Sakk: a királyok játéka a gyalogok fizetéséért
Bár egyre népszerűbb játék a sakk, a top sakkozók összvagyona tördéke annak, amit a leggazdagabb sportolók egy év alatt keresnek, bizonyítva, hogy világbajnok és világbajnok között a különbség a bankszámlán mérhető leginkább.
Számos oka van annak, hogy a sakk jelenleg újabb aranykorát éli. Rég volt már, pontosan 51 éve, amikor a hidegháború egyik frontját jelentette a sakktábla. A Bobby Fischer, és az akkori világbajnok, Borisz Szpasszkij közötti, Reykjavíkban tartott címmérkőzést egy világ követte figyelemmel. Az egyébként magyar gyökerekkel rendelkező amerikai nagymester, aki győztesen került ki a párharcból megtörve a sportág addigi erős szovjet fölényét, később a leghíresebb sakkozóként vonult be a sporttörténelembe.
Új aranykor
A 2020-as években egyfelől az online közvetítések lendítettek hatalmasat a sportág népszerűségén: a legtöbb ismert sakkozónak van saját youtube csatornája, tartalmakat streamel, a topligás bajnokságok mérkőzései pedig online követhetőek szakkommentátorok közvetítésében. A világ legnagyobb sakkoldalát 100 millió felhasználó látogatja. Az oldal egyes elemei ingyenesek, például a játék, taktikai feladványok és leckék (bár az alapszintű felhasználók számára ezek csak korlátozott számban elérhetőek), egyéb részei azonban fizetősek, szóval jókora profitot termel az oldal. Bárki, bárhonnan beléphet, játszhat, tanulhat, nézheti az oktatóvideókat, meccseket. A koronavírus-járvány idején négy fal közé szoruló emberek még inkább az online tér felé fordultak, sokan pedig épp a sakkozásban találták meg a számításukat.
Az online sakkstreaming sztárja kétségtelenül Nakamura Hikaru. A Twitch kimutatása szerint követőinek száma 1 731 873, az elmúlt 30 napban pedig 68 726 új követőre tett szert. A Nemzetközi Sakkszövetség (Fédération Internationale des Échecs, FIDE) világrangsorában a 6. helyet elfoglaló japánban-amerikai nagymester komoly szerepet játszik abban, hogy egyre többen érdeklődnek a sakksport iránt. Ahhoz azonban, hogy igazán népszerűvé váljon, a sakkozásnak kellett egy olyan világbajnok is, mint a norvég Magnus Carlsen, aki 2013 novemberében szerezte meg a címet, és azóta sem tudták letaszítani a trónról. Carlsen tavaly ugyan bejelentette, hogy nem kívánja megvédeni a címét, de világbajnoki döntőben eddig senki nem volt képes felé kerekedni. Dominanciáját jól mutatja, hogy az erősorrendet mérő Élő-pontszám jelenleg 2852, ezzel pedig jócskán megelőzi a második helyen álló, 2795 Élő-pontos Ian Nepomniachtchit.
Mindezek mellet a Netflix sikersorozata, a Vezércsel is jócskán megdobta a sportág renoméját.
[hm_embed link=”https://utakerthez.hu/blog/fuszernovenyek-gondozasa-lakasban/” ][/hm_embed]
Mennyi az annyi?
A fentiekből akár azt is hihetnénk, hogy a királyok sportjaként is emlegetett sakkozás anyagilag is jócskán megtérül a legmagasabb szinten játszók számára. A valóság azonban teljesen más képet mutat. Ahhoz, hogy érzékeltessük, hogy a sportvilág elitjéhez képest mekkora a szakadék, érdemes megnézni a Forbes magazin tízes listáját, melyben azt rangsorolták, hogy kik voltak a legjobban kereső sportolók 2021 májusa és 2022 májusa között. Íme:
1. Lionel Messi (futball) – 130 millió dollár (46.3 milliárd forint)
2. LeBron James (kosárlabda) – 121,2 millió dollár (43.2 milliárd forint)
3. Cristiano Ronaldo (futball) – 115 millió dollár (40.9 milliárd forint)
4. Neymar (futball) – 95 millió dollár (33.8 milliárd forint)
5. Steph Curry (kosárlabda) – 92,8 millió dollár (33 milliárd forint)
6. Kevin Durant (kosárlabda) – 92,1 millió dollár (32.8 milliárd forint)
7. Roger Federer (tenisz) – 90,7 millió dollár (3.23 milliárd forint)
8. Canelo Álvarez (boksz) – 90 millió dollár (3.2 milliárd forint)
9. Tom Brady (amerikai futball) – 83,9 millió dollár (29.9 milliárd forint)
10. Jannisz Antetokunmpo (kosárlabda) – 80,9 millió dollár (28.8 milliárd forint)
A lista összeállításakor a sportolók fizetését és egyéb bevételeit (például reklámszerződések) is figyelembe vették, viszont csupán egy évet vizsgáltak, nem pedig az adott sportoló teljes vagyonát. Magyarán a lista szereplői nagyjából ennyi pénzt vágtak zsebre egyetlen év alatt.
Ehhez képest a sakksport legnagyobbjainak összvagyona mikroszkopikusnak tűnik. Lionel Messi például a 2021 és 2022 közötti időszakban nagyjából 130 nap alatt gyűjtött be annyi pénzt, amennyit Garri Kasparov, a legtehetősebb sakkozó egész élete alatt összeszedett.
Íme a tíz leggazdagabb sakkozó becsült magánvagyona a ChessJournal információi alapján:
Garry Kasparov (Oroszország): teljes vagyon 50 millió dollár (17.8 milliárd forint)
Anatoly Karpov (Oroszország): teljes vagyon 50 millió dollár (17.8 milliárd forint)
Magnus Carlsen (Norvégia): teljes vagyon 30 millió dollár (10.6 milliárd forint)
Teimour Radjabov (Azerbajdzsán): teljes vagyon 20 millió USD (7.1 milliárd forint)
Viswanathan Anand (India): teljes vagyon 15 millió dollár (5.3 milliárd forint)
Fabiano Caruana (Olaszország/USA): teljes vagyon 10 millió USD (3.5 milliárd forint)
Hikaru Nakamura (USA): teljes vagyon 10 millió USD (3.5 milliárd forint)
Maxime Vachier-Lagrave (Franciaország): teljes vagyon 5 millió USD (1,7 milliárd forint)
Judit Polgar (Magyarország): teljes vagyon 4 millió USD (1.4 milliárd forint)
Levon Aronian (Örményország): teljes vagyon 3 millió USD (1 milliárd forint)
Persze a fent szereplő összegekből Magyarországon luxusnak számító körülmények között lehet élni, de összevetve más élsportolók keresetével a királyok sportjának éllovasai nem vezérnek, sokkal inkább gyalognak tűnnek a pénzügyi sakktáblán. Mi tehát a legfontosabb különbség az argentin világbajnok Messi, és a sakkfenegyerek világbajnok Carlsen között? Sok-sok nulla.
Source: Bájer Máté
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra