Amerika el akarja távolítani az olajipari főnököt a klímatárgyalások éléről
Szultan Ahmed Al Dzsaber a nemzeti olajtársaság vezérigazgatójaként “veszélyezteti az ENSZ éghajlatváltozási konferenciáin elért eredményeket” – áll az amerikai törvényhozók által írt levélben.
Az amerikai törvényhozók egy csoportja azt szeretné, ha a Biden-kormányzat felkérné az Egyesült Arab Emírségeket, hogy távolítsa el az olajvállalat vezetőjét, akit az ország az ENSZ következő klímatárgyalásainak vezetésére választott – vagy legalább “kérjen biztosítékot” arra, hogy az Egyesült Arab Emírségek támogatni fogja az ambiciózus COP28 csúcstalálkozót.
A képviselőház és a szenátus 27 tagja levelet írt John Kerrynek. Ebben arra kérik az elnöki klímavédelmi különmegbízottat, hogy “sürgesse” Szultan Ahmed Al Dzsaber kinevezésének visszavonását. A férfi az Abu-Dhabi Nemzeti Olajtársaság (Abu Dhabi National Oil Company, ADNOC) vezérigazgatója is, és a november 30-án Dubaiban kezdődő COP28 konferenciának vezetője. A vállalat a világ egyik legnagyobb olajtermelője – írja a Politico.
“Egy olajipari vállalat vezetőjének kinevezése a COP28 élére kockázatot jelent a tárgyalási folyamatra és magára az egész konferenciára nézve” – áll a feljegyzésben, amelyet kizárólag a Politicoval osztottak meg. “Annak érdekében, hogy a COP28 komoly és eredményes éghajlatváltozási csúcstalálkozó legyen, úgy véljük, hogy az Egyesült Államoknak sürgetnie kellene az Egyesült Arab Emírségeket, hogy más vezetőt jelöljenek ki a konferencia élére”, vagy legalábbis kérjenek biztosítékot arra vonatkozóan, hogy az EAE támogatni fogja az ambíciózus COP28-at.
Kerry – más klímadiplomatákkal, köztük Frans Timmermans uniós képviselővel együtt – az elmúlt hetekben többször is védelmébe vette Al Dzsaber kinevezését, és az Associated Pressnek adott interjújában “nagyszerű választásnak” nevezte őt. Kerry azt is elmondta, hogy az ADNOC megértette, hogy el kell távolodnia a fosszilis tüzelőanyagoktól.
Egy COP28 szóvivő, aki nem látta a levelet, megvédte Al Dzsaber “diplomáciai, miniszteri és üzleti vezetői tevékenységét az energia- és megújulóenergia-iparban”. Kiemelte a Masdar megújuló energiával foglalkozó vállalat alapítójaként betöltött szerepét, és azt “a világ egyik legnagyobb megújuló energiával foglalkozó vállalatának” nevezték, amely “több mint 40 országban hajt végre tiszta energiával kapcsolatos beruházásokat”.
“Tapasztalatai egyedülálló módon teszik alkalmassá arra, hogy összehívja a köz- és a magánszektort, hogy pragmatikus megoldásokat hozzon létre a párizsi éghajlatváltozási megállapodás céljainak és törekvéseinek elérése érdekében” – mondta a szóvivő. Az amerikai törvényhozók azonban megjegyezték, hogy a fosszilis tüzelőanyagipar régóta beavatkozik az éghajlati tárgyalásokba.
“Ha egy fosszilis tüzelőanyag-bajnok vezetné a világ legfontosabb éghajlatváltozási tárgyalásait, az olyan lenne, mintha egy cigaretta-konglomerátum vezérigazgatója irányítaná a globális dohánypolitikát. Ez azzal a kockázattal járna, hogy aláásná annak lényegét, amit el akarunk érni” – írták.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/28/europa-labon-lovi-magat-az-olajra-vonatkozo-szankciokkal/” ][/hm_embed]
Source: Politico, Associated Press
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van