Egyiptom, amit legalább egyszer az életben mindenki látni akar
Egyiptom leginkább a történelem tankönyvekből ismert a többség számára, ez az az ország, amiről mindenki hallott és még talán a térképen is el tud helyezni, és amiről rögtön mindenkinek a piramisok és Szfinx jut az eszébe. A lényeg valóban a történelmi háttérhez köthető, hiszen a hatalmas ókori épületeik létrejöttét, kivitelezését, nagyságát, időtállóságát ma is csupán feltételezések övezik, hiszen első pillantásra csak az tűnik biztosnak, hogy leginkább fogalmunk sincs róla mi módon épülhettek.
Az Egyiptomba látogatók számára a mai napig az elsődleges és legnépszerűbb program az ókori birodalom monumentális műemlékeinek felfedezése. Ilyenek például a piramisokon és a nagy Szfinxen túl, a hajdani templomok, romvárosok, illetve a temetők, mint például a Királyok- és Királynék völgye.
A látnivalók nagyjából két részre oszthatók. Elsőként az északi nagyvárosokat, Alexandriát és Kairót emeljük ki. Alexandria a Földközi-tenger partvidéke, nem kevesebb, mint 70 km hosszan nyúlik el a Nílus-delta északnyugati oldalától egészen a Mariout-tóig. A partvidéket gyönyörű öblök és kikötők tarkítják. A várost Nagy Sándor makedón király alapította i. e. 331-ben, jellemzően görög-római emlékeivel várja látogatóit, köztük az ókori világ hét csodájából ismert világítótorony maradványaival is találkozhatunk. Kairó ókori nevezetessége a külvárosban található a gízai szabadtéri történelmi park, mely piramiskoplexumaival, halotti templomaival és Szfinxszel a kötelező látványosságok közé tartozik. Kevésbé nagy tömegek által látogatott, de fontos műemlékegyüttes a szakkarai nekropolisz, mely az ókori Egyiptom egyik fővárosának, Memphisznek a legősibb temetője. Hét kilométer hosszan tizenegy piramist foglal magába és ősi tisztségviselők sírjának százait, leghíresebb sírhelye Dzsószer fáraó lépcsőzetes piramisa. Kairó belvárosában található az ókori világ régészeti leleteinek háttéranyagát képező közgyűjtemény, az Egyiptom Múzeum. Legfelkapottabb témája Tutanhamon fáraó sírlelete, azonban a régi múzeum elképesztően gazdag és tartalmas múmiák, leletek, kincsek, szobrok vetületében.
A nagyvárosok légkörét nem lehet európai értékrenddel és elvárásokkal mérni. A turizmus főleg szervezett utak keretében történik, egyéni megoldások nehézkesen kivitelezhetőek. A tömeg itteni mértéke, a bedugult városok, a nem működő tömegközlekedés, a higiénia másként értelmezése, a zsivaj, a szmog, a szemét mennyisége, a romos épületek, az ivóvíz hiánya nem jön le a képeslapokról, de mivel ez még a látnivalók környékén is általános, ezért a turisták buszainak mozgását a helyi fegyveres testületek is segítik. A hölgyek zártabb öltözködésére itt nem árt nagyobb hangsúlyt fektetni.
Délre nagy távolságot megtéve már más a helyzet, lazábbak a szabályok, turistabarátabb az ország. A műemlékek tekintetében nagyobb távolságokat szükséges megtennünk, de a csodák világa tárul elénk, melyből néhányat megemlítünk.
A szudáni határ térségéből elindulva a Nílus mentén északi irányban Abu Szimbel egy régészeti lelőhely Egyiptom déli részén, a Nasser-tó nyugati partján. Az itt található templomokat eredetileg a hegyoldalból faragták ki a Kr. e. 13. században, Nagy Ramszesz uralkodása alatt, a fáraó és felesége számára. Philae a Nílus egyik apró szigetén álló ókori templomegyüttes Egyiptom és Alsó-Núbia határán. A szigeten található az ókori egyik legnagyobb és a kései ókorban legjelentősebb Ízisz-szentélye. Fontos állomás a sólyomfejű isten, Hórusz temploma Edfuban, és megemlítjük Kom Ombo ikertemplomát, melynek egyik felét Szobeknek, másik felét pedig Hórusznak szentelték. A Nílus völgyének legismertebb része pedig Luxor és környéke. Luxor és Karnak Egyiptom leglátogatottabb helyei közé tartoznak, legjelentősebb műemlékei: a luxori templom, valamint Karnak templomvárosa, ami több mint 2000 évig épült. Gigantikus és nagyszámú díszes oszlopcsarnokaikkal valóban a világ legjelentősebb építészeti remekművei között tartjuk őket számon. A folyó túlsó partján található a nekropoliszáról és halotti templomairól híres Királyok Völgye, a Királynék Völgye, a munkások faluja, és a Medinet Habu templom. A látogatások alkalmával az összes helyszínen hatalmas tömegek érdeklődésére szükséges számítani, a világ minden részéről érkeznek ide turisták.
A páratlan és híres ókori emlékeket sokáig lehetne még sorolni, azonban nem szabad megfeledkezni a természeti értékekről sem. A kevésbé kalandor szelleműek és a tengerparton pihenni vágyók számára rengeteg lélegzetelállító élményt nyújtó partszakasz áll rendelkezésére a Földközi-tenger és a Vörös-tenger partján, de kivételes látképet nyújtó sivatagokat, oázisokat, völgyeket, folyókat, korallzátonyokat és rendkívül gazdag vízi élővilágot is rejteget ez a természeti csodáiról is méltán híres ország.
Mindent összegezve megállapíthatjuk, hogy Egyiptom csak egy van, melyet egyszer mindenkinek érdemes meglátogatni.
Érdemes elolvasniBemutatjuk a Trianonban leszakított nyugati határvidéket, az Őrvidéket
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét