Kutatók képesek voltak egy jégbe fagyott vírus újraélesztésre, amely a mai napig is képes megfertőzni élőlényeket. De még mielőtt bárki is a világvégére készülnek, még nem kell pánikolni. Bár a vírus valóban képes fertőzni, ettől még közel sem biztos, hogy emberre vagy állatra veszélyes lenne.
A Science Alert beszámolója szerint kutatók sikeresen újraélesztettek egy 50 000 éves “zombi” vírust. A vírus képes volt megfertőzni egysejtű amőbákat, de az emberre vagy állatokra gyakorolt hatása még mindig tisztázatlan. Azonban a kutatók óvatosságra intenek, mert az állandóan fagyott talajból kinyert kórokozók veszélyesek lehetnek.
Az állandóan fagyott talaj a világ északi területeire jellemző. Az itteni földterület körülbelül 15 százalékát teszi ki ez a fajta talajtípus. A legfőbb ismertető jele, hogy egész évben fagyott, amire a neve is utal. Azonban a folyamatosan növekvő globális hőmérséklet miatt ez a réteg folyamatosan csökken. Ahogy olvad ki a talaj, úgy egyre több rég elfeledett vírus és kórokozó elevenedik meg. Az olvadásnak vannak jó oldalai is, hiszen rengeteg jégkorszaki maradványt találhatnak meg ezáltal a kutatók. A megtalált tetemek között volt gyapjas mamut, illetve egy teljesen ép barlangi medve is.
A “zombi” vírusok
Jean-Micheal Claverie professzor a közel 50 000 éves vírust egy új szibériai lelőhelyen találta. Több mintát is találtak a környéken. Ezeknek a mintáknak a kora eltért, 27 000 és 48 500 év között helyezkedtek el. A vírus mintákat állat tetemekben találták. Az “zombi” elnevezés enyhén félrevezető, hiszen ez arra utal, hogy maga vírus képes volt újraéledni, nem pedig azt, hogy bárkit is élőhalottá változtat.
Az ilyen kórokozók nagyon kockázatosak. Egyfelől lehet, hogy nem képesek megfertőzni a modern élőlényeket. Másfelől viszont, ha képesek fertőzni, akkor az ellen a mai élőlényeknek nem feltétlenül van immunitása. Ettől függetlenül érdemes ezeket a ősi kórokozókat kutatni, mert így tudunk a legjobban felkészülni az ellenük való védekezésre.
Az ilyen “zombi” vírusok nem ritkák, már Claverie is többet fedezett fel belőlük. Azonban felhívta a figyelmet rá, hogy a tudósok nagy része nem veszi ezeket az organizmusokat elég komolyan. A kutatócsapata több vírust is felélesztett már, amelyek képesek voltak amőbák megfertőzésére. Azért csak amőbákról tudunk biztosan, mert csak ezeken az élőlényeken van mód tesztelni érthető okokból. Azonban a tény, hogy még mindig képesek fertőzni potenciális veszélyforrás teszi őket. Ahogy a mondás is tartja “Jobb félni, mint megijedni.”
A gond nem is azokkal a kórokozókkal van, amelyeket megtalálnak, hanem azokkal, amelyeket nem. A kutatók megtalálták egyéb vírusoknak is a nyomait, azonban azt nem tudják megmondani, hogy ezek élnek-e vagy fertőzőképesek-e. Egy vadon élő állat bármikor kapcsolatba kerülhet egy kiolvadt kórokozóval és akkor már meg is van a baj. Ilyen már történt 2016-ban, amikor rénszarvasok kiolvadt anthrax-al találkoztak, amelyek embereket is megfertőztek.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/10/ez-a-furcsa-eletforma-500-millio-evvel-ezelottrol-nem-az-aminek-gondoltuk/” ][/hm_embed]
Source: Sciencealert.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon