Füstbe mehetnek Németország marihuána-legalizációs tervei
Egyre valószínűtlenebbnek tűnik Németország azon terve, hogy 2024-ben legalizálja a kannabiszfogyasztást, mivel még nem nyújtotta be javaslatait az Európai Bizottságnak – erősítette meg az egészségügyi minisztérium a Euronews-nak.
A minisztérium egy csütörtöki e-mailben közölte, hogy a marihuána legalizálásáról szóló törvényjavaslat „jelenleg a szövetségi kormány kidolgozása alatt áll”.
„Számos végrehajtással kapcsolatos jogi és operatív kérdés megválaszolása és egyeztetése szükséges az illetékes minisztériumok között”, mielőtt az az Európai Bizottság elé kerülhet – tette hozzá.
Berlin 2022 októberében jelentette be a kannabisz legalizálására vonatkozó formabontó terveit. A javaslat értelmében a német fogyasztók legfeljebb 30 gramm füvet vásárolhatnának magánfogyasztásra olyan, erre célra létesített üzletekből, amelyeket kizárólag ellenőrzött termesztőktől származó áruval látnának el.
A német felnőttek fejenként három növényt nevelhetnének otthon.
„A szövetségi kormány célja az ellenőrzött kereskedelem, a fogyasztók egészségének és a gyermekek és fiatalok védelmének biztosítása, valamint a kábítószerbűnözés és a feketepiac visszaszorítása” – nyilatkozta akkor a német szövetségi egészségügyi minisztérium.
Európa régóta konzervatív megközelítést alkalmaz a kannabisz legalizálásában. A kábítószer értékesítése és fogyasztása minden országban illegális, ami alól csak Málta jelent kivételt, ahol 2021-ben vált legálissá a fű, de csak személyes használatra.
Bár Hollandia a füves cigivel kapcsolatos laza hozzáállásáról vált ismertté, és a kormány szemet huny a „kávézók” működése felett, a törvény szerint illegális a növény használata és termesztése. Ezért a holland modell technikailag továbbra is tiszteletben tartja az uniós jogot.
Számos európai ország, köztük Ausztria, Hollandia és Portugália dekriminalizálta a kis mennyiségű kannabisz birtoklását. Luxemburg ugyan bejelentette, hogy 2018-tól legalizálja a marihuánát, de vissza kellett lépnie tervétől, miután nem tudták összeegyeztetni a javaslatot az uniós törvényekkel.
Most úgy tűnik, hogy ez a sors vár a német elképzelésre is.
Németország tervei arra késztethetik az EU-t, hogy változtasson a kérdéshez való hozzáállásán, és ha ez sikerül, más országok is gyorsan követhetik a példát.
A Finnországi Zöld Párt máris jelezte, hogy a jövőben „felhasználja Németország tapasztalatait” a saját kábíószerrel összefüggő törvénytervezeteihez.
Németország és az Európai Bizottság egyelőre előzetes megbeszéléseket folytat.
Berlin előzetes értékelésre javasolta a dokumentumot az Európai Bizottságnak, és csak akkor fogja elkészíteni a törvényt, ha a Bizottság jóváhagyja a tervet. Karl Lauterback német egészségügyi miniszter kijelentette, hogy a jogszabály csak akkor lép életbe, ha az szinkronba hozható az uniós joggal, és Berlin elkötelezett az „uniós szintű egyéni változtatások/frissítések” mellett, hogy alkalmazkodjon annak politikájához.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/20/a-mentolos-cigi-utan-itt-az-uj-problema-a-mangos-marihuana/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?