Rengeteg aggodalmat keltett az utóbbi években a túlnépesedés kérdése. Azonban egy friss kutatás szerint a 11 milliárd embert sem fogjuk elérni, mielőtt csökkenni kezdene a népesség. A kutatás szerint bármilyen forgatókönyvet nézünk is, a Föld semmiképpen sem fog túlnépesedni. Sőt, az évszázad végére elméletileg mindössze 6 milliárdan leszünk.
Egy új kutatás szerint, amely a születési trendeket vizsgálta, 2050-re leállhat a Föld népességének növekedése. 2100 környékére pedig nem csak, hogy nem leszünk többen, de visszájára is fordul a dolog, és az elemzés szerint körülbelül 6 milliárdan leszünk összesen. A kutatás a The Club of Rome megbízásából készült, amely szerint, ha tovább folytatódnak a jelenlegi trendek, akkor a világ népessége nem lesz több, mint 8,6 milliárd — írja a LiveScience. Ezt a számot várhatóan a század közepére fogjuk elérni, majd 2100-ig várhatóan 2 milliárddal fog csökkenni a világ népessége.
Jó vagy rossz?
A várhatóan csökkenő népesség egyben jó és rossz hír is. A csökkenő populáció végeredményében enyhíteni fogja a Földre nehezedő környezeti problémákat, enyhítve valamelyest a világ terheit. Azonban a kevesebb ember rengeteg problémát is hoz magával. Ha kevés ember születik, akkor a Föld népességének elöregedése még gyorsabb ütemben fog zajlani. Ha több az idős ember, akkor nagyobb a teher az egyre kevesebb dolgozó fiatalon, akiknek az adói továbbra is szükséges a nyugdíjak és az egészségügy finanszírozásához.
A kutatók tisztában vannak a fejlődő országokban végbemenő iparosodási folyamatok hatásával. Ezekben az országokban elképesztően magasak a születési számok, de itt is csökkenő tendencia figyelhető meg. Ahogy ezek az országok fejlődnek, úgy a nők is inkább tovább tanulhatnak családalapítás helyett. Ezenfelül a jobb egészségügyi ellátás is hozzájárul a születési számok csökkenéséhez.
Eltérő adatok
A legtöbb mai népességgel kapcsolatos előrejelzés továbbra is a folyamatos növekedést tartja valószínűnek. Az ENSZ előrejelzése szerint például a világ népessége 9,7 milliárd lesz 2050-re, ami ezután 10,4 milliárdra fog nőni 2100 környékére. Viszont, egy évtizeddel ezelőtt még az ENSZ is 11 milliárd embert jósolt 2100-ra, vagyis itt is megfigyelhető a csökkenő tendencia. Az Earth4All által készített előrejelzés bonyolultabb adatokkal dolgozik, mint más hasonló kutatások. Ez a kutatás figyelembe veszi a környezetet és a gazdaságot is például, amely olyan adatokat jelent, mint az egyenlőtlenség mértéke, energia mennyiség, élelmiszer előállítás, kereseti mérték, illetve a globális felmelegedés hatásai.
A modell két lehetséges kimenetelt állapított meg. Először is, ha semmi sem változik, akkor a népesség először 9 milliárd főre növekszik, majd 2100-ra visszacsökken 7,3 milliárdra. A második lehetőség szerint az országok kormányai több figyelmet fektetnek a jelenlegi problémák megoldásába. Ebben az esetben a népesség 8,5 milliárd környékére lesz tehető 2050-re, majd a század végére ez visszaesik 6 milliárdra.
A kutatás azt is megállapította, hogy népesség nem különösebben meghatározó elem a klímaváltozás kérdésében. Szerintük inkább a világ leggazdagabbjainak túlfogyasztása áll a háttérben. Vagyis a problémák hátterében nem a népesség, hanem luxustermékek túlfogyasztása áll. Azokon a helyeken, ahol a világ népessége a legnagyobb ütemben nő, ott a környezetre gyakorolt hatás viszonylag alacsony a fejlettebb régiókhoz viszonyítva.
Ezeket a cikkeket érdemes lehet elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét