Egymillió tonna radioaktív vizet engedne Japán a tengerbe
Japán még az idén arra készül, hogy egymillió tonna vizet enged a tengerbe a fukusimai atomerőműből, közölte a BBC.
A szennyezett víz a kezelés után a legtöbb radioaktív részecske szintjét tekintve megfelel a nemzeti szabványnak – mondta az üzemeltető.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) szerint a mechanizmus biztonságos, de a szomszédos országok aggodalmukat fejezték ki a terv kapcsán.
A 2011-es fukusimai atomkatasztrófa volt a legpusztítóbb nukleáris baleset Csernobil óta.
A reaktorok és maga az erőmű leszerelése már évek óta tart, de akár négy évtizedig is elhúzódhat.
“Arra számítunk, hogy a kibocsájtás valamikor tavasszal vagy nyáron lesz” – mondta Hirokazu Matsuno főtitkár, ám hozzátéve, hogy a kormány mindenekelőtt megvárja a NAÜ “átfogó jelentését”.
Az üzem naponta 100 köbméter szennyezett vizet termel, amely talajvíz, tengervíz és a reaktorok hűtésére használt víz keveréke. Ezt használat után leszűrik és tartályokban tárolják.
De mivel már több mint 1,3 millió köbméternyi víz gyűlt össze az idők során, egyre fogy a hely, ahol ezt tárolhatnák.
A vizet a legtöbb radioaktív izotópra megszűrik, de a trícium szintje meghaladja a nemzeti szabványt – mondta a terület üzemeltetője. Szakértők szerint a tríciumot nagyon nehéz eltávolítani a vízből, és csak nagy dózisban káros az emberi szervezetre.
A szomszédos országok és a helyi halászok azonban ellenzik a javaslatot, amelyet a japán kormány egyébként még 2021-ben hagyott jóvá.
A Csendes-óceáni Szigetek Fóruma bírálta Japánt az átláthatóság hiánya miatt.
“A csendes-óceáni népek tengerparti népek, és az óceán továbbra is a megélhetésük szerves részét képezi” – mondta Henry Puna, a Fórum főtitkára.
„Japán megszegi azt a kötelezettségvállalást, amelyre vezetői 2021-ben magas szintű csúcstalálkozónkon tettek. Ekkor megállapodás született arról, hogy minden adathoz hozzáférhetünk, mielőtt ez a vízkibocsájtás megtörténik. Sajnos ez még mindignem történt meg.”
2011. március 11-én Japán északkeleti részét 9,0-es erősségű földrengés rázta meg, ami aztán óriási szökőárt váltott ki.
A hullámok lecsaptak a Fukushima Daiichi Atomerőműre, elárasztottak három reaktort, és súlyos károkat okoztak a létesítményben.
A hatóságok egy tilalmi zónát hoztak létre, amely egyre nagyobb lett, ahogy a sugárzás mértéke nőtt. Akkor több mint 150.000 embert kellett evakuálni a területről. A zónára vonatkozó biztonsági szabályok azóta is életben vannak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/05/27/elkezdodott-a-fukusimai-atomkatasztrofa-karosultjainak-pere/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét