Hatalmas, eddig ismeretlen maja civilizációra bukkantak
Egy korábban azonosítatlan maja civilizációt fedeztek fel Guatemala északi részén, olvasható az IFLS-en.
A több száz, egymással összefüggő településből álló óriási lelet a preklasszikus maja korszakra datálható, amely i.e. 1000-től 150-ig tartott. A terület körülbelül 1685 négyzetkilométert fed le, és 177 kilométernyi ősi út köti össze a településeket.
A kutatók a LiDAR segítségével fedezték fel a településhálózatot a guatemalai Mirador-Calakmul Karst Basin (MCKB) felett – ez egy olyan érzékelőrendszert, amely lézerjelekkel bombázza a felszínt, melyek áthatolnak a dzsungel vastag lombkoronáján, és felfedik a rejtett épületeket és infrastruktúrát.
“A felmérés a maja lelőhelyek rendkívüli sűrűségét és elterjedését tárta fel, amelyek közül sokat közvetlenül vagy közvetve egy hatalmas úthálózat köt össze” – írják a kutatók egy új tanulmányban.
Összesen 775 lelőhelyet találtak magán az MCKB-n belül, és további 189-et a környező területeken.
A 964 azonosított helyszínt 417 városra és falura csoportosították, amelyek úgy tűnnek, hogy mind egyetlen egységes civilizáció részét képezték.
„Az építészeti formák és minták, a kerámiák, a szobrászművészet, az építészeti minták és az utak konzisztenciája egy meghatározott földrajzi területen belül a lakók közötti centralizált politikai, társadalmi és gazdasági együttműködésre utalnak” – magyarázzák a szerzők.
Korábban a régészek azt feltételezték, hogy a maja birodalom ezen alacsonyan fekvő szeglete ritkán lakott, de az újonnan felfedezett lelőhelyek összetettsége ennek ellenkezőjére utal.
“Az MCKB középső és késői preklasszikus korszakából származó hatalmas emelvények, paloták, gátak, utak és piramisok létrehozásában végzett munka nagysága arra utal, hogy munkások ezrei vettek részt az építkezéseken” – mondják a kutatók.
Egy ilyen civilizáció felépítéséhez magasan képzett „építész-specialisták, litotechnikusok, logisztikai és mezőgazdasági beszerzési szakemberek, valamint jogalkalmazói és vallási tisztviselők kellettek, akik mind a politikai és ideológiai homogenitás elve mellett működtek.
A régióban jelen lévő számos építészeti meglepetés közül a kutatók az ókori maják bámulatos úthálózatát emelték ki. Összességében a csapat 133,22 kilométernyi utat azonosított, amelyek különböző településeket kötnek össze, és további 38,23 kilométernyi, telephelyen belüli „szervizutat” fedeztek fel.
Ezeknek a közlekedési kapcsolatoknak a megléte lehetővé tette, hogy az emberek könnyen felkereshessenek más településeket, illetve megkönnyítették a kollektív munkavégzést is.
Egyes helyszíneken nagy platformokat és piramisokat azonosítottak, ami arra utal, hogy politikai központként szolgálhattak, valamint összesen 30 labdapályát is találtak elszórva a régióban.
Továbbá, mivel az MCKB-nak nincsenek állandó folyói vagy tavai, egy ilyen nagy népességnek a vízellátását is meg kellett oldani. Ennek megfelelően a kutatók 195 mesterséges víztározót, valamint egy ezeket összekötő csatornahálózatot is találtak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/01/meg-nagyobb-lehet-az-osi-maja-varos-mint-eddig-gondoltuk/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban