A világ legrégebbi szúnyoglárváját találták meg, 247 millió éves információkat tartalmaz
A spanyolországi Mallorcán talált lelet a legrégebbi ismert, 247 millió éves szúnyoglárva. Csak hogy el tudjuk helyezni időben ezt a leletet, ez a szúnyoglárva jóval azelőtt élt, hogy az első dinoszauruszok megjelentek volna a Földön.
A rovarok a dipterák nevű csoportba tartoznak, amelybe a szúnyogok is tartoznak, és a most megtalált egyed több millió évvel idősebb, mint a korábbi rekordtartó szúnyog, amelyet Franciaországban találtak.
A lárvát Josep Juárezről nevezték el, aki a Mallorca északkeleti részén található Estellencs kis kikötője közelében végzett paleontológiai kutatás során fedezte fel. A neve Protoanisolarva juarezi lesz.
A gyönyörűen megőrződött lárvafosszíliát, mindössze néhány millió évvel a bolygó legnagyobb kihalása után képződött, és egy spanyol tengerparton található sziklafalban találtak rá. A tudósok még azt is meg tudták állapítani, hogyan lélegzett, valamint meg tudták nézni az emésztőrendszerét és a fejét. Jelentősége abban rejlik, hogy ablakot ad arra, hogyan épültek fel a fajok a Föld legnagyobb tömeges kihalása után, amely a fajok 80 százalékát kiirtotta.
A kutatók képesek kivenni az élőlény emésztőrendszerét és fejét, és még azt is meg tudják mondani, hogyan tudott lélegezni.
Dr. Ricardo Pérez-de la Fuente, az Oxfordi Egyetem Természettudományi Múzeumának munkatársa volt a szerzője a fontos felfedezést feltáró tanulmánynak. A tudós elmondta, hogy meg megtudták vizsgálni az első kétszárnyúak néhány alkalmazkodását a triász elején bekövetkezett apokalipszis utáni környezethez, például egy olyan légzőrendszert, amely ma is megtalálható a rovarok különböző csoportjainál, írja a brit Metro híroldal.
- ez is érdekes lehet: Késő avar kori sírhelyeket találtak Nagykőrös közelében
A tanulmány első szerzője Dr. Enrique Peñalver, aki a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC) munkatársa a Spanyol Földtani Intézetben (CN-IGME). A vizsgálatról így nyilatkozott:
“Miközben mikroszkóp alatt vizsgáltam, egy csepp alkoholt tettem rá, hogy növeljem a struktúrák kontrasztját, és ámulva szemlélhettem, hogy a fosszília megőrizte a fej külső és belső struktúráit, az emésztőrendszer egyes részeit, és ami a legfontosabb, a légzőrendszerének külső nyílásait, vagyis a légzőnyílásokat”.
319 millió éves hal és agy
A múlt hónapban egy 319 millió éves hal fejében találták meg a legrégebbi jól megőrződött gerinces állat agyának darabját, amelyet körülbelül egy évszázaddal ezelőtt húztak ki egy angol szénbányából. A Birminghami Egyetem és a Michigani Egyetem tudósai úgy vélik, hogy a felfedezés betekintést enged az agy és az idegrendszer felépítésébe, valamint a ma élő halak egyik fő csoportjának, a rájaféléknek a korai evolúciójába. A felvételekből kiderül, hogy az élőlény koponyája egy nagyjából 2,54 centiméter hosszúságú agyat és idegeket tartalmaz az agy hátsó részén.
- ez is érdekes lehet: Döbbenet! 2000 éves kibelezett múmiát találtak a szemétben
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét