Zelenszkij és Putyin jelzi: az új évben ki akarnak törni a háborús patthelyzetből
A frontvonalakon hetek óta alig van mozgás, és vannak jelei annak, hogy Oroszországnak nincs támadó harci ereje.
A háború második naptári éve
Oroszország Ukrajna elleni háborúja kényes ponton lép be a második naptári évébe. Hat hét telt el Herszon felszabadítása óta, és azóta alig történt mozgás a frontvonalakon. Egyelőre semmi jele annak, hogy az ukránok teljes, megújult ellentámadásba lendülnének. Nem segít nekik a fagypont feletti időjárás sem, amely sáros, a katonai manőverezéshez nem kedvező terepet hagyott maga után – írja a Guardian.
A helyzet megrekedt
“A helyzet egyszerűen megrekedt” – mondta a BBC-nek a múlt héten Kijlo Budanov, Ukrajna katonai hírszerzésének vezetője. Ez, ha pontos az értékelés, nem segít Kijevnek. Az ukrán erőknek nagy szükségük van arra, hogy megőrizzék a lendületüket a tavaszra való felkészülésben. Mindkét ország politikai vezetése azonban egyértelműen jelezte, hogy az új évre új célokkal próbál meg kilépni a holtpontról.
Ukrajna hosszú távú célja a győzelem
Volodimir Zelenszkij újévi beszéde a háborúban a hosszú távú célt, a győzelmet hangsúlyozta. Kétszer is utalt Melitopol felszabadítására, a legkézenfekvőbb célvárosra, amelynek elfoglalása elvágná azt a szárazföldi hidat, amely nélkül a Krím utánpótlása megoldhatatlan. Zelenszkij azt mondta, hogy az ukrán unokák egy napon “görögdinnyét ehetnek” a nemrég felszabadított Herszonban “és cseresznyét Melitopolban”.
Ukrajna többször megmutatta, hogy hajlandó taktikailag rugalmasan cselekedni, hogy megvizsgálja Oroszország gyenge pontjait, és áttörést keressen. De a többi terület, ahol Ukrajna nyomást gyakorol, Kreminna közelében és az északi Luhanszkban lévő Szvatove felé, egyszerűen nem olyan stratégiai jelentőségű; míg a Donbasz régióban, Bahmut környékén Ukrajna továbbra is védekezik, és elnyeli az orosz bombázást, miközben erői fokozatosan haladnak előre a frontvonalon és annak környékén.
Oroszország célja a “szülőföld védelme”
Közben Vlagyimir Putyin azt mondta, hogy Oroszország háborújának (“különleges katonai műveletének”) célja “az Oroszországi Föderáció új régióiban lévő történelmi területeinken élő népünk védelme” – utalva ezzel arra a négy területre, amelyet Moszkva szeptemberben egyoldalúan annektált. Ez arra utal, hogy továbbra is szükség van arra, hogy megpróbálják mindet elfoglalni, ami megmagyarázza, hogy miért folytatódtak a támadások Bahmut ellen egész ősszel és télen.
Oroszországnak fogy a támadó ereje
Bármit is mondjon Putyin, a lassú vagy minimális haladás Bahmutban egyike azon jeleknek, amelyek azt mutatják, hogy Oroszországnak nincs támadó harci ereje. Egy ukrán televíziós interjúban Budanov azt mondta, hogy Oroszország a napi 60 000 lövedék kilövését (az augusztusban Ukrajna legmagasabb rangú katonai parancsnoka által felvetett felső határ) “19 000-20 000-re” csökkentette. Ez megmagyarázza, hogy Oroszország miért keresi olyan lelkesen a fegyvereket Iránból és Észak-Koreából.
Moszkva katonai erőfeszítéseinek nagy részét az ukrán energetikai infrastruktúra kegyetlen és könyörtelen bombázására fordította. Ez egyre hosszabb és hosszabb áramszünetekhez vezetett a kulcsfontosságú városokban. De itt is vannak nagyon óvatos jelei annak, hogy Oroszország megtántorodik: szilveszter éjjelén mintegy 20 cirkálórakétát lőtt ki Ukrajnára – ez persze komoly, de semmi ahhoz képest, ami októberben én novemberben történt: naponta akár 80-100 rakéta is becsapódott.
Ukrajna légvédelme, amely a nyugati ellátási erőfeszítések középpontjában áll, javulni látszik, különösen a lassabban repülő Shahed drónok ellen. Vasárnap a légierő azt állította, hogy az éjfél óta indított mind a 32 drónt lelőtte, és Kijevben az éjszaka folyamán csak egy autó sérült meg.
Oroszország hosszú háborúra készül
A helyzet továbbra is veszélyes és nehezen megjósolható, de Moszkva támadása az ukrán energiahálózat ellen nem gyengítette az ukránok elszántságát. Oroszország, ahogy Putyin beszéde is világossá tette, hosszú háborúra készül. A tavaly mozgósított 300 000 embernek nagyjából a felét még nem vetették be a frontvonalon, és Ukrajna arra figyelmeztet, hogy napokon belül újabb mozgósításra kerülhet sor. Még ha az orosz lőszerkészletek csökkennek is, Ukrajnának nehezebb lehet teret nyernie a jövőbeni ellentámadások során, ha ellenfele hatékonyan beveti erőit.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/31/oroszorszag-a-szulofold-vedelmeert-harcol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 éven belül megállhat az emberi öregedés
Titkos hidegháborús nukleáris bázist találtak a grönlandi jégtakaró alatt
‘Ukrajnának vissza kell szereznie a nemzetközileg elismert területeit’
Eltűnik a Westend ikonikus szökőkútja, ez lesz helyette
A szerbek és a franciák végeztek a Bánáti Köztársasággal
Hogyan keletkeznek az aranyrögök?