Ukrajna egyhamar nem tudja bizonyítani az EU-nak, hogy jogállam
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke kitart amellett, hogy országa jövője az EU-ban van. Az alkotmánybírósági reformok miatt azonban nyomás alatt áll.
Mivel az EU márciusban, majd októberben ismét jelentést készít Kijev előrehaladásáról, Ukrajna a vártnál gyorsabban halad a jogállamiság terén. De még így is két lépést megy előre, majd egyet hátra – írja a Politico.
Volodimir Zelenszkij számára, aki kijelentette, hogy országa “jövője az EU-ban van”, létfontosságú a lendület fenntartása. Eközben tudja, hogy Kijev tagsága ellenállásba ütközik a hagyományos EU-tagok részéről, hiszen hatáskörüket gyengíthetné egy Ukrajnához hasonló új tag. Emmanuel Macron francia elnök májusban azt mondta, hogy Kijev “minden valószínűség szerint évtizedekre” van az uniós tagságtól, a nyugat-európai országok pedig állandó aggodalmukat fejezik ki a bizonytalanság, a korrupció és a háború által szétzúzott ország újjáépítésének költségei miatt.
Ebben a vonatkozásban Ukrajna most meglepően gyorsan halad. Az új főügyész kinevezése lendületet adott a korrupció elleni küzdelemnek, és számos nagy horderejű ügy végre ítéletet hozott. Az ukrán parlament felszámolta a Kijevi Közigazgatási Kerületi Bíróságot is, amely Ukrajna legkorruptabb bíróságaként volt ismert.
Azonban egyre nagyobb aggodalomra ad okot az Alkotmánybíróság, amelynek legfelsőbb jogi felügyelete felülbírálhatja a kormány döntéseit. Egy új reform ugyanis azzal fenyeget, hogy politikai beavatkozást tesz lehetővé egy olyan testületben, amely a bírójelölteket szűrné. Ez komoly akadályt gördíthet Ukrajna európai törekvéseinek útjába. Az Európai Bizottság és a Velencei Bizottság, az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete már megkongatta a vészharangot.
A legpozitívabb lépés
Ukrajnában a Kijevi Közigazgatási Kerületi Bíróság felszámolását széles körben a korrupció elleni küzdelem egyik legpozitívabb lépésének tekintik, de nem ment könnyen. Zelenszkij még 2021 áprilisában nyújtotta be a bíróság felszámolását célzó törvényjavaslatot. Az ukrán parlament azonban csak december 13-án tette ezt meg, négy nappal azután, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma szankciókkal sújtotta a bíróság elnökét, Pavlo Vovkot, amiért kenőpénzeket kért cserébe a bírósági és más állami folyamatokba való beavatkozásért.
A bíróság főbíróját ért amerikai szankció volt az utolsó csepp a pohárban, mondta Mihajlo Zsernakov, a Dejure Alapítvány, egy jogi reformra összpontosító nem kormányzati szervezet igazgatótanácsának elnöke. Vovk eltávolítása azonban az ukrán civil társadalmi csoportok intenzív nyomásának gyümölcse is volt, amelyek leleplezték a bíróság visszaéléseit, valamint a vezető bírák ellen nyomozó korrupcióellenes szervezeteké.
2020-ban az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) nyilvánosságra hozta az úgynevezett Vovk-szalagokat (a Vovk elleni büntetőeljárással összefüggésben a közigazgatási bíróság bíráinak és vezető ügyvédeknek a lehallgatását), amelyek számos hamis pert, jogellenes ítéletet és a Vovk által a bírákra és tisztviselőkre gyakorolt nyomást tártak fel.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/27/lavrov-orosz-kulugyminiszter-josnak-allt-a-nuklearis-hatalmak-kozvetlen-fegyveres-osszecsapasat-vizionalja/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt
‘Ukrajnának vissza kell szereznie a nemzetközileg elismert területeit’
Eltűnik a Westend ikonikus szökőkútja, ez lesz helyette
A szerbek és a franciák végeztek a Bánáti Köztársasággal
Hogyan keletkeznek az aranyrögök?