Nem az, amire először gondolnál, vagy ami a Földön történne. Ugyanakkor a marsi viszonyokból kiindulva viszonylag egyszerűen végiggondolható, hogy mi történne a testünkkel akkor, ha a vörös bolygón lehelnénk ki életünket.
Nincsenek szabályok
Amikor meghalsz a Földön, általában tudod, mi fog történni a testeddel, még akkor is, ha nem szeretnéd. De mi történik vele, ha meghalsz az űrben, a Marson vagy a Mars felé vezető úton?, teszi fel a kérdés az iflscience portál.
Először is, valójában nincs hivatalos protokoll arra, hogy mi történik a testeddel, amikor meghalsz az űrben. Az amerikai NASA például közösen döntene nemzetközi partnereivel és a repülési műveletek vezetőivel. Chris Hadfield asztronauta, a Nemzetközi Űrállomás egykori parancsnoka szerint egyébként végeznek erre vonatkozó szimulációkat.
Ha valaki meghalna az űrben, akkor valószínűleg benne hagynák a túlnyomásos öltözékükben, mert a szkafanderben nagyon gyorsan megindulna a test bomlása, és senki sem szeretné valószínűleg az ezzel járó szagokat. Így tehát öltözékükben maradnának és hideg helyre kerülnének. Nyilván ki is lehetne dobni a világűrbe a testet, de ezzel tuljadonképpen az űrszemetet növelnék, ami ellentétes a vonatkozó ENSZ-szabályozással.
- Ez is érdekelhet: Már a világűr sem lehet békés? Űrfegyvereket fejleszthet az USA és Kína
A NASA által felállított kutatócsoport alternatívája az, hogy a holttestet egy táskában az űrhajó külső oldalán lévő robotkarhoz kellene rögzíteni. A test ott szilárdra fagyna (az űr hőmérséklete nagyjából -270 Celsius fok körül van). Ezután a kar 15 percig mozgatná a testet, amíg az darabokra nem hullik. A zsákból egy szellőzőnyíláson keresztül hagynák elpárologni a vizet. Így a hajónak körülbelül 25 kilogramm maradvánnyal kellene hazatérnie a Földre.
De mi történik a testeddel, ha eljutsz egészen a vörös bolygóig és ott halsz meg?
Valószínűleg ismét a jelen lévő űrhajóstársak és az űrügynökségek döntenének. A NASA például nagy gondot fordít arra, hogy ne szennyezze be a Marsot földi vírusokkal, mikróbákkal. Ezért alapvetően el kellene hamvasztani az emberi testet.
Ha viszont ez nem lehetséges, akkor jöhet szóba a temetés vagy a Mars felszínén való hátrahagyása a testeknek. Ha pedig a Mars felszínén maradnak, akkor már nem fognak úgy lebomlani, mint a Földön. Amíg fent van a Nap, addig a baktériumok megkezdik a szervezet lebontását. Azonban amint beköszönt a marsi éjszaka, a test lefagy, és a baktériumok megállnak, megfagynak. Mivel utána már nem lesznek lebontó baktériumok, a lágy szövetek is biztonságban maradnának, tehát a test múmiává válna.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/01/tevedtunk-es-az-egyiptomi-mumifikalas-veletlen-volt/” ][/hm_embed]
Source: iflscience.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét