Egyházi és világi elöljárók jelenlétében szombaton szentelik újra a felújított temesvári Szent György-székesegyházat, a római katolikus egyház legjelentősebb bánsági templomát – jelentették be csütörtökön sajtótájékoztatón az egyház képviselői.
Pál József Csaba temesvári megyéspüspök leszögezte: az értékes műemléknek nem csak a római katolikus egyház a haszonélvezője, a temesváriak és a művészetszerető emberek találkozóhelye, felekezettől függetlenül. Emlékeztetett: a Temesvár jelképének számító dómot 2019 februárjában zárták be, miután európai uniós finanszírozást nyertek a felújítására, de a koronavírus-járvány miatt elhúzódtak a munkálatok, írja az MTI.
Sorin Maxim, a nyugati regionális fejlesztési ügynökség igazgatója felidézte: másodjára dolgoztak együtt a temesvári püspökséggel, miután a máriaradnai kegytemplomot és ferences kolostort is uniós támogatással újították fel.
A temesvári beruházásnak két pillére volt: az épület tetőzetének, külső homlokzatának, belső tereinek a felújítása és a berendezés restaurálása. Az utóbbi munkát irányító Ioan Darida restaurátor szerint a konzerválás mellett a festett üvegablakok, szobrok, kegytárgyak esztétikai kinézetére is figyelni kellett, mivel az épület a barokk stílus bánsági műremeke. A legfőbb szempont az volt, hogy visszakapja eredeti kinézetét.
A székesegyházat pontifikális szentmisén szentelik meg szombaton, a szertartás főcelebránsa Miguel Maury Buendía érsek, Románia és a Moldovai Köztársaság apostoli nunciusa lesz. Az ünnepségen számos érsek, püspök és küldött vesz részt Románia római katolikus és görögkatolikus egyházmegyéiből és külföldről, valamint világi elöljárók is jelen lesznek.
A négy évig tartó felújítási munkálatok összértéke áfa nélkül 16 460 849 lej (1,25 milliárd forint) volt, ebből 342 000 lej volt az önrész, a többi pedig az uniós támogatás.
Íme néhány fotó:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét