A 2022-es évben megválasztották az USA 118. kongresszusát, amely Joe Biden elnökségének utolsó két évében fog ülésezni. Az elemzők előrejelzései ellenére a demokraták sokkal jobban teljesítettek, mint az várható volt. Ennek ellenére sem sikerült mindkét házat megszerezni és a Képviselőházban jelenleg republikánus többség van. Azonban 100 éve először a házelnök kérdése nem előre eldöntött, így nem tudni ki lesz Nancy Pelosi utódja.
A 118. kongresszus megválasztását követően a törvényhozás továbbra is megosztott marad a két párt, a demokraták és a republikánusok között. Joe Biden demokrata elnöknek szerencsés éve volt 2021-ben, mivel a demokraták időközben többséghez jutottak a Szenátusban is. Emellett a Képviselőházban már alapvetően demokrata többség volt. A 2022-es félidős választásokon az elemzők “vörös földcsuszamlást” jósoltak. Ez azt jelenti, hogy a republikánusok kerültek volna többségbe mindkét házban. Ennek hátterében Biden népszerűtlenségét látták.Végül a Szenátust sikeresen megtartották demokraták, azonban a Képviselőházat elvesztették.
100 éve nem volt ilyen
A Képviselőházban 435 képviselő ülésezik. A házelnök megválasztásához a leadott szavazatok többségére van szükség. Ebben az esetben, a Republikánus Pártnak megvan az abszolút többsége a Képviselőházban hiszen a 435-ből 222 mandátumot szereztek és mindössze 218-ra van szükségük a többséghez, amennyiben az összes képviselő leadja a szavazatát. Azonban az egy párthoz való tartozás nem jelenti azt, hogy a képviselők feltétlenül egy irányba szavaznak. A Republikánus Párt kifejezetten megosztott az utóbbi időben.
Megszokott már, hogy az USA politikájában a két párt domináns szerepet tölt be. Sokszor annyira olajozottan működnek a dolgok, hogy úgy tűnhet mintha a demokrata vagy republikánus többség biztos döntéseket eredményeznek. Azonban a képviselők dönthetnek úgy, hogy nem követik a pártjuk útmutatásait. Jelenleg is ilyen helyzet áll fenn, hiszen Kevin McCharthy, a volt kisebbségi frakcióvezető megválasztását 5 konzervatívabb képviselő kijelentette, hogy sose fogja támogatni az Al Jazeera értesülései szerint. Vagyis McCharty egyetlen egy szavazat híján nem került megválasztásra házelnökké, amire 1923 óta nem volt példa.
Mi történt?
Demokrata elnökkel és a demokrata többségű Szenátus mellett, a republikánus többségű Képviselőház a törvényhozásban nem tud nagy szerepet játszani. Bár a törvényhozás felett nincs irányítása a Republikánus Pártnak, ettől még nem lesz egyszerű dolga a Demokrata Pártnak sem. A republikánusok könnyedén akadályozhatják Biden politikáját és vizsgálatokat indíthatnak. Ezeket a vizsgálatokat leginkább az Afganisztánból való zűrös kivonulás kérdéseinek megválaszolására irányítanák. Ezenfelül, a koronavírus kapcsán felmerült kérdésekre is válaszokat akarnak kapni.
Azonban mielőtt ezekre sor kerülhetne egységre van szükség a pártban és a házelnököt meg kell választaniuk. McCharty házelnöksége jelenleg kérdéses és nem tudni, hogy egyezményekkel sikerül-e megnyernie azt az egy szükséges szavazatot a megválasztásához. Azonban a helyzet nem ilyen egyszerű, mivel többen is kételkednek McCharty alkalmasságában.
McCharty házelnök
Kevin McCharty végül a szavazás 15. szavazás alkalmával végre megszerezte a házelnöki pozíciót. Ez volt az első alkalom 1859 óta, hogy a a házelnök megválasztásához, több mint 9 környi szavazásra volt szükség. Ezenfelül ez volt az első alkalom 1923 óta, hogy a az első körben nem sikerült megválasztani a házelnököt. Ahhoz, hogy McCharthy megszerezhesse a pozíciót egyezményeket kellett kötnie, leginkább a Freedom Caucus nevű csoportosulással.
Mivel a Képviselőházban a republikánus többség elég szűk, így az választást megakadályozó személyeknek sokkal nagyobb hatalom került a kezébe. McCharty házelnöksége pedig meglehetősen limitált lesz emiatt.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/04/orosz-katonaknak-oltoztek-romanok-ukrajna-kiakadt/” ][/hm_embed]
Source: Al Jazeera
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét