500 napot töltött a nő egyedül egy barlangban – most kijött és beszámolt a tapasztalatairól
Egy 50 éves spanyol extrémsportoló 500 napos kihívása pénteken ért véget – a nő egy Granada melletti barlangban 70 méter mélyen egyedül töltött közel másfél évet, minimális külső érintkezéssel.
A CNN beszámolója szerint Beatriz Flamini elit hegymászó sötét napszemüveget viselve adott interjút az újságíróknak, melyben elmondta, hogy az idő elrepült, és igazából nem is igazán akart kijönni.
“Amikor bejöttek értem, épp aludtam. Először azt hittem, hogy valami történt. Azt kérdeztem: “Máris? Biztosan nem. Még nem fejeztem be a könyvemet” – mondta.
Flamini ezzel megdöntötte a barlangban töltött leghosszabb idő világrekordját. A kísérletet egyébként az emberi elmét és a cirkadián ritmust vizsgáló tudósok felügyeltek.
48 éves volt, amikor bement a barlangba, két születésnapját is egyedül ünnepelte a föld alatt.
Flamini 2021. november 20-án, szombaton szállt alá a mélybe – még az ukrajnai háború kitörése, a Covid miatti maszkhordási kötelezettség eltörlése és II. Erzsébet brit királynő halála előtt.
Ezen időszak alatt nyolc napra kijött ugyan, de ekkor is egy sátorban maradt, elszigetelve a külvilágtól. A megszakítás oka az volt, hogy elromlott az internetkapcsolatot biztosító routere, amelyet nem kommunikációra, csak kizárólag arra használtak, hogy hang- és videófelvételeket küldjön csapatának.
Arra a kérdésre, hogy gondolt-e valaha arra, hogy megnyomja a pánikgombot vagy elhagyja a barlangot, azt válaszolta: “Soha. Valójában nem is akartam kijönni”.
Flamini a föld alatt töltött idejét tornával, festéssel és rajzolással töltötte, valamint gyapjúsapkákat kötött. Két GoPro kamerát vitt magával, hogy dokumentálja az eseményeket. Támogatói szerint 60 könyvet olvasott el.
Elmondása szerint a kihívás elején megpróbálta számon tartani az időt, de ez nem tartott sokáig.
“A 65. napon abbahagytam a számolást, és elvesztettem az időérzékemet” – mondta.
Mint azt kifejtette, voltak nehéz pillanatok – például amikor a barlangot ellepték a legyek –, de voltak gyönyörűek is.
Mindvégig arra összpontosított, hogy „ne hagyja magát szétesni”, jól étkezzen és élvezze a csendet.
Várta az olyan finomságokat, mint az avokádó, a friss tojás, illetve a tiszta pólókat, amelyeket támogató csapata küldött le neki, akik a felhalmozódó hulladékot is eltávolították.
“Nem beszéltem magamhoz hangosan, de belső beszélgetéseket folytattam, és nagyon jól kijöttem magammal” – viccelődött.
“Az embernek kontrollálnia kell az érzelmeit. Ha félsz, az természetes dolog, de soha ne engedj a pániknak, különben megbénulsz”.
Elmesélte, hogy a csapatának meghagyta, hogy semmilyen körülmények között ne lépjenek kapcsolatba vele, még egy családi haláleset esetén sem.
“Ha nincs kommunikáció, akkor nincs kommunikáció, függetlenül a körülményektől. Az engem ismerő emberek tudták és tiszteletben tartották ezt”.
Flaminit pszichológusok, kutatók, barlangászok és gyógytornászok egy csoportja figyelte, akik arra keresték a választ, hogy a társadalmi elszigeteltség és a dezorientáltság hogyan hat az agyi mintázatokra és az alvásra.
A kísérlet végeztével a nő alig várta, hogy lezuhanyozhasson, és megoszthasson egy tányér tükörtojást és sült krumplit a barátaival. Azt mondta, most az orvosokra bízza magát, hogy tanulmányozzák a testét és elméjét ért hatásokat, mielőtt új hegymászó és barlangász projektekbe kezdene.
A Guinness Rekordok Könyve honlapja a “leghosszabb föld alatt töltött időt” 33 chilei és bolíviai bányásznak tulajdonítja, akik 2010-ben 69 napot töltöttek 688 méteres mélységben egy baleset miatt.
A Guinness szóvivője egyelőre nem adott választ arra, hogy létezik-e külön rekord a barlangban töltött önkéntes időre vonatkozóan.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?