Az addig rendben van, hogy valakit fellőnek a Nemzetközi Űrállomásra, ott megkap minden kikézést, hogy miképp maradjon életben, de ettől még lesznek olyan egyszerű emberi szükségletei, amelyeket mi, földiek itthon az árnyékszéken, csendes magányban szoktunk elvégezni. De hogyan történik ez odafönt?
Ellebegne minden
Mint az közismert, az űrben nincs gravitáció, így az, ami itt a Földön természetes, miszerint minden a Föld középpontja felé esik (igen, az is), nos, ott ez a szabály sajnos nem működik. Természetesen kikerül testünkből minden váladék és ürülék, hisz a bélperisztaltika vagy éppen a vizeletürítő szervrendszerünk probléma nélkül működik ilyen körülmények között is. Ám sehova nem esik bele vagy le. Egyszerűen ellebeg. Illetve ellebegne, ha hagynák.
Meglehetősen undorító megoldás volna kiereszteni az űrhajón kívülre, hisz azzal tulajdonképpen Föld körüli pályára állna minden vizeletcsepp és egyéb ürülék, amivel később még bárki találkozhat fent töltött ideje alatt (ld. űrszemét és hasonlók témaköre).
Mindenkit megnyugtatunk: senki sem alkalmaz ilyen barbár módszereket. Ellenkezőleg, nagyon kifinomult, sőt mostmár mindkét nem igényeit és tapasztalatait maximálisan figyelembe vevő rendszer van csatasorba állítva, hogy az űrhajósok ilyen téren is jól érezhessék magukat, írja a nasa.gov.
- Ez is érdekelhet:
Speciális módon vécéznek az űrhajósok: ügyelni kell a részletekre
Az űrvécék légáramlatot használnak arra, hogy minden ürüléket elszállítsanak a megfelelő gyűjtőedényekbe. A legújabb változat például automatikusan beindul, ha valaki felnyitja a vécé ülőke tetejét. Ennek pedig az az oka, hogy a szagmolekulákat is azonnal ki tudja szippantani.
Technikailag ez úgy néz ki, hogy kisdolgozni az asztronautának egy tölcsérbe kell, ami csatlakoztatva van egy tömlőhöz, amelyen keresztül a kiszippantás történik. Nagydolgozáshoz a vécéülőkén kell helyet foglalni, ami meglehetősen kicsike és hegyes, de ennek az az oka, hogy a lehető legkisebb felületi érintkezést biztosítsa, azaz minden oda fusson, ahova neki kell, semmi se kezdjen oldalirányú mozgásba.
Természetesen kellenek láb- és kéztartók is, hisz senki sem szeretne békés vécézés közepette lerepülni helyéről. A nőknek lehetővé tették, hogy a tölcsért és az ülőkét egyszerre is tudják használni.
- Olvass tovább nálunk:
Íme egy videó:
A vécépapírt, a törlőkendőket és a kesztyűket vízzáró zacskókba kell dobni. A szilárd ürüléket külön zsákokban gyűjtik és egy kivehető széklettároló kannában tömörítik. Ebből küldenek mintát a Földre vizsgálati célból, ám a legtöbbet leküldik a Földre, hogy elégjen az atmoszférában. Jelenleg a NASA vizsgálja, hogy miképp lehetne nemcsak a vizelet víztartalmát, hanem a szilárd ürülék víztartalmát is újrahasznosítani.
Itt pedig egy magyar nyelvű és feliratú videó, 7.08-tól jön a mosdózási rész:
Miért fontos ez? Azért, mert jelenleg még viszonylag “rövid” missziókon vesz részt az emberiség. Egy Föld-Hold utazás sem lesz hosszabb két hétnél. Csakhogy mondjuk a Mars már 2 évnyi távolságra van, ott pedig kulcskérdés, hogy az asztronauták minden lehetséges vizet visszaforgassanak. Így lesz a tegnapi kávéjukból a holnapi és így tovább majd. Ez esetben a NASA célja már az lesz, hogy 98%-os visszaforgatási arányt érjen el.
Source: nasa.gov
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti