A nő, aki majdnem tönkretette az amerikai kormányt
Ana Montes – az USA által elfogott legismertebb hidegháborús kémek egyike – több mint 20 év fogság után szabadult a börtönből.
A 65 éves nő közel két évtizedet töltött azzal, hogy az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökségbe beépülve Kubának kémkedett. 2001-es letartóztatása után a tisztviselők szerint szinte teljes mértékben leleplezte az amerikai hírszerzési műveleteket a szigeten. Egy tisztviselő szerint az USA által elfogott “legkárosabb kémek” közé tartozott, számol be a BBC.
Michelle Van Cleave, aki George Bush elnök alatt a kémelhárítás vezetője volt, 2012-ben azt mondta a kongresszusnak, hogy Montes “kompromittált mindent – gyakorlatilag mindent -, amit Kubáról és a kubai működésünkről tudtunk”.
“A kubaiak tehát tisztában voltak mindennel, amit mi tudtunk róluk, és ezt a saját előnyükre tudták felhasználni. Emellett a kollégáival folytatott beszélgetéseiben befolyásolni tudta a Kubával kapcsolatos becsléseket, és arra is talált lehetőséget, hogy a megszerzett információkat más nagyhatalmaknak is átadja”.
Letartóztatása után Montest azzal vádolták, hogy négy amerikai kém személyazonosságát és tengernyi titkos anyagot szolgáltatott. 25 év börtönbüntetést kapott, és az ítéletet hozó bíró azzal vádolta, hogy az “egész nemzetet” veszélyeztette.
A hidegháború idején elfogott más nagy hírű kémekkel ellentétben azonban Montes-t nem a személyes haszonszerzés, hanem az ideológia motiválta. Részben azért vállalta a kubai hírszerzésnek való munkát, mert ellenezte a Reagan-kormányzat latin-amerikai tevékenységét.
Miután a következő évben Havannába utazott kiképzésre, csatlakozott a Védelmi Hírszerző Ügynökséghez, ahol végül a szervezet vezető elemzője lett a szigetország kommunista kormányával kapcsolatban.
Majdnem 20 évig leplezetlenül az USA-ban
Közel két évtizeden át néhány hetente találkozott kubai összekötőivel washingtoni éttermekben, és csipogón keresztül kódolt üzeneteket küldött nekik, amelyek szigorúan titkos információkat tartalmaztak. Parancsait rövidhullámú rádión keresztül küldött adásokon keresztül kapta.
Végül 2001 szeptemberében vették őrizetbe, miután az amerikai hírszerzés munkatársai kaptak egy fülest, miszerint egy kormányzati alkalmazott Kuba számára kémkedik. Az egyik FBI-ügynök, aki letartóztatta, azt mondta, hogy lebukása pillanatában teljesen sztoikus volt.
Montes szabadulása után öt évig felügyelet alatt marad, és internet-használatát is figyelni fogják. Megtiltják továbbá, hogy a kormánynak dolgozzon, vagy engedély nélkül kapcsolatba lépjen külföldi ügynökökkel.
Pete Lapp, a Montest letartóztató FBI-ügynökök egyike azonban a CBS Newsnak elmondta, hogy szerinte nem valószínű, hogy a nő megpróbálná újra felvenni a kapcsolatot kubai ügynökökkel.
“Életének ez a része véget ért” – mondta Lapp. “Megtette, amit értük tehetett. Nem tudom elképzelni, hogy újra kockáztatná a szabadságát.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/06/amerika-bekemenyit-a-rengeteg-migrans-miatt-mar-negy-orszag-tiltolistan/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét