Királyi esküvők tortacsodái: Viktória angol királynő és Albert herceg tortája
A tárgyalt korban, a 19. század derekára, a torta már nem volt újdonság az esküvőt követő ünnepségek alkalmával, hiszen az már ókor óta része volt a házasságkötési szertartásnak. A rómaiak gabonából készült tortát morzsoltak a menyasszony fejére, a középkori Angliában pedig az ifjú pár egy apró, egymásra rakott zsemlékből készült édesség fölött csókolózott.
Viktória királynő és hitvese, Albert szász-coburg-gothai herceg 1840-es esküvője, ezt a régi hagyományt egészen újjá változtatta. A királyi pár közel 100 angol fontot érő, klasszikus angol gyümölcskenyér-tortája, hatalmas, szinte hihetetlen méretekkel büszkélkedhetett.
A John Chichester Mawditt cukrász által, az esküvő napján készített, háromszintes, kör alakú, egymással szorosan összefonódó mirtuszágakkal és narancsvirágokkal díszített édesség magassága közel 40 centiméter, átmérője 2,75 méter, súlya pedig mintegy 136 kiló volt, így csak négy ember együttes ereje volt képes azt megmozdítani, írja a Windsorék – Brit Királyi Család Facebook oldal.
Jóllehet, mind a nehézsége, mind a szélessége impozáns volt, igazi újdonságnak az akkor még szokatlan rétegezése, tagolása számított, melyet feltehetőleg Viktória saját kérésére valósítottak meg, ügyelve arra, hogy a Franciaországban már megjelent, új cukrászati technológiákat, az Egyesült Királyságban is meghonosítsák.
A torta tetején Viktória királynő és hitvese, Albert herceg, valamint Britannia allegórikus alakjának alaposan kidolgozott marcipán-szobrocskája állt – nem véletlen, hogy ez ma is szokásban van.
A királyi pár klasszikus görög, más források szerint római típusú tógát viselt, kezük gyengéden összefonódott, frigyük felett pedig kezét áldásra emelte az Angolhont jelképező női alak. A királynő kezében, szűzi tisztaságát jelképezve, liliommá kinyílt jogart tartott, alattuk az angol szigeteket jelképező, pufók, barokk hatású Cupidok pihentek. Egyikük kezében apró, nyitott könyv állt, melyre az esküvő dátuma – 1840. február 10. –, valamint a királyi pár monogramja – VA – volt írva. Az alakokat alapos munkával kidolgozott, fehér virágmező, valamint egy kisebb állatsereglet vette körül: a királynő előtt hófehér vadgalambok csipegettek, kifejezve az örömöt, a békét és az ország jövendő jólétét, a herceg lábánál pedig egy agár, feltehetően legkedvesebb, otthonából magával hozott kutyája, Eos figyeli gazdája utasításait.
Viktória fehér mázzal, úgynevezett „Royal Icing-gal”, vagyis porcukorral felvert tojásfehérjével borított tortája, főleg a hozzávalók magas ára miatt, hamar státuszszimbólummá vált. Grafikákat és különféle nyomatokat készítettek róla, melyeket kirakatokban függesztettek ki, avagy szórólapokon terjesztettek.
Jóllehet, Viktória királynő esküvői tortája új trendeket teremtett, ugyanakkor hűen ragaszkodott az angol hagyományokhoz is. A finom, puha piskóta helyett, inkább gyümölcskenyér-torta volt, bőséges mennyiségű cukorral, szeszes itallal és különféle aszalt gyümölcsökkel.
A királyi esküvők alkalmával, ahogy azt majd látni fogjuk, továbbra is ilyen klasszikusnak mondható tortákat készítenek, ez alól csak Harry hercegé és Meghan Markle-é volt kivétel, akik szakítva a szokásokkal, kedvenc bodzás citromtortájukat rendelték.
A sok cukor és alkohol következtében, a gyümölcskenyér rendkívül jól eltartható, és ezt kiválóan bizonyítja Viktória királynő tortája, amelyből még mindig, 186 év után is megtekinthetünk néhány, mára már felbecsülhetetlen értékké lett darabkát. A menyasszony a vendégeknek dobozos szeleteket adott emlékbe, amelyeket azok, angol szokás szerint, elraktak és gondosan megőriztek.
Ma ezek a királyi tortaszeletek már gyűjtői darabok. Közülük kettő a Royal Trust gyűjteményében található, míg mások több ezer dollárért kelnek el különféle árverések alkalmával.
Egy lelkes cukrászcsapat 2018-ban újraalkotta a tortát, így láthattuk azt eredeti pompájában is.
Source: Windsorék – Brit Királyi Család Facebook oldal
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?