Egy minden eddiginél borúlátóbb elemzés látott napvilágot a csütörtöki Science magazinban arról, hogy mennyire gyorsan és mennyire nagy tömegben olvadnak el Földünk gleccserei az előttünk álló évtizedekben. A rossz hír az, hogy azt már nem tudjuk megakadályozni, hogy nagyon sok gleccsert elveszítsünk, ezzel pedig jelentősen megemelkedjen a tengerszint a számos más, járulékos következmény mellett. De van jó hír is.
Borúlátó tanulmány – ez vár a gleccserekre
Az AP News összefoglalója szerint sokkal gyorsabban olvasnak a gleccserek, mint azt korábban a tudósok gondolták. A legrosszabb lehetőség az, hogy a világ gleccsereinek 83%-át elveszítjük 2100-ra. Nem olyan vészesen távoli ez, hisz nyilvánvalóan nem 2100-ban fognak azonnal elolvadni a gleccserek, hanem szépen sorban, a következő évtizedekben. Így tulajdonképpen mindannyiunk életére hatással lesznek a következmények, de a gyerekeink, unokáink életére biztosan.
A mostani tanulmányban az az újdonság, hogy az egyes gleccserek esélyeit vizsgálták különféle felmelegedési viszonyok között. Ez azt jelenti, hogy a mind a 215.000 szárazföldi gleccsert lemodellezték külön-külön és nem az egyes régiókra számítottak várható értékeket. Ezért a sokkal vérfagyasztóbb eredmény is.
Íme egy gleccser végének látványos beszakadása a tengerbe:
Jelenleg a tudósok azzal számolnak, hogy 2100-ra az ipari forradalom előtti időszakhoz képest Földünk átlaghőmérséklete 2,7 Celsius fokkal fog megnövekedni. Ez azt jelentené, hogy 68%-át elveszítenénk a gleccsereinknek, ami 32%-a a világ gleccsertömegének és 48,5 trillió metrikus tonna édesvizet juttatna a világtengerekbe. Valószínűleg semmit nem mondanak ezek a számok. Az viszont már talán igen, hogy mindez 115 miliméterrel (11,5 centivel) emelné a tengerszintet az egész világon. Az pláne, hogy ekkor 10 millió ember kerülne kvázi víz alá globálisan. Ha pedig nekik menekülniük kell eddigi lakóhelyükről, az újabb oka lehet egy kiterjedt migrációs hullámnak. És ehhez még nem számoltuk hozzá az Északi- és Dél-sarkvidék olvadásából fakadó növekményt, tehát a helyzet sokakl rosszabb lesz vélhetően.
- Ez is érdekelhet: Meglepő: családokat, egész vidékeket tesz tönkre a túl sok arany ebben az országban
Mit tehetünk?
Ha sikerülne mérsékelni a globális felmelegedést okozó kibocsátást (közlekedés, energiatermelés, stb.), akkor csökkenteni lehetne az elolvadó jég mennyiségét is. A 2100-ra vonatkozó előrejelzéseknek ugyanis van egy intervalluma: 38,7 trillió metrikus tonnától 64,4-ig terjednek. Előbbi esetben 9 centivel, utóbbiban 16,6 centivel növednének a világtengerek.
Íme még egy videó gleccser beszakadásáról, különösen érdekesek a hullámok:
Akármelyik is válik valóra, az eredmény sokkal több áradás (hisz kevesebb lesz a megkötött vízmennyiség) lesz. Emellett egyes országok kulturájának része a hegymászás, vagy a gleccserek. Izland, Norvégia, de még a Mount Everest is kevesebbek lesznek azáltal, hogy eltűnik a jég. Az pedig minket, magyarokat is érinteni fog, ha az Osztrák Alpokban nem lesz többé jég. Nem lesz több síelés, de legalább lesznek még hatalmasabb tavaszi és nyári árvizek.
Már a téli olimpiák is veszélyben vannak
Az amerikai Nemzeti Hó- és Jégközpont vezető kutatója, Twila Moon, aki egyébként nem vett részt ebben a kutatásban azt mondta, hogy a gleccserek több milliárd ember életére vannak hatással az ivóvizen, az öntözővizen, a vízerőműveken és egyéb szolgáltatásokon keresztül, írja az AP News.
- Olvass tovább nálunk: Az évszázad végére a fajok száma megtizedelődik
Apró kiegészítés, de a Napi Térkép nevű Facebook-oldal nemrég arról posztolt, hogy az innsbrucki egyetem tavaly decemberi tanulmánya megvizsgálta az összes korábbi téli olimpiai helyszín éghajlati adatait, és megállapította: a 21 város közül csak egy lesz még hóbiztos 2080-ban a jelenlegi tendenciák alapján: Sapporo, Japánban.
Source: AP News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét