Az orosz gazdaság egyre nagyobb gondban van a szankciók miatt. Az ország összeomlása még azért nem valószínű, de szükség van a kreativitásra, hogy megbirkózzanak a gazdasági nehézségekkel. Azonban az innováció kérdése sem egyszerű, mikor rekordmértékű az elvándorlás az országból.
Az orosz gazdaság minden oldalról problémákkal küzd. A szankciók miatt mind az import, mind pedig az export lehetőségek korlátozottak. Bizonyos szektorok abszolút a nyugati termékekre hagyatkoztak, ezáltal a hazai iparnak alternatívákat kell találnia, hogy folytatódhasson a gyártás. Ezzel együtt a nyugati piacok kiesésével az exportálás sem egyszerű. Mivel lecsökkent a vevők száma, így sokkal kevesebb helyre tudnak csak szállítani az oroszok. Azonban a közel-keleti és ázsiai piacok közel sem annyira jövedelmezőek, mint a nyugati piacok.
Innovációra van szükség
A függetlenedés és önállóság kérdése a front mindkét oldalán egyre égetőbb kérdéssé vált. A világ több táján is felborultak az ellátási láncok, és új megoldásokra van szükség, hogy a gyártási folyamatok újra zökkenőmentesen működhessenek. Az egyik legnagyobb gondot a mikrochipek hiánya okozza, hiszen a legtöbb ilyen eszköz nyugatól érkezett Oroszországba. Ugyan a hazai ipar kiépítése nem lehetetlen, de rengeteg időt vesz igénybe.
A helyzetet nem könnyíti meg, hogy a háborúval kapcsolatos ellenérzések, illetve a mobilizáció miatt rengetegen hagyták el az országot. Súlyosbító körülmény, hogy az elvándorlók pont a magas képzettségű személyek voltak, akiknek a képességeire szükség lenne az innovációhoz — számolt be róla az Al Jazeera. Azonban, a kevesek számára, akik a maradás mellett döntöttek, most rengeteg lehetőségük van, hiszen rendkívül hiányos közegben kell versenyezniük.
Az orosz kormány is rendkívül nyitott az importfüggetlen gazdaság kialakítására. Ezzel megnövekedett a forrás lehetőségek száma a hazai vállalkozók számára. Egyelőre az látszik, hogy jó úton halad az importfüggetlenség felé vezető úton Oroszország.
Nem rózsás a helyzet
A DW News riportja szerint viszont a szankciók igen nagy hatást gyakoroltak az orosz gazdaságra. A megnövekedett közép-ázsiai exportok megnövekedése, és a harcmezőn történt vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy Oroszországnak még mindig szüksége van a nyugati importokra. Ez nem meglepő a hazai ipar hiányában, amelynek a kiépítése időt vesz igénybe. Egyelőre a közép-ázsiai országok be tudják tölteni a közvetítő szerepét.
Közép-Ázsia szankcionálása nem cél, mivel a nyugati országok nem akarják elidegeníteni maguktól ezeket az államokat. Bár a közvetítés valószínűleg hatalmas forrásait emészt fel Oroszországban, ettől még alternatívaként szolgál a szankciók megkerülésére. Ugyanakkor ez az állapot nem feltétlenül tartható hosszú ideig. Közép-Ázsia jelenleg tud nyerészkedni az oroszokkal való üzletelésen, de hosszú távon cél az északi szomszédtól való távolodás. Amennyiben a nyugati országok találnak megoldást az Oroszország és Közép-Ázsia közötti kereskedelem leállításának ösztönzésére, akkor az orosz gazdaság nagy bajba kerülhet. Tekintve, hogy Közép-Ázsia kíván nyugat felé nyitni, így ez nem egy elképzelhetetlen szcenárió.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/11/ujfajta-sikeresnek-tuno-harcmodort-hasznalnak-az-oroszok/” ][/hm_embed]
Source: Al Jazeera, DW News
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban