll be signing off here soon. Thanks for staying with me. pic.twitter.com/wkYKww15kQ
— NASA InSight (@NASAInSight) December 19, 2022
A Marsot kutató más robotlaboratóriumokkal, például a Curiosity-vel és a Perseverance-szel ellentétben az InSight nem egy marsjáró. A leszállóegység a telepítést követően végig a Mars egy pontján, a kráteres déli felföld és a simább északi síkság közötti határon maradt. Ott egy sor, a bolygó belső tevékenységének megfigyelésére tervezett műszerrel felszerelve felfedezte, hogy a Mars közel sem olyan halott, mint azt sokáig feltételeztük.
Felbecsülhetetlen információ
A vörös bolygó belseje inkább szeizmikus és valószínűleg vulkanikus aktivitástól dübörög. Ez több okból is hihetetlen információ. Először is, ez a sok belső tevékenység szeizmikus akusztikus hullámokat kelt, amelyek a Mars belsejében visszaverődnek. Ennek segítségével a szakemberek elkészíthették a Mars belső szerkezetének első részletes térképét.
Műszerei elég érzékenyek ahhoz is, hogy észleljék a Marsba becsapódó meteoritokat, amelyeket a tudósok friss kráterekig követtek. Ez az információ segíthet a tudósoknak jobban megérteni a Mars történetét. Ezzel együtt segíthet megmagyarázni a bolygó egyes geológiai és légköri jellemzőit.
A vulkáni tevékenységnek pedig hihetetlen következményei vannak. A Mars túl hideg, légköre pedig túl vékony ahhoz, hogy folyékony víz gyűljön össze a felszínén, ami azt jelenti, hogy az általunk ismert élet nem tudna ott fennmaradni.
De ha a Mars belsejében vulkanikus tevékenység van, akkor a belső felmelegedés megakadályozhatja, hogy a felszín alatti tavak megfagyjanak. Ez olyan környezetet biztosítana, amelyben a mikrobiális élet elméletileg fennmaradhatna.
Az InSight tehát, bár csak kevesebb, mint négy évig működött, megmutatta nekünk egy olyan Mars lehetőségét, amely nagyon különbözik attól a kopár, fagyott porszemcsétől, amilyennek a felszín látszik.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/19/nyilvanossagra-hozhatjak-trump-adougyeit/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek