Videón, ahogy kínai és indiai katonák kövekkel és botokkal püfölik egymást
Fénysebességgel terjed egy videó az indiai és kínai csapatok közötti összecsapásról, melyre a vitatott himalájai határon került sor. Ahogy azt a CNN is írja, a felvétel ékes bizonyítéka a két ázsiai hatalom között fennálló területi vitának.
A képsorokat egy szolgálatot teljesítő indiai katonatiszt szerint a hegyvidéki indiai Arunachal Pradesh államban, a tényleges ellenőrzési vonalnál – a két ország de facto határánál – vették fel még 2021. szeptemberében, ám csak most kerültek nyilvánosságra.
A videó aktualitását az adja, hogy az indiai védelmi minisztérium megerősítette, hogy pénteken ehhez hasonló incidens történt a határon, Északkelet-India távoli Tawang szektorában. Ez az első hivatalosan elismert határ menti konfliktus közel két éve.
A felvételen a két ország csapatai láthatók egy hegyvidéki terepen., Jól látható, hogy noha szögesdrót választja el őket egymástól, az indiaiak botokkal és vascsövekkel verik a kínai katonákat, illetve kövekkel dobálják őket.
A verekedés során a drótháló átszakadt, majd az indiai katonák megrohamozták a kínaiakat, akik az ellenfelük ujjongásától kísérve elmenekültek.
Egy indiai katonai forrás szerint, bár hivatalosan nyugodt a határszakasz, a két félnek igencsak eltérő felfogása van a terület hovatartozásáról, és emiatt gyakran történnek „szabálysértések”.
A közös 3379 kilométeres határ régóta a súrlódások forrása India és Kína között. A két ország nem ért egyet a pontos elhelyezkedését illetően, és mindketten rendszeresen azzal vádolják a másikat, hogy területük bővítésére törekednek.
Legutóbb 2020 júniusában történt komoly határvillongás, amikor a két fél közötti kézitusában legalább 20 indiai és négy kínai vesztette életét.
A tudósítás valószínűleg az indiai belpolitikai ellenzék nyomása miatt láthatott napvilágot, ami ara utal, hogy a vezető politikusok álláspontja nem egységes a kérdésben.
Az indiai védelmi miniszter a friss összecsapás kapcsán azzal vádolta meg a kínai csapatokat, hogy megpróbálták kijjebb tolni a határt, mondván, hogy igyekeznek „egyoldalúan” megváltoztatni a status quót. Mindkét oldal katonája könnyebben megsérült – mondta.
Később este az interneten közzétett nyilatkozatában a kínai hadsereg tulajdonképp ugyanezt rótta fel Indiának, azaz hogy „illegálisan” léptek át a határ kínai oldalára.
A pénteki összecsapás helyszíne is jelentős. Tawang egy buddhista város, ami egy olyan kolostornak ad otthont, amely központi szerepet játszik a tibeti belpolitikában, és maga a város is stratégiailag fontos Kína számára a tibeti ügyek kezelésében.
Tibet nemzetközileg elismert autonóm régió a Kínai Népköztársaságon belül, bár sok tibeti vitatja Kína uralmának legitimitását. A tibeti szellemi vezető, a Dalai Láma 1959-ben, a Tibet kínai megszállása elleni sikertelen lázadás óta száműzetésben él Indiában.
Bár az újonnan megjelent videó forrása nem tisztázott, a megjelenés időpontja – röviddel azután, hogy az indiai hatóságok megerősítették a pénteki tawangi összecsapást – kérdéseket vetett fel.
Úgy tűnik, hogy a videó „indiai győzelmet” mutat – mondta Ian Hall, a Griffith Asia Institute igazgatóhelyettese. “Úgy gondolom, hogy azért adták ki, hogy megerősítsék az indiai kormány narratíváját, miszerint India fenntartja követeléseit.”
Narendra Modi miniszterelnök vezette indiai kormányt visszatérő belpolitikai kritikák érik amiatt, hogy nem foglal határozottabb álláspontot Kínával szemben – vagyis az ehhez hasonló videók, amelyek határozott indiai katonai reakciót mutatnak, az ellenzék szerint tükrözik az indiaiak „nacionalista hangulatát”.
Igazából a lényeg az, hogy a videó bemutatja, milyen bizonytalan a határhelyzet, és milyen gyorsan törhet ki és milyen gyorsan fokozódhat az erőszak.
„A felvétel emlékezteti a világ többi részét, hogy a helyzet még mindig ingatag – sokkal inkább, mint 2020 előtt” – mondta Hall.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/12/evtizedek-ota-nem-merik-felnyitni-az-elso-kinai-csaszar-sirjat-elmondjuk-miert/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kísérleti terápia mentheti meg a négyéves magyar kisfiú életét: Duchenne-féle izomdisztrófiával küzd Dusán
Kiderült, hogy a varjú az egyetlen állatfaj, amely az ember mellett képes erre
Elon Musk kijelentette, hogy ő egy 3000 éves, időutazó földönkívüli
Szomorú vagy ok nélkül? Lehet, hogy a zene az oka, amit hallgatsz
Honnan ered a malacpersely?
Patkány sofőrök?