Hadrianopolis ókori városa egyik pillanatról a másikra kihalt. Itt lehet a magyarázat
Török régészek úgy vélik, hogy hamarosan megoldják a rejtélyt a fekete-tengeri Karabük tartomány Eskipazar körzetében található ókori görög város, Hadrianopolis rejtélyes módon elhagyott városával kapcsolatban.
Ibrahim Sahin, Karabük kulturális és idegenforgalmi igazgatója és Ersin Celikbas, a Karabüki Egyetem régészprofesszora a helyszín vizsgálatával foglalkozik, számol be a Greek Reporter. A kutatók szerint Hadrianopolis valamikor a Kr. u. 7. században hirtelen teljesen elhagyatottá vált.
“Az idei ásatások során kiderült, hogy az ókori városban hirtelen kiürítés történt. Próbáljuk kideríteni az okot. Nem egyértelmű, hogy vajon földrengés, invázió, vagy tűzvész történt. De azt biztosan állíthatjuk, hogy az élet itt a 7. században véget ért. Egyetlen ember sem maradt az ősi városban”,
mondta Celikbas a Hurriyet Daily Newsnak. A régész elmesélte, hogy ásatásaik során egy templomot tártak fel, amely az egyik legrégebbi Anatóliában, és amelynek mozaikjai a Kr. u. 5. századból származnak.
Fontos mozaikok Hadrianopolisban
“Nagyon fontos alakokat találtunk a mozaikokon. Találtunk egy panelt egy bika- és egy oroszlánfigurával, valamint két pávával. Ha megnézzük ezeknek az alakoknak a hasonló anatóliai példáit, a legteljesebb példa az a mozaik, amelyet idén Hadrianopolisban találtunk. Úgy gondoljuk, hogy a római császároknak szentelték őket.”
“Ez egy nagyon fontos ókori város és egy ‘mozaik-paradicsom’, mivel Hadrianopolis leginkább mozaikjairól ismert. Mondhatjuk, hogy a Fekete-tenger nyugati térségének legfontosabb városa. Az ókorban az eparchia központja volt” – mesélte Celikbas. “Neves vallási funkcionáriusok éltek itt. Az idei munkálatok során számos kisebb leletet tártak fel a 6. századból. A későbbiekben további fontos eredményeket fogunk felmutatni. Hamarosan megoldjuk az ősi város rejtélyét” – jelentette ki Celikbas.
Hadrianopolis a késő hellenisztikus, a római és a korai bizánci korban volt lakott. A felszíni kutatások összesen 14 középületet és egyéb építményt tártak fel a városban. A lelőhelyen két fürdőt, két templomot, egy védelmi építményt, sziklasírokat, egy színházat, egy boltíves és kupolás építményt, egy monumentális kultikus fülkét, falakat, egy villát, több vallási és egyéb monumentális épület maradványait találták.
Törökországban szinte megszámlálhatatlanul sok ókori görög és bizánci régészeti és történelmi helyszín található, amelyek közül sok évente több százezer, sőt millió látogatót vonz. Sok közülük olyan nevezetesség, amelyet a Törökországba utazók nem hagyhatnak ki, és különösen a görög utazóknak nem szabad kihagyniuk, mivel vitathatatlan bizonyítékai népük hosszú, gazdag történelmének és a nyugati civilizációhoz való hozzájárulásának.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét