Finnország és Svédország a tavalyi ukrajnai invázió után adta be csatlakozási kérelmét a NATO-hoz, Norvégia azonban már hosszú évtizedek óta tagja a katonai szövetségnek és meglehetősen hosszú, nagyjából 100 kilométeres határa van Oroszországgal a messzi északon. Most e határ közelébe települ az egyik legerősebb NATO-tagállam legújabb, 1000 katonát is befogadni képes bázisa. Ráadásul ennek deklarált célja az orosz fenyegetés elleni fellépés (is).
Új NATO-bázis a messzi északon
A brit Daily Mail büszkén számol be arról, hogy az Egyesült Királyság legújabb és egyben legészakibb bázisát készül létrehozni Észak-Norvégiában, az orosz határtól néhány száz kilométerre. Az oroszok már attól ki voltak akadva pár éve, hogy a határuktól sok száz kilométerrel arrébb telepít katonai erőt a NATO Közép-Európában, miközben ott még pufferállamok is voltak. Az új brit északi bázis célja kettős: a NATO-érdekek védelme északon (ennek megfelelően az extrém körülmények közötti kiképzés) és az oroszokkal szembeni határozott helytállás.
A neve nem túl kreatív módon Camp Viking (Viking Tábor) lesz, a pontos helyszín pedig nagyjából 60 kilométerre délre Tromsø városától, egyébként egy közeli fjordtól nem messze, ami biztosítja a nyílt tengeri fenyegetésekkel szembeni védelmet. A pontos hely Øverbygd, egy kis falu melletti terület
Kiket várnak ide? Nos, a Királyi Haditengerészet elit egységét, nagyjából ezer főt. Az alap pedig az az északi hadviselésben szerzett tapasztalat, melynek eredet a második világháború és a főként Észak- és Közép-Norvégiában megjelenő, németek elleni partizánháború brit támogatása. Londonnak most meggyőződése, hogy az Északi-sarkvidék a 21. század egyik geopolitikai ütközőzónája lesz. Itt pedig csak az oroszok rendelkeznek jelenleg megfelelő haderővel, a többiek a nyomukba sem érnek.
- Olvass tovább a témában: Esélytelen a NATO az oroszok ellen a gyorsan olvadó Északi-sarkon
Nem észak, de havas, jeges körülmények:
Hosszabb lesz az orosz-NATO határ rövidesen
Stratégiailag azért is jó helyen lesz a Viking Tábor, mert a közelben van egy norvég katonai bázis és a britek egyik helikopter támaszpontja és vezérlési központja. Utóbbi nyilván szükséges az itt szolgáló katonák szállításához. Norvégia egyébként nem örökre adja a területet, csupán 10 évre, de már a következő télen 1000 katonát várnak ide. Ők egy úgynevezett LRG (Littoral Response Group – Partvidéki Reagálóegység) lesznek, azaz lesznek hajóik, katonáik és minden jármű, valamint felszerelés az itteni, kétéltű (szárazföldi és vízi) hadviseléshez.
Norvégia ráadásul befektetésekkel készül a környéken, amelyekkel segíteni akarják brit szövetségeseiket. Az országnak 100 kilométernyi határa van az oroszokkal és már eddig is nagyon sok fegyverrel, katonai felszereléssel, köztük tüzérséggel és lőszerrel támogatta Ukrajnát. E rövid északi NATO-Oroszország határ rövidesen jelentősen megnőhet, ha Magyarország és Törökország jóváhagyja a finn NATO-csatlakozást. Jó szolgálatot tehet majd tehát e bázis a katonai szövetségnek.
Eközben Avril Haines, az amerikai hírszerzés vezetője a szenátusi meghallgatásán úgy fogalmazott, hogy nagyon valószínűtlen a további, jelentős orosz területszerzés Ukrajnában 2023-ban az elszenvedett jelentős veszteségek miatt, írja a The Guardian. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (aki egyébként maga is norvég) korábban úgy fogalmazott, hogy az oroszok nemcsak emberhiánnyal és lőszerhiánnyal, hanem a katonai vezetés hiányosságaival és morális kihívásokkal is küzdenek.
Nyitókép: NATO-hadgyakorlat Észtországban, mínusz 10 fokban.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/09/ezt-keresik-az-oroszok-a-legrejtelyesebb-jeg-alatti-toban-az-antarktiszon/” ][/hm_embed]
Source: Daily Mail, The Guardian
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét