A TikTok telefonos applikáció már megjelenése óta aggodalmat kelt. Számtalan probléma közül legtöbben az adat lopástól félnek leginkább az emberek. A kínai alkalmazást nemrégiben letiltották a kormányzati eszközökről az Európai Unióban, az Egyesült Államokban és Kanadában. De mekkora veszélyt jelent valójában a TikTok?
A TikTok betiltásának kérdése igazából nem meglepő az alkalmazást a kezdetektől övező aggodalom miatt. A kínai cégekkel szemben általánosságban egyre több az ellenérzés és érdekes kérdés, hogy tényleg rossz kezekben vannak-e az adataink. A TikTok elismerte, hogy egyes újságírók tartózkodási helyét valóban lekövették. Ez valóban aggodalmat kelthet sokunkban.
Mekkora veszélyt jelent a TikTok?
Milyen nemzetbiztonsági kockázatot jelent egy applikáció, ahol az emberek többsége szórakoztató tartalmat gyárt? A fő probléma a DW News riportja alapján, hogy az alkalmazás telepítésénél a legtöbb felhasználó vakon elfogad minden szerződési feltételt. Ezeket a feltételeket elfogadva a felhasználó gyakorlatilag az egész digitális életéhez hozzáférést ad. A telefonunk többet tud rólunk, mint azt mi hinnénk és a kérdés, hogy mindezt a tudást szeretnénk-e megosztani a TikTokkal és ezen keresztül a kínai kormánnyal?
Felmerülhet a kérdés, hogy a TikTok miért veszélyesebb olyan alkalmazásoknál, mint a Facebook vagy bármilyen más platform, amely hozzáfér az adatainkhoz? Alapvetően az adatok birtoklása nem gond, hiszen ezek az adatok ritkán és általában botrányos körülmények között kerülnek csak külső entitásokhoz. Ezeket az adatokat általában marketing célokra használják fel. Amerikai cégek esetében a kormány nem fér hozzá a tárolt adatokhoz. Azonban egy 2017-es biztonsági törvény szerint a kínai kormány bármilyen kínai cég tárolt adataihoz hozzáférhet bármikor.
Az applikáció betiltása
Egyre több ország pedzegeti a TikTok betiltását. Egybehangzóan az a vélemény, hogy a TikTok nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Azonban a betiltási lehetőségét a kínai kormány nem vette jó néven és egy sajtókonferencián megalázó szavakkal illették az Egyesült Államokat. A gond ezzel csak az, hogy 1996 óta Kínában szinte minden nyugati weboldal le van tiltva. Emiatt kissé álszentnek hat a felháborodásuk.
Természetesen a kormányzati eszközökön a TikTok a kémkedés eszköze lehet. Azonban a kínai kormány nem sokat tud kezdeni átlag állampolgárok adataival, emiatt a lakosság körében a betiltás értelmetlennek tűnhet. Azonban a TikTok jelentős mértékben cenzúrázott és irányított a tartalmai tekintetében. Ebből kifolyólag a Kína könnyen tudja befolyásolni a diskurzust egyes országokban azzal, hogy például propaganda tartalmakat juttatnak el a felhasználókhoz. Ez fontos rendkívül fontos, hiszen a legtöbb ember ma már nem hagyományos híroldalakról tájékozódik, hanem a közösségi médiáról.
A kormányzati eszközökről való kitiltás után és a 18 éven aluliak számára bevezetett egy órás időlimit után kérdésessé válik, hogy még mindig veszélyt jelent-e az alkalmazás. Erre a kérdésre különböző országok kormányai különböző válaszokat fognak adni. Addig is a felhasználóknak kell mérlegelniük az applikáció használatával járó kockázatokat.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/03/prigozsin-hazudott-bahmut-bekeriteserol-az-ukranok-szerint/” ][/hm_embed]
Source: DW News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban