Viszonylag ritka esemény manapság mikor új országok jelennek meg a térképen. A legutolsó állam, amely egyszer csak megjelent Dél-Szudán volt még 2011-ben. Ha létrejönne, akkor a világ legújabb országa is Afrikához lenne köthető, mégpedig Malihoz és Burkina Fasohoz. A két ország közt felmerült az egyesülés gondolata, de egyből felmerül a kérdés, hogy erre mekkora az esély?
Burkina Faso új miniszterelnöke, Apollinaire Joachim Kyélem de Tambèla látogatást tett a szomszédos Maliba és felvetette az ötletet, hogy a két országnak egy föderációt kéne létrehoznia. Érdekes módon az ötlet érdeklődő fülekre talált és Mali nyitott maradt a tárgyalásokra — számolt be róla a TLDR News Global. Természetesen egy új ország létrehozása számtalan problémát vet fel, így az egyesülés közel sem biztos, hogy meg is valósul.
Az új ország
A közel 41 millió lakosú új ország körülbelül másfél millió négyzetkilométeres területtel rendelkezne. A két országon kívül még Guinea is érdeklődik a csatlakozás iránt. Ha a harmadik fél is csatlakozna, akkor az ország több mint 57 millió lakossal és 1,8 millió négyzetméteres területtel rendelkezne. Az egyesült ország még Guineával együtt sem válna méreteit tekintve nagy országgá. A gazdaságát tekintve sem lenne valami erős, hiszen Guinea nélkül az ország GDP-je nem érné el a 40 milliárd dollárt. Ez azt jelenti, hogy az egy főre jutó GDP körülbelül 800 dollár körül lenne, ami bőven az országok rangsorának végére helyezné el.
Az ország nevéről nincsenek még pontos adatok, de valószínűleg Száheli Unió lenne vagy valami hasonló. Az unió gondolatának hátterében pedig a folyamatosan növekvő dzsihadizmus áll. A két ország reményei szerint a föderáció segíthetne egyesíteni az erőiket a fegyverescsoportok elleni harcban. A két ország rengeteg dologban hasonlít, például mindkét esetben kézről kézre adják a kilincset a katonai junták, akik szintén nem tudják felvenni a harcot a fegyverescsoportokkal. A másik közös vonása a két országnak, hogy kiűzték a francia csapatokat, hogy azokat a Wagner-csoporttal váltsák fel, akik hasonlóan sikertelennek bizonyultak a dzsihadizmus visszaszorításában.
A két ország egyesülése sokat javíthatna a gazdaságukon is, mivel a folyamatos katonai puccsok miatt, gyakorlatilag állandósultak a szankciók. Az egyesülés pozitív eredmény lenne a világ szemében és ezzel növelhetnék a kereskedelmet. Ezenfelül a két ország hasonló exportokkal rendelkezik, mint arany, gyapot vagy szarvasmarha, ezáltal az egyesülés jelentősen megnövelné a gazdasági kapacitást.
Mik az esélyei az új országnak?
Az egyszerű válasz, hogy nem sok. A két ország demokratikus szomszédai nem örülnének a határukon felbukkanó új katonai diktatúrának. Azonban sokkal fontosabb tényező, hogy egyik országnak sincsenek meg a forrásai, hogy egy ilyen hatalmas erőfeszítésekkel járó döntést kivitelezzen. Hasonló próbálkozások már a múltban sem sikerültek, így nem valószínű, hogy ezúttal sikerrel járnak.
Ugyanakkor a diktatúrákban sok minden lehetséges és Tambéla direkt kiemelte, hogy az egyesülésnek még a demokratizáció előtt meg kellene történnie különben később trükkös lesz a megvalósítás.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/02/19/ehen-halt-a-pap-aki-jezus-40-napos-bojtjet-akarta-megismetelni/” ][/hm_embed]
Source: TLDR News Global
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső