És azt tudta, hogy él a Földön egy állat, ami valóban halhatatlan?
Pár napja Raymond Kurzweil jövőkutató nagy port kavaró bejelentést tett: szerinte az emberiség néhány éven belül, nagyjából 2030-ra eléri régi vágyát, a halhatatlanságot. Nos, létezik egy medúzafaj, amelynek képviselői már ismerik a titkot, mégpedig a Turritopsis dohrnii.
A genetikusok azt remélik, hogy a T. dornii DNS-ének összehasonlítása közeli rokonával, a T. rubrával segít majd megérteni az öregedési folyamatot, és azt, hogy hogyan kerülhetjük ki azt.
A Turritopsisok alig fél centiméteres melegvízi medúzák. Legalább három hidrafaj képes megfiatalítania magát, majd újra öregedni, ám ezek közül kettő azonban csak a serdülő korból képes visszatérni a gyermekkorba. Ahogy elkezd szaporodni, elveszíti ezt a tulajdonságát. A T. dohrnii ezzel szemben úgy tűnik, hogy bármikor képes megfordítani az életciklusát, és ezt bármennyi alkalommal meg tudja tenni – azaz konkrétan halhatatlan.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent tanulmány, amelyet az IFLS szemlézett, a T. dohrnii és a T. rubra összehasonlítását taglalja.
Dr. Maria Pascual-Torner, a spanyolországi Universidad de Oviedo munkatársa és a dokumentum társszerzői ugyan nem találtak egyetlen olyan genetikai trükköt sem, amely a „fiatalság forrása” lenne, viszont lehetőségek széles skáláját fedezték fel, amiről így nyilatkoztak:
“A replikációval, a DNS-javítással, a telomerek fenntartásával, a redox-környezettel, az őssejt-populációval és a sejtek közötti kommunikációval kapcsolatos gének számos variánsát azonosítottuk”.
Ezek mind fontosnak bizonyulhatnak, de a tanulmány a T. dohrnii genomjának két olyan jelentős részletére irányította a figyelmet, amely rokonainál hiányzik. Az egyik a polikomb represszív komplexek kikapcsolása: 2 fehérjecsalád, amelyek a génexpressziót szabályozzák. A másik a pluripotenciát aktiválja – az őssejtek azon képességét, hogy az életciklus megfordítása során bármilyen sejtté átalakulhatnak.
Ezen tulajdonságok emberbe való átültetése minden bizonnyal herkulesi feladat lesz, ha egyáltalán lehetséges. Bár a T. dorhnii számos tulajdonsága valószínűleg csak kombinációban működik, néhány közülük néhány értékes plusz évnyi egészséget biztosíthat a bonyolultabb élőlényeknek, beleértve a fajunkat is.
Ahogy a tanulmány megjegyzi: “A természetes szelekció a korral csökken.” Csak ritka esetekben, például a kardszárnyú delfineknél van annak evolúciós előnye, hogy a szaporodási képesség elvesztése után még hosszú és egészséges életet élhetnek. Következésképpen a természet nem sokat tett azért, hogy ez a tulajdonság kialakuljon.
Persze a T. dohrnii örök élete igazából elméleti, valójában a tipikus példányok várható élettartama meglehetősen rövid. Egy kis méretű, kevés védekező képességgel rendelkező állatról van szó, ami táplálékul szolgál mind a nagyobb medúzák, mind a ragadozó halak számára. Mindazonáltal a fiatalodási képessége elméletileg ideális esetben valóban biztosítaná számára a halhatatlanságot.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/19/csernobil-lenyugozoen-kulonleges-allatai/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?